Zarząd województwa skwitowany: "Łódzkie nie jest w ruinie"...

  Zarząd województwa skwitowany: "Łódzkie nie jest w ruinie" [ZDJĘCIA]

  Marcin Darda

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Zarząd województwa skwitowany: "Łódzkie nie jest w ruinie" [ZDJĘCIA]
  1/12
  przejdź do galerii

  ©Paweł Łacheta

  Zarząd województwa łódzkiego otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu za 2014 r. Przeciw był klub PiS i radny SLD.
  Plan dochodów województwa, czyli blisko 794 mln 600 tys. zł wykonano w ponad 94 proc., a plan wydatków, czyli blisko 784 mln 900 tys. w 92,99 proc. Tyle, że jak podnosił klub PiS, ostateczne dane za wykonanie budżetu mocno różniły się od planów, które przegłosowano w grudniu 2013 r. Wówczas dochody zaplanowano na poziomie ponad 931,8 mln zł, a wydatki na ponad 892,9 mln zł.

  Stąd jeszcze przed rozpoczęciem sesji kwitującej zarząd, Piotr Adamczyk, szef klubu PiS podnosił, że zmiany dokonywane w budżecie województwa w ciągu 2014 r.
  zmniejszyły go o około 180 mln zł w stosunku do planu, z czego 50 mln zł dotyczyło pieniędzy z Unii Europejskiej. Adamczyk, a także były marszałek Włodzimierz Fisiak (niegdyś PO, dziś klub PiS) sugerowali, że budżet po prostu sztucznie "napompowano" pod wyborcę, bo 2014 r. był rokiem wyborów samorządowych. Fisiak mówił także, że podobnie będzie z tegorocznym budżetem, bo z harmonogramu konkursów na projekty współfinansowane z UE wynika, że te pieniądze pojawią się najwcześniej w styczniu, zatem i tegoroczny budżet trzeba będzie ciąć. Generalnie z wyliczeń PiS wynikało, że gdyby sejmikowi przyszło głosować nad budżetem, który pierwotnie zaplanowano, wówczas okazałoby się, że zarząd wykonał go tylko w 80,8 proc. W PiS tradycyjnie już odkręcano jedno z haseł regionu, czyli "Łódzkie nabiera prędkości", na "Łódzkie hamuje". Witold Stępień (PO), marszałek województwa łódzkiego uspokajał, że "ani Polska nie jest w ruinie, ani Łódzkie też nie jest w ruinie".

  - Chciałbym jeszcze raz podkreślić, że planując budżet bierzemy pod uwagę przewidywane tendencje pokazywane w budżecie krajowym, a to wskaźniki, które są dla nas wytycznymi - mówił marszałek Stępień. - Oczywiście chcielibyśmy, by te prognozy się sprawdzały. Ale korygowaliśmy ten budżet zmniejszając wydatki lub nie ponosząc ich, dopasowywaliśmy je do pojawiających się dochodów nie zwiększając zadłużenia, wręcz je zmniejszając. Opinia o "zwalniającym Łódzkiem" jest głęboko niesprawiedliwa". Nie rozwijamy się w takim tempie, w jakim chcielibyśmy, a w takim, jak pozwala na to sytuacja gospodarcza.

  Tomasz Piotrowski, szef klubu PO stwierdził, że "Łódzkie nabiera prędkości od dobrych kilku lat", dodał, że wykonanie budżetu i korekty są na podobnym poziomie jak wówczas, gdy zarządem kierował marszałek Włodzimierz Fisiak. Dodał, że "marszałek Fisiak to kadry PO, a nie PiS". Z ław PiS po tych słowach poszła salwa śmiechu, bo z PO Fisiaka wyrzucono w 2011 r. za samodzielny start do Senatu. Natomiast Marek Mazur, przewodniczący sejmiku z PSL, stwierdził m.in. że woli Łódzkie "zadłużone jak teraz, ale inwestujące", niż nie zadłużone i nie inwestujące, jak w pierwszych latach po reformie z 1999 r.

  A zadłużenie województwa łódzkiego na dzień 31 grudnia 2014 r. wyniosło 402 mln 425 tys. zł. czyli 53,54 proc. dochodów, co znaczy, że w ciągu roku zmniejszyło się o 38 mln 643 tys. zł.

  Za przyznaniem absolutorium dla marszałka i zarządu było 20 radnych koalicji PO - PSL, przeciw 11 radnych PiS oraz Piotr Bors, jedyny w sejmiku radny SLD.

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Teraz jeżdzi CYRKOBUS Z BETTY i obiecuje kolejne obiecanki .

   redaktor wydarzeń (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Znów kolejne grajdoły gdzie kolejny lokalny partyjniak przygotuje picówkę klakierow z choragiewkami i transparentami zwozonymi z okolic.
   Pózniej trele morele BETTY obiecanki może kolejna...rozwiń całość

   Znów kolejne grajdoły gdzie kolejny lokalny partyjniak przygotuje picówkę klakierow z choragiewkami i transparentami zwozonymi z okolic.
   Pózniej trele morele BETTY obiecanki może kolejna elektrownia może 3mil mieszkań obiecal pis leki za darmo .............................tak do wyborow bedzie .
   A odpowiedzialny za wszystko siedzi dalej w sejfie wraz specem od wybuchów żeby nie walnąć babola jak zawsze.
   Mądry nie da się nabrać a g**** to kupi widać kto w grajdołach.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Poza m.łódż grajdoły w wojewodztwie łódzkim wybrały dude a więć jest w zgliszczch ruinie

   kołki wsiowe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   APEL DO RENCISTÓW EMERYTÓW TYCH Z GRAJDOŁÓW WOKÓŁ ŁODZI POPATRZCIE SOBIE KOŁKI DO CZEGO DOPROWADZACIE GŁOSUJĄC NA PISdzielców .
   TERAZ MACIE OKAZJE OGLĄDAĆ JAK MOŻNA ROZWALIĆ PAŃSTWO JAKIM JEST...rozwiń całość

   APEL DO RENCISTÓW EMERYTÓW TYCH Z GRAJDOŁÓW WOKÓŁ ŁODZI POPATRZCIE SOBIE KOŁKI DO CZEGO DOPROWADZACIE GŁOSUJĄC NA PISdzielców .
   TERAZ MACIE OKAZJE OGLĄDAĆ JAK MOŻNA ROZWALIĆ PAŃSTWO JAKIM JEST GRECJA POPCJONUJE SIĘ EMERYTURY I STOI JAK PIES W KOLEJKACH.
   TAK BĘDZIE I TO SZYBKO 2016 LEPSZA GRECJA JAK PIS WYGRA WYBOY I ROZPIEPRZY NA 300ILIARDÓW SWOJE OBIETNICE.
   A JAK SIE POŁĄCZY Z TYM KRZYKACZEM Z OPOLOLA TO JUŻ SODOMA GOMORA W POLSCCE.
   OGLĄDAJCIE OGLĄDAJCIE WSIOKI MOCHERY PRZEZ WAS TAK BEDZIEMY MIEĆ !!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pan Fisiak jest niezniszczalny! Zawsze i Wszędzie!

   123 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   F..... będzie grał do końca świata i jeden dzień dłużej!

   Zdjęcie autora komentarza
   Politykierstwo PiS...

   Jakub Hubert

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 9

   Czy dla Łodzianina jest jakakolwiek roznica czy budzet wojewodztwa jest na poziomie 800 czy 900 mln zł ? 99% mieszkańców wojewdztwa zapytanych np. o wiekosc budzetu swojego miasta nie bedzie...rozwiń całość

   Czy dla Łodzianina jest jakakolwiek roznica czy budzet wojewodztwa jest na poziomie 800 czy 900 mln zł ? 99% mieszkańców wojewdztwa zapytanych np. o wiekosc budzetu swojego miasta nie bedzie potrafil nawet podac rzedu kwoty, nie mowiac o konkretniejszej liczbie.

   Po drugie - chyba PiS jest partią, ktora lubi oszczedzac, prawda? Wiec im mniejszy budzet tym mniej wydanych pieniedzy - wiec to chyba dobrze?

   Po trzecie - normalne ze srodki z unii sa czasem przesuwane i nikt w wojewodztwie nie ma na to wplywu, wiec gromy rzucac za to... jaki to ma sens?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy dla Pana Jakuba byłoby różnicą

   brrrum (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   czy jego matka dostałaby 800 czy 900 zł emerytury?

   PS. Jestem zadowolony, że zadłużenie zmalało.


   Zdjęcie autora komentarza
   ...

   Jakub Hubert

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Czegos nie rozumiesz :) Tu nie ma realnych strat czy relanego pieniadza. Opozycja mowi, ze budzet zostal sztucznie napompowany - co oznacza ze wedlug opozycji tych przychodow nigdy byc nie mialo....rozwiń całość

   Czegos nie rozumiesz :) Tu nie ma realnych strat czy relanego pieniadza. Opozycja mowi, ze budzet zostal sztucznie napompowany - co oznacza ze wedlug opozycji tych przychodow nigdy byc nie mialo.
   Czyli co mieszkancy wojewodztwa stracili? Jaki biznes wojewodztwu nie wyszedl na czym budzet stracil pieniadze? ZADEN.
   Skoro to bylo "sztuczne napompowanie" budzetu, to nie stracilismy nic, bo nigdy tych wiekszych kwot nie bylo w (realnych) planach. Zmienila sie wiec tylko liczba. Liczba, o ktorej i tak nie ma zwykly szary czlowiek najmniejszego pojecia. Ja nie miałem.

   A PiS pokazal sie po raz kolejny od najgorszej strony. Mogl poszukac jakich przychodow tak naprawde zabraklo i je pokazac. A zamiast tego zrobil cos, co malo kogo interesuje. Dla mnie - dobrze. Bo wole kazda partie poza Kukizem i PiS.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama