Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marian Zembala w Łodzi. Minister zdrowia odwiedził szpital Matki Polki [ZDJĘCIA, FILM]

Redakcja
Grzegorz Gałasiński
Minister Zdrowia Marian Zembala przyjechał w czwartek, 2 lipca, do szpitala Matki Polki w Łodzi. To pierwsza placówka, która odwiedził w tym roku.

- Ten szpital nie umiera, ten szpital się rozwija - powiedział Marian Zembala, minister zdrowia, który wczoraj spotkał się z lekarzami w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Głównym tematem wizyty w Łodzi, która jednocześnie zainaugurowała tournee ministra po szpitalach w kraju, była opieka nad kobietą w ciąży i dzieckiem. Nie można jednak było pominąć problemów, z którymi szpital boryka się od kilku lat. Dług placówki sięga ok. 280 mln zł. Dyrektor prof. Maciej Banach rozpoczął w poprzednim roku wdrażanie 5-letniego programu restrukturyzacji, który ma pomóc placówce wyjść z długu. Czy ministerstwo ma pomysł na ratowanie instytutów sobie podległych?

- Gdybym powiedział, że znam koncepcję, która pomoże zadłużonym szpitalom wyjść z długu, byłbym nieszczery. Trudno jest stworzyć mechanizm, który w ciągu pięciu lat rozwiąże ten problem. Nie chodzi bowiem o to, by tylko dawać i brać. Z ministrem skarbu będziemy analizować pewien model rozwiązania, ale to powolny proces - mówił minister Zembala.

Reakcji na trudną sytuację szpitala i pomocy oczekiwał także łódzki poseł SLD Dariusz Joński, który jeszcze przed rozpoczęciem spotkania chciał wręczyć ministrowi petycję w tej sprawie. Doszło do przepychanek słownych.

- Od 8 lat walczymy o ten szpital. Jest zadłużony i nie ma płynności finansowej. Chcemy usłyszeć konkrety - mówił Dariusz Joński.
Minister kategorycznie odmawiał rozmowy i przyjęcia petycji przed zakończeniem spotkania. - Będzie pan zaskoczony jak wiele problemów tutaj rozwiążemy - powiedział minister Zembala.

Źródło x-news

Uczestnicy spotkania, którzy oczekiwali od ministra propozycji rozwiązania problemów instytutów, mogli poczuć się zawiedzeni. Dyskusja skupiła się wyłącznie na problemach polskiej służby zdrowia w zakresie opieki nad ciężarnymi i dziećmi. NFZ zaproponował projekt tzw. opieki koordynowanej, który ma usprawnić i ułatwić udzielanie pomocy ciężarnym. Kobiety zgłaszające się do lekarza, otrzymają pełną informację na temat opieki, będzie prowadził ich jeden lekarz i jedna położna. Wszystkie informacje zostaną umieszczone w systemie, który ma każdą ciężarną identyfikować. Zostanie wprowadzona także m.in. karta przebiegu ciąży i program zwalczania bólu porodowego.

Zmiany przygotowano także dla chorych, którzy potrzebują nagłej pomocy. Minister zapowiedział, że chce wprowadzić referencyjność szpitali. O co chodzi? - Nie może być szpitala, który nie będzie np. zabezpieczeniem w nocy dla danej dzielnicy z chirurgii naczyniowej - powiedział minister. - Do września konsultanci wojewódzcy opracują propozycje takich dyżurów placówek.

Nie pominięto kwestii odmowy przyjęcia dziecka do szpitala, mimo zaleceń lekarza. Zapowiedziano, że każda taka odmowa, musi być poprzedzona konsultacją z ordynatorem.

Podczas konferencji prasowej minister odniósł się do decyzji senackiej komisji zdrowia, która dzisiaj odrzuciła w całości ustawy o leczeniu niepłodności. - Jestem lekarzem, jestem za życiem - powiedział minister Zembala.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki