Barszcz Sosnowskiego: alergolog radzi, co robić gdy jesteśmy...

  Barszcz Sosnowskiego: alergolog radzi, co robić gdy jesteśmy poparzeni

  rozm. Alicja Zboińska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Z prof. Krzysztofem Buczyłką, łódzkim alergologiem i laryngologiem, rozmawia Alicja Zboińska
  Krzysztof Buczyłka: Ślady pozostawione na ciele przez barszcz Sosnowskiego mogą się utrzymywać nawet przez kilka lat, a miejsca poparzenia tą rośliną

  Krzysztof Buczyłka: Ślady pozostawione na ciele przez barszcz Sosnowskiego mogą się utrzymywać nawet przez kilka lat, a miejsca poparzenia tą rośliną są bardzo wrażliwe na słońce ©Tomasz Hołod/archiwum Polska Press

  Nie żyje 67-letnia kobieta poparzona barszczem Sosnowskiego. Stan schorowanej kobiety pogorszył się gwałtownie po kontakcie z tą rośliną. Dlaczego barszcz Sosnowskiego jest taki groźny dla zdrowia?
  Barszcz Sosnowskiego należy do grupy roślin, które często uczulają. Wśród nich są też na przykład ambrozja, a także bylica. Do uczulających roślin należą też zioła. Nie brakuje osób, u których alergię wywołują na przykład: rumianek, mięta, bazylia. I choć większość może je jeść i pić bez przeszkód, to u niektórych wywołują one np. katar i inne reakcje alergiczne. I właśnie te osoby powinny szczególnie uważać na barszcz Sosnowskiego.

  Co może oznaczać kontakt z tą rośliną?
  Barszcz Sosnowskiego oprócz toksycznego podrażnienia, takiego jak na przykład wysypka, może też wywołać gwałtowne reakcje wstrząsowe. W przypadku osób zdrowych może skończyć się na podrażnieniu skóry, w przypadku alergików groźnym wstrząsem. Jeśli z powodu poparzenia barszczem Sosnowskiego zmarła starsza kobieta, to w szczególnym niebezpieczeństwie są też dzieci. One nie rozumieją ryzyka kontaktu z tą rośliną, nie wiedzą, że powinny go unikać.

  Nie trzeba nawet dotknąć tej rośliny, by ulec poparzeniu. Wystarczy koło niej przejść, a toksyczne substancje mogą nas dosięgnąć. Co należy zrobić, jeśli zetkniemy się z barszczem Sosnowskiego i będziemy mieli na przykład wysypkę na ciele?
  Jak najszybciej udać się do szpitala i to nawet wtedy, gdy mamy do czynienia tylko z toksyczną reakcją, czyli np. wysypką. Nie można tego lekceważyć, gdyż następstwa mogą być poważne. Nawet po niewielkiej wysypce mogą nam na ciele pozostać blizny. Szpitale są przygotowane na taką okoliczność.

  Nie warto najpierw próbować leczyć się samemu, zanim zaalarmujemy lekarza?
  Absolutnie nie. Ślady pozostawione na ciele przez barszcz Sosnowskiego mogą się utrzymywać nawet przez kilka lat, a miejsca poparzenia tą rośliną są bardzo wrażliwe na słońce. Reakcję alergiczną czy toksyczną blokują zastrzyki, nie powinno się na własną rękę stosować jakichś maści. Nie chodzi o odczulanie, tylko o zwalczenie reakcji alergicznej.

  Czy są jeszcze jakieś rośliny tak groźne dla zdrowia, jak barszcz Sosnowskiego? Na co powinniśmy szczególnie uważać o tej porze roku?
  Więcej roślin o takim działaniu na szczęście nie ma. O tej porze groźne są natomiast ukąszenia pszczół i os. Ale nie dla każdego. Jeśli ktoś nie jest uczulony na pszczoły, nie wywołują one u niego reakcji alergicznej, to po ukąszeniu będzie go po prostu swędziała skóra. Jeśli u danej osoby nie stwierdzono reakcji alergicznej po zjedzeniu ziół, to nic im nie będzie. Natomiast barszcz Sosnowskiego jest groźny, gdyż może uczulić nawet całkiem zdrową osobę.


  Co zrobić, gdy poparzy nas Barszcz Sosnowskiego? Źródło: TVP/X-news

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo