Liga Światowa: Polska - USA 3:2. Polacy lecą do Rio!

TOK
Sylwia Dąbrowa
W przedostatnim meczu grupowym Ligi Światowej polscy siatkarze pokonali USA 3:2 (19:25, 25:22, 21:25, 25:20, 15:12). Te dwa punkty dały im awans do Final Six w Rio de Janeiro.

Aby awansować do turnieju fianałowego w ostatni weekend rozgrywek grupowych Polacy potrzebowali jednej wygranej z USA lub dwóch porażek po 2:3. Już w piątek biało-czerwoni wykonali plan.

Pierwszy set nieco ostudził zapędy Polaków i ponad 15 tysięcy kibiców zgromadzonych w hali w Krakowie. Do składu po kontuzji wrócił Bartosz Kurek i po jego nieudanym ataku było 2:4. Goście korzystali ze słabszej dyspozycji mistrzów świata i konsekwentnie budowali przewagę - 3:8, 6:14, 10:18. Po koniec seta Polacy poprawili wynik, dając sobie i publice nadzieję na lepszą drugą partię.
Światełko w tunelu przyniosło efekt od początku drugiego seta, kiedy w polu zagrywki stanął Kurek i było 4:1. Polacy prowadzili już 14:10. Znów jednak ekipie Stephane'a Antigi przydarzył się przestój i to Amerykanie mieli punkt przewagi - 17:16, 18:17. Świetna postawa Mateusza Miki i dobry finisz biało-czerwonych dał remis w cały meczu.

W przerwie po dwóch setach z kibicami w Arenie Kraków oficjalnie pożegnał się Łukasz Kadziewicz, który zakończył karierę (rozegrał 178 meczów w reprezentacji Polski).

Trzeci set zaczął się od stanu 2:5 i trener Polaków szybko musiał poprosić o czas. To pomogło, bo gospodarze doprowadzili do remisu 6:6 i od tego momentu zaczęła się gra punkt za punkt aż do 20:20. Końcówka seta należała jednak do gości, przy małej pomocy sędziów, którzy uznali autowy as serwisowy (Polacy nie mieli już prawa do sprawdzenia). Telewizyjne powtórki pokazały, że piłka wylądowała za linią.

Sportowa złość została natychmiast wyładowana - czwarty set zaczął się od prowadzenia Polski 10:5, a następnie aż 14:6. Goście pokazali charakter i zrobiło się tylko 18:16. Po przerwie dla trenera Antigi Polacy opanowali sytuację i doprowadzili do tie-breaka. W nim wynik ciągle oscylował wokół remisu, aż gospodarze blokiem odskoczyli na 10:8 i wygrali 15:12.

Liga Światowa. Grupa B

Polska - USA 3:2 (19:25, 25:22, 21:25, 25:20, 15:12)**

Polska Nowakowski, Kurek, Drzyzga, Kubiak, Mika, Bieniek i Zatorski (libero) oraz Konarski, Łomacz, Wrona, Buszek, Jarosz
USA Anderson, Sander, Lee, Christenson, Holt, Smith i E. Shoji (libero) oraz Russell, Holmes

W drugim meczu tej grupy Iran - Rosja 3:0 (25:21, 25:21, 25:21)

1.USA 11 24 26:16
2.Polska 11 22 29:20
3.Iran 11 18 24:18
4.Rosja 11 2 8:33

Mecze sobotnie: Polska - USA (godz. 20.25, Polsat Sport), Iran - Rosja (godz. 18.30, Polsat Sport Extra)