"Bohaterowie drugiego planu". Poznaliśmy wyniki konkursu!

  "Bohaterowie drugiego planu". Poznaliśmy wyniki konkursu!

  Tadeusz Żarek

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Znamy już wyniki konkursu filmowo-historycznego "Bohaterowie drugiego planu" dla uczniów szkół ponadpodstawowych
  "Bohaterowie drugiego planu". Poznaliśmy wyniki konkursu!

  ©Materiały prasowe

  Wśród zwycięzców znalazły się zespoły z całego kraju, które podjęły się odnalezienia w swojej społeczności lokalnej i opisania losów bohaterów drugiego planu działających w latach 1944-1989. Na konkurs wpłynęło 60 prac ocenionych w dwóch kategoriach: szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne. Jury w składzie: Maciej Drygas, przewodniczący jury, prof. Antoni Dudek, Eliza Dzwonkiewicz, Gabriela Sierocińska-Dec, Paweł Woldan, nie przyznało I i III nagrody w kategorii szkół gimnazjalnych i wybrało następujące zespoły, które nagrodzono udziałem w warsztatach w łódzkiej szkole filmowej:

  II nagroda gimnazjalna dla zespołu z Gimnazjum w Sierakowicach za pracę, której bohaterem jest Jan Gosz - rolnik, działacz kaszubski, inicjator założenia Solidarności Rolników Indywidualnych w Sierakowicach.


  Specjalne wyróżnienie dla zespołu z Publicznego Gimnazjum im. K.K. Baczyńskiego w Jasieńcu za ciekawy temat filmowy pracy, której bohaterem jest ksiądz Czesław Sadłowski - proboszcz parafii św. Rocha w Jasieńcu - w 1969 r. podjął starania o budowę kościoła i założenie parafii we wsi Zbrosza Duża.

  I nagroda ponadgimnazjalna dla Pawła Henrykowskiego, ucznia Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Makowie Mazowieckim, za pracę o Stefanie i Reginie Świąteckich, którzy jako dzieci pomagali partyzantom.

  II nagroda ponadgimnazjalna dla zespołu z I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. J. Kompałły i W. Lipskiego w Ostrowie Wlkp. za pracę, której bohaterem jest Jan Kempiński ps. Błysk - żołnierz wyklęty z Wielkopolski. Aresztowało go UB i zamordowało 21 czerwca 1946 r.

  III nagroda ponadgimnazjalna dla zespołu z Zespołu Szkół nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie za pracę, której bohaterem jest Józef Bocian, działacz Solidarności, internowany w czasie stanu wojennego.

  Partner konkursu, Polska Press Grupa, postanowił przyznać nagrodę główną oraz dwa wyróżnienia. Jury w składzie: red. Paweł Siennicki, red. Witold Głowacki, Joanna Pazio, za najlepszą uznało pracę zespołu z Technikum nr 3 Zespołu Szkół im. Oskara Langego w Zawierciu "Sądzeni za próbę obalenia władzy w PRL - losy przyjaciół z II Liceum w Zawierciu". Zwycięski zespół zostanie zaproszony na warsztaty dziennikarskie. Podczas warsztatów uczniowie pod okiem profesjonalistów stworzą reportaż, który zostanie opublikowany na łamach listopadowego wydania miesięcznika "Nasza Historia".

  Ponadto wyróżnienia zostały przyznane autorom z V LO w Poznaniu oraz LO im. J. Korczaka w Więcborku.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama