Solarny bolid studentów Politechniki Łódzkiej. Wystartuje w...

  Solarny bolid studentów Politechniki Łódzkiej. Wystartuje w World Solar Challenge w Australii

  Paweł Patora

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  W niedzielę zbudowany przez studentów bolid przejedzie ulicą Piotrkowską
  1/2
  przejdź do galerii

  W niedzielę zbudowany przez studentów bolid przejedzie ulicą Piotrkowską ©Maciej Stanik

  Studenci z Koła Naukowego Miłośników Motoryzacji przy Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej zbudowali solarny samochód, który wystartuje w World Solar Challenge w Australii.
  Dwa lata temu, gdy Łukasz Gładysz, specjalizujący się w fotowoltaice student Wydziału Mechanicznego PŁ zaproponował zbudowanie napędzanego energią słoneczną bolidu, który wystartuje w międzynarodowym wyścigu, mało kto wierzył, że to może się udać. Przecież dotychczas nikt z Polski, a nawet z Europy Środkowo-wschodniej nie brał udziału w World Solar Challenge. Co innego studenci z Holandii, którzy od lat budują pojazdy solarne uczestniczące w australijskich zawodach. Łukasz Gładysz poznał ich podczas pobytu w Holandii w ramach programu Erasmus.

  A jednak udało się, chociaż studenci zaczynali od zera. Nie mieli doświadczenia w tej dziedzinie, wzorów do naśladowania, ani pieniędzy. Do wszystkiego dochodzili sami (choć z dyskretnym wsparciem pracowników PŁ). Mieli zapał, otwarte umysły i wielką determinację, by to trudne przedsięwzięcie zrealizować.

  Na początku ogromne znaczenie miał grant uzyskany z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dziś już wiadomo, że otrzymana kwota stanowiła zaledwie jedną czwartą wszystkich kosztów projektu.

  CZYTAJ: Studenci z Politechniki Łódzkiej budują bolid na słońce

  - Po wygraniu tego grantu wzięliśmy się mocno za projektowanie - mówi Rafał Spisak, członek Lodz Solar Team, jak nazwał się zespół twórców solarnego bolidu. - Przez te dwa lata działo się bardzo dużo. Dwukrotnie przetasowała się ekipa, w sumie przewinęło się około 50 osób, chociaż teraz jest nas dwudziestka.

  Studenckie Koło Naukowe Miłośników Motoryzacji, choć działa przy Wydziale Mechanicznym PŁ, to jednak - jak podkreśla dr inż. Przemysław Kubiak, opiekun koła - jest otwarte dla wszystkich chętnych. Oprócz studentów Wydziału Mechanicznego, w projekcie biorą udział ich koleżanki i koledzy z innych jednostek PŁ, głównie z Wydziału Elektrycznego, a nawet z Uniwersytetu Łódzkiego.

  - Ze względu na duży stopień skomplikowania projektu, stworzyliśmy taką międzywydziałową grupę, w której można było rozwiązywać pojawiające się problemy interdyscyplinarne - mówi dr Kubiak.

  - Każdy z nas specjalizuje się w jakiejś wąskiej dziedzinie wiedzy i każdy miał do wykonania pewne zadanie zgodne z tą specjalizacją. Zdarzało się, że jedne prace kolidowały z innymi i musieliśmy tak się zgrać w czasie, żeby jedna osoba nie blokowała drugiej - mówi Rafał Spisak, a Maria Paszkiewicz z Lodz Solar Team dodaje, iż poważnym problemem był brak potrzebnych części.

  - Niektóre musieliśmy sprowadzać zza granicy, bo w Polsce są niedostępne ze względu na brak popytu - mówi. - Na przykład specjalne silniki do pojazdów solarnych kupiliśmy na Dalekim Wschodzie.

  CZYTAJ: Bolid solarny Politechniki Łódzkiej gotowy. W październiku World Solar Challenge 2015

  World Solar Challange to impreza odbywająca się od 1987 r. co dwa lata. Jest wyścigiem znanym i cenionym za propagowanie wykorzystania naturalnego źródła energii, jakim jest Słońce. W ostatniej edycji WSC uczestniczyło 40 zespołów z 23 krajów. Twórcy bolidów rywalizują w trzech kategoriach: Challenger, Cruiser i Adventure. Łodzianie wystartują w kategorii Cruiser, w której rywalizacja odbędzie się dopiero po raz drugi.

  - Tę kategorię ustanowiono, by zobligować uczestników do konstruowania samochodów solarnych nadających się do użytkowania w ruchu miejskim - mówi dr Kubiak. - My też staramy się o homologację. Nie jest to łatwe, gdyż nasz samochód jest inny od dotychczas dopuszczonych w Polsce do ruchu, ale mam nadzieję, że uda się pokonać przeszkody. Nawiązaliśmy w tym celu współpracę z Instytutem Transportu Samochodowego.

  CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kit, chodzi o wyłudzenie kasy !

   skąd energia ? ze słońca ? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   na ile kilometrów wystarczy, pytam ?!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama