Akcja ratownicza na Zatoce Puckiej. 12-latek i 13-latka...

  Akcja ratownicza na Zatoce Puckiej. 12-latek i 13-latka wypadli z żaglówki

  Krzysztof Hoffmann

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  13-latke namierzy śmigłowiec Marynarki Wojennej

  13-latke namierzy śmigłowiec Marynarki Wojennej ©archiwum DB

  Ratownikom Morskiej Służby Poszukiwań i Ratownictwa z Gdyni udało się uratować 12-letniego chłopca i jego 13-letnią koleżankę, których żaglówka przewróciła się pod wpływem silnie wiejącego wiatru. Dzieci znajdowały się w wodzie Zatoki Puckiej od ponad trzydziestu minut.
  13-latke namierzy śmigłowiec Marynarki Wojennej

  13-latke namierzy śmigłowiec Marynarki Wojennej ©archiwum DB

  Aktualizacja wtorek godz. 12.45
  Funkcjonariusze już wszczęli dochodzenie mające wyjaśnić okoliczności poniedziałkowego zdarzenia na wodach zatoki.

  - Śledczy sprawdzą, czy nie doszło do naruszenia prawa z artykułu 160 Kodeksu Karnego mówiącego o narażeniu na utratę życia lub zdrowia - wyjaśnia sierż. szt. Justyna Olszewska z KPP Puck. - Jesteśmy na etapie zbierania dowodów i gromadzenia zeznań świadków.


  Jak usłyszeliśmy od puckich policjantów, tego dnia na zatoce wywrotek żaglówek było więcej.

  - Podczas zajęć na wodzie instruktor pomagał odwrócić jedną żaglówkę, by bezpiecznie odholować ją do portu- relacjonuje sierż. szt. Justyna Olszewska. - W międzyczasie kolejna jednostka, czyli właśnie 12-latek i 13-latka z POL-2711, miała podobny wypadek.

  Na brzegu opiekun zorientował się, że brakuje jednej załogi.

  * * *  Do zdarzenia doszło w poniedziałek w godzinach popołudniowych. Statek ratowniczy Sztorm wracając z morza, natknął się na przewróconą do góry dnem, dryfującą po zatoce żaglówkę.

  - Około godziny 15.57 dostaliśmy zgłoszenie z pokładu Sztormu o wywróconej żaglówce o numerach POL - 27 11 - mówi Mirosława Więckowska, rzecznik prasowy MSPiR Gdynia. - Ratownicy momentalnie rozpoczęli przeczesywanie terenu w pobliżu jednostki.
  Po dziesięciu minutach załoga łodzi R3 zauważyła chłopca. 12-latek, ubrany w kamizelkę i piankę był w dobrej kondycji. Poinformował funkcjonariuszy o tym, że pięć minut przed nim do wody wpadła jego 13-letnia koleżanka.

  Do akcji poszukiwawczej włączyły się inne jednostki, m.in. łódź patrolowa Straży Granicznej nr 111 i helikopter Marynarki Wojennej.

  To właśnie śmigłowiec Marynarki Wojennej o godzinie 17.03 w wodzie namierzył sylwetkę ludzką. 13-latka była w odległości 1,5 mili na wschód od Pucka. Całe szczęście dziewczynce nic się nie stało. Chłopiec został przetransportowany do szpitala w Pucku, a 13-latka do lecznicy w Gdyni.

  Mali żeglarze to podopieczni szkółki z Warszawy.

  Czytaj również: Dwie osoby utonęły na Pomorzu w miniony weekend. Apel o rozwagę nad wodą [WIDEO]


  Na wodzie panują dziś bardzo niesprzyjające warunki do żeglowania. Wiatr wiejący z prędkością 6 w skali Beauforta uznawany jest jako silny. Gdyby nie szybka reakcja załogi Sztormu, wypadek na Zatoce Puckiej mógłby mieć zupełnie inny finał.

  Do sprawy wrócimy.

  Czytaj więcej na temat akcji ratowniczej na Zatoce Puckiej

  Czytaj też: Akcja ratownicza na Bałtyku. Załoga śmigłowca "Anakonda" przetransportowała mężczyznę z promu

  k.hoffman@prasa.gda.pl

  Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze (9)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wypadek dzieci

   bart (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Wystarczy, by minęło trzy- cztery dni i zainteresowanie tematem znika, nikt nie śledzi losów dzieci, brak komentarzy? A to Polska właśnie...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wypadek dezieci

   bart (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   do komentarza żeglarki. Zapytanie : żeglarka turystka czy regatowa?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wypadek dezieci

   bart (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Wypadki zdarzają się wszędzie, ale dlaczego linczować od razu organizatorów wypoczynku. Komuś trzeba ufać. A od czego są służby ratownicze? Czy WOPR itp. służby są tylko od lansowania się na...rozwiń całość

   Wypadki zdarzają się wszędzie, ale dlaczego linczować od razu organizatorów wypoczynku. Komuś trzeba ufać. A od czego są służby ratownicze? Czy WOPR itp. służby są tylko od lansowania się na plażach, czy też komuś służą?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wypadek dzieci

   bart (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Dziwne są te relacje.Wczoraj wyczytałam,że dzieci przebywały w wodzie trzy i pół godziny. Dzisiaj 30 minut. To znaczna różnica, biorąc pod uwagę, że to żeglarze, którzy trenują przewrotki łódek w...rozwiń całość

   Dziwne są te relacje.Wczoraj wyczytałam,że dzieci przebywały w wodzie trzy i pół godziny. Dzisiaj 30 minut. To znaczna różnica, biorąc pod uwagę, że to żeglarze, którzy trenują przewrotki łódek w różnych warunkach i ćwiczą stawianie łódek (żaglówek, wczoraj pisano,że wypadły z jachtu a to pewna różnica). Mój 11-letni syn jest w tym rejonie na zgrupowaniu i regatach i meldował, że wczoraj wiało i miał parę tzw. gleb i dał radę. Czy to nie jest znowu pewna nadgorliwość dziennikarzy, którzy nic nie wiedzą o żeglarstwie regatowym, mylą pojęcia i piszą, by pisać. Sieją panikę i za to powinni być wykluczani. Bebłać każdy może... Jak chcesz o czymś mówić lub pisać- poznaj dziedzinę. Więcej szkody czynisz siejąc panikę. I to ja powinnam Cię skarżyć za zasianie niepokoju, a co dopiero trenerzy, którzy są odpowiedzialnymi ludźmi. W piankach i kapokach pływają nie turyści na jachtach, ale prawdziwi żeglarze.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a co z organizatorami

   zeglarka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   "Gratuluje" organizatorom takiego wypoczynku młodych ludzi!!! A gdzie łódź asekurujaca młodzież? Gdzie byli opiekunowie młodych żeglarzy? Skandal!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   udało się uratować

   Józef (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   dlaczego "udało im się", to są fachowcy, po to są, żeby polecieli i po prostu uratowali. Panie redaktorze dlaczego ciągle używamy tych cholernych wytrychów:"udało się", "załatwić".


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   akcja SAR

   ratownik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Ci którzy organizowali ten kurs za brak odpowiedzialności i zero bezpieczeństwa powinni stanąć przed prokuratorem

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   udało się - na szczęście

   arko

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   "Dwójka młodych ludzi może mówić o ogromnym szczęściu. Na wodzie panowały bardzo niesprzyjające warunki do żeglowania. Wiatr wiejący z prędkością 6 w skali Beauforta uznawany jest jako silny. Gdyby...rozwiń całość

   "Dwójka młodych ludzi może mówić o ogromnym szczęściu. Na wodzie panowały bardzo niesprzyjające warunki do żeglowania. Wiatr wiejący z prędkością 6 w skali Beauforta uznawany jest jako silny. Gdyby nie szybka reakcja załogi Sztormu, wypadek na Zatoce Puckiej mógłby mieć zupełnie inny finał". Dlatego udało się. W takich warunkach mogło się nie udać.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i kto to pisze?

   eska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   W ZATOCE PUCKIEJ A NIE NA ZATOCE PUCKIEJ DZIENNIKARZU

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama