Cztery dni do bankructwa Grecji. Czy Ateny dogadają się z...

  Cztery dni do bankructwa Grecji. Czy Ateny dogadają się z wierzycielami? [VIDEO]

  Sylwia Arlak / AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Ważą się losy Grecji. Członkowie strefy euro dały Atenom czas do czwartku. Jeśli ta przedstawi szczegółowe propozycje reform, w zamian otrzyma pożyczkę, która uchroni je od ruiny gospodarczej. Turyści tymczasem nie zamierzają rezygnować z greckich uroków.
  Jak przypomina agencja Reutersa na niedzielę planowany jest ostateczny, jak to określono, szczyt UE w sprawie greckiego kryzysu. - Do tej pory wszyscy unikali rozmów o terminach, tym razem muszę powiedzieć to głośno - ostateczny termin dla Aten na porozumienie mija w tym tygodniu – przyznał podczas wtorkowej konferencji przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. - Jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia, kraj może zbankrutować, a jego system bankowy się załamie – dodał Tusk.  EBS/x-news


  Również członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego, Christian Noyer przyznał, że niedzielny termin to absolutnie ostatnia szansa dla Grecji. „Piłka jest teraz po stronie Grecji," dodał wcześniej premier Włoch Matteo Renzi.

  Kanclerz Niemiec Angela Merkel przemawiając po szczycie strefy euro przyznała, że nie do końca wierzy w możliwość rozwiązania kryzysu greckiego. Jak podkreśliła, zwołany na niedzielę szczyt kolejnej „ostatniej szansy” musi się odbyć, ponieważ sytuacja staje się dramatyczna. - Nie jestem przesadną optymistką, ale sytuacja w jakiej znalazła się Grecja jest naprawdę niebezpieczna – mówiła Merkel. Kanclerz dodała, że o porozumieniu może być mowa dopiero wówczas, gdy Ateny przedstawią ze swojej strony szczegółowe propozycje kilkuletniego programu naprawczego.

  Przypomnijmy, że nowy grecki minister finansów Euklid Cakalotos przyjechał na wtorkowy szczyt Eurogrupy z pustymi rękami. Przed posiedzeniem przedstawiciele Grecji przedstawili wstępny plan propozycji z kilkoma zmianami, jednak nie został on zaprezentowany ministrom finansom krajów strefy euro na piśmie. - Eurogrupa nie miała dziś podejmować decyzji, ale przygotować się do dalszych negocjacji - stwierdził przedstawiciele greckiego rządu.

  Podczas przemówienia w Parlamencie Europejskim grecki premier Aleksis Cipras obiecał, że konkretne propozycje porozumienia z pożyczkodawcami przedstawi w ciągu dwóch dni. - Pieniądze, które przekazano Grecji zostały przeznaczone na ratowanie banków, a nie dla greckiego narodu.

  Tymczasem turystów wypoczywających w Grecji nie niepokoją problemy tego kraju, rozkoszują się wspaniałą pogodą, korzystają z życia- donosi agencja Agencja Associated Press.

  Hellada jest znana na świecie z imponujących zabytków, ciepłego morza , czy urokliwych knajpek. Do tego obrazu dorzucić trzeba policję, która pacyfikuje demonstrantów, kilometrowe kolejki przed bankomatami i zamknięte banki.

  Do tej pory, urocze kawiarnie i restauracje na świeżym powietrzu w pobliżu Akropolu były przepełnione turystami. Biorąc jednak pod uwagę kiepską dziś renomę Grecji, właściciele wielu hoteli i restauracji twierdzi, że klienci zaczynają odwoływać rezerwacje.


  AIP


  -Rezerwacje spadły od 20 do 30 procent- przyznał Edward Fisher właściciel dwóch knajp w pobliżu Akropolu. To ulubione miejsca młodych ludzi, a ci nie należą do bogatych. Zdaniem Fishera swoje zrobiły też światowe media, które nadmiernie uwypuklają problemy jego kraju. Jego zdaniem jest to jedynie przejściowa sytuacja.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   Najciekawsze będzie, co dalej

   Krzysztof Malinowski

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Grecja opuści strefę euro i najciekawszy będzie ciąg dalszy. Jeśli okaże się że mimo wszystko nie zatonęła to zrobi się naprawdę ciekawe

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Armatorzy greccy ratujcie swój kraj - bo nas Grecja nie obchodzi

   Igor Wojtczak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Grecy chcą nowy, trzyletni program pomocowy. Czyli już 5 lat plus 3, razem 8 lat wkrecania kasy psu w d***. Proponuję żeby Europejski Bank Centralny spłacil 8-letnie raty kredytów wszystkich którzy...rozwiń całość

   Grecy chcą nowy, trzyletni program pomocowy. Czyli już 5 lat plus 3, razem 8 lat wkrecania kasy psu w d***. Proponuję żeby Europejski Bank Centralny spłacil 8-letnie raty kredytów wszystkich którzy je w Polsce zaciagneli. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Z cyklu, tematyczne i interesujące treści z bieżących publikacyj z sieci:

   Farmer John (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   (...) Grzegorz Kostrzewa-Zorbas: ”Wzorem odważnej Grecji wyjdą z eurostrefy prawdopodobnie Hiszpania, Portugalia i Włochy” ... Grecy odrzucili warunki dyktowane przez Unię Europejską wspólnie z...rozwiń całość

   (...) Grzegorz Kostrzewa-Zorbas: ”Wzorem odważnej Grecji wyjdą z eurostrefy prawdopodobnie Hiszpania, Portugalia i Włochy” ... Grecy odrzucili warunki dyktowane przez Unię Europejską wspólnie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Grecja prawdopodobnie opuści strefę euro i dzięki temu zacznie przezwyciężać kryzys gospodarczy – odzyska politykę pieniężną i kursową, zatem konkurencyjność w Europie i świecie ... Warto już badać, kto będzie następny. Które kraje poza Grecją wpadły w pułapkę wspólnej waluty wbrew różnicom rozwojowym i barierom kulturowym między nimi a północnoeuropejską czołówką, więc prawdopodobnie będą musiały również wyjść ze eurostrefy? ... Odpowiedź widać w twardych liczbach – statystykach makroekonomicznych. Dwie istotne miary pokazują tę samą grupę państw unijnych, które najszybciej zwijają się gospodarczo i społecznie, zamiast się rozwijać. Grupa składa się z Grecji, Hiszpanii, Portugalii i Włoch (...) Całość publikacyj w sieci!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama