Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2015 z WOS. Tylko 20 proc. maturzystów odpowiedziało na pytania dotyczące JOW-ów

Maciej Kałach
Piotr Krzyżanowski
Tylko ok. 20 proc. maturzystów trafnie odpowiedziało na dwa pytania, które związane były ze zmianą systemu wyborczego na proponowany przez Kukiza.

W cieniu fatalnych wyników tegorocznej matury, której nie zdał co czwarty absolwent, pozostała informacja o kiepskich rezultatach z wiedzy o społeczeństwie (WOS). To przedmiot nieobowiązkowy, zdawany przez chętnych, którzy chcą zyskać dzięki WOS punkty potrzebne w walce o dobre studia - np. prawnicze.

W liceach województwa łódzkiego z WOS-em mierzyło się ponad 1700 absolwentów, średnio uzyskując tylko 25 proc. punktów możliwych do zdobycia (gdyby WOS należał do przedmiotów obowiązkowych, przeciętny maturzysta nie otrzymałby świadectwa dojrzałości z powodu nieosiągnięcia warunku 30 proc. punktów).

Jak ustaliliśmy, mnóstwo absolwentów gubiło punkty na dwóch pytaniach związanych z postulatami Pawła Kukiza, który chce wprowadzić w głosowaniu do Sejmu jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW), czyli jedną z odmian systemu większościowego.

MATURA 2015: Wszystko o egzaminie maturalnym 2015 [TERMINY, ARKUSZE, PYTANIA, ODPOWIEDZI, PRZECIEKI]

Zobacz też:

8 maja w arkuszu dla licealistów autorzy matury najpierw podali przykład jego działania w Wielkiej Brytanii, a potem w zadaniu nr 21 (zobacz w ramce) zapytali o nazwę. Prawidłowa odpowiedź, system większościowy, padała rzadko. Jak informuje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi, łatwość zadania wyniosła 0,25. W uproszczeniu oznacza to, że zaledwie co czwarty łodzianin poradził sobie z zadaniem. W całym okręgu naszej OKE (obejmującej województwa łódzkie i świętokrzyskie) łatwość polecenia 21 to 0,18.

Co jednak z następnym pytaniem, także odnoszącym się do postulatu Pawła Kukiza?

Twórcy matury z WOS w zadaniu 22 chcieli, aby absolwent wpisał zaletę i wadę opisywanego systemu.

Dzięki uprzejmości Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi wiemy, że łatwość w mieście wyniosła 0,28, zaś w okręgu 0,23. Zatem w przybliżeniu tylko co czwarty maturzysta, który nieprzymuszany zapisał się na fakultet z wiedzy o społeczeństwie, potrafił wspomnieć np., że system większościowy zwykle służy wyłanianiu stabilnego rządu, ale podział mandatów w parlamencie nie odzwierciedla rzeczywistego poparcia dla partii.

Przypomnijmy, że maturzyści to część grupy wiekowej (18 - 29 lat), wśród której największe poparcie w ostatnich wyborach prezydenckich zdobył Paweł Kukiz (ok. 40 proc.)

- Nie sądzę, aby maturzyści zyskali wiedzę na temat systemu większościowego w okresie ostatniej kampanii wyborczej. Forsujący go kandydat nie wchodził w szczegóły, przedstawiał go raczej jako metodę do "rozwalenia sitwy"- komentuje dr Jacek Reginia--Zacharski z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. - Zaś, po pierwsze, jeśli średni wynik z matury z wiedzy o społeczeństwie to25 proc., trzeba się zastanowić nad sposobem traktowania tego przedmiotu w szkole. Można podejrzewać, że jest uznawany tylko za przyjemny dodatek do "poważniejszych" zajęć - dodaje politolog.

Zobacz też:

Źródło:x-news.pl

ZOBACZ NA NASTĘPNEJ STRONIE CO BYŁO W ARKUSZU EGZAMINACYJNYM:

O co dokładnie pytali twórcy tegorocznej matury z wiedzy o społeczeństwie dla absolwentów liceum ogólnokształcącego?

"W Wielkiej Brytanii w 1983 r. w wyborach do Izby Gmin Partia Pracy otrzymała 28 proc. głosów, Partia Konserwatywna- 42 proc., a Sojusz Partii Liberalnej i Partii Socjaldemokratycznej - 25 proc. Rozkład mandatów był jednak diametralnie odmienny od wyników głosowania. Partia Pracy otrzymała 209 mandatów, Partia Konserwatywna- 397, zaś Sojusz Partii Liberalnej i Partii Socjaldemokratycznej- tylko 23 mandaty. Różnica wyniku wyborczego jest rażąco wielka. Partia Pracy uzyskała niewiele więcej głosów niż Sojusz, ale zdobyła blisko 10 razy więcej mandatów.
(Na podstawie: M. Chmaj, W. Skrzydło, System wyborczy w Rzeczypospolitej Polskiej, Warszawa 2011, s. 75.)

Zadanie 21: Podaj nazwę systemu wyborczego występującego w wyborach opisanych w tekście.

Zadanie 22: Przedstaw zaletę i wadę systemu wyborczego występującego w wyborach opisanych w tekście.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Matura 2015 z WOS. Tylko 20 proc. maturzystów odpowiedziało na pytania dotyczące JOW-ów - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki