Susza zaatakowała region łódzki

  Susza zaatakowała region łódzki

  Matylda Witkowska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Rolnicy z Łódzkiego już przygotowują się na straty spowodowane suszą. Najbardziej dotknęła ona zboża jare, a zwłaszcza owies. Zboża są niewyrośnięte,
  1/2
  przejdź do galerii

  Rolnicy z Łódzkiego już przygotowują się na straty spowodowane suszą. Najbardziej dotknęła ona zboża jare, a zwłaszcza owies. Zboża są niewyrośnięte, a ich kłosy bardzo małe ©Marcin Oliva Soto

  Tak sucho w regionie łódzkim nie było od dawna. W rzekach jest o połowę mniej wody niż zwykle, przed terminem opadają liście z drzew, zboża mają małe kłosy. I nie zanosi się, żeby było lepiej.
  - Od 30 lat nie było u nas tak suchej wiosny. Mamy suszę niespotykaną w tej części Polski - mówi Zdzisław Cyganiak, który od kilkudziesięciu lat obserwuje pogodę w Wartkowicach w pow. poddębickim. - Po bezśnieżnej zimie przyszła sucha wiosna. Suche były luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec i początek lipca.

  Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w maju w południowej części regionu łódzkiego spadło ok.
  25 mm deszczu, ponad dwa razy mniej niż zwykle. W czerwcu deszczu było ok. 30 mm, zamiast jak zwykle ok. 70 mm. Sprawę pogorszyły ostatnie upały, a burze niewiele pomogły. W ostatnich dniach spadło zaledwie kilkanaście milimetrów deszczu. To za mało, by wyrównać straty.

  Według najnowszego raportu Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, Łódzkie, a zwłaszcza jego zachód i okolice Kutna, wyschło niemal najbardziej w kraju. Tzw. klimatyczny bilans wodny, który pokazuje różnicę między tym, co spadło, a tym, co wyparowało, wyniósł dla maja i czerwca ponad 160 mm na minusie. Bardziej wyschły tylko sąsiednie tereny pow. kłodawskiego.

  Susza sprawia, że rzeki wysychają. Niski stan mają Warta, Widawka, Grabia i Pilica. W Sieradzu Warta ma 170 cm zamiast średnich 240 cm. Ner w Wartkowicach ma 75 cm.

  Jak podkreśla Paweł Staniszewski, hydrolog z IMGW, niski poziom rzek sprawia, że poziom sąsiadujących z nimi wód podziemnych jeszcze bardziej się obniża.

  - Powoduje to niski poziom wody w studniach i źle wpływa też na rozwój roślinności - tłumaczy Staniszewski.

  W lasach i parkach regionu łódzkiego żółkną i opadają pierwsze liście. Żółte są lipy, akacje, brzozy.

  Susza zwiększyła także liczbę pożarów, zwłaszcza traw i ściółki leśnej. W Łodzi w maju i czerwcu ubiegłego roku wybuchły 342 pożary. W tym samym okresie tego roku było ich już 479. W regionie łódzkim w lasach obowiązuje już drugi w trzystopniowej skali poziom zagrożenia pożarowego.

  - Oznacza to, że zagrożenie pożarem jest naprawdę duże - podkreśla st. kpt. Arkadiusz Makowski z Komendy Wojewódzkiej PSP w Łodzi.

  Jednak najbardziej suszą martwią się rolnicy. Już wiadomo, że mocno dotknęła ona zboża jare. Według szacunków IUNG, Łódzkie jest jednym z czterech województw najbardziej dotkniętych suszą. Zagrożona nią jest już co czwarta gmina w regionie.

  - Zboża jare mają bardzo małe kłosy i nie wyrosły - podkreśla Z. Cyganiak. - Z powodu braku wody mniejsze są też ziemniaki, buraki, ogórki schną, a ich kwiaty opadły. Mniejsze mogą być też zbiory kukurydzy, wielu warzyw i owoców.


  AUTOPROMOCJA:

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kim jest Cyganiak dla Witkowskiej? Na 5 jego ostatnich prognoz sprawdziła się tylko jedna

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   i to tylko w 15%.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pogodowy autorytet

   mietek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Może by tak wasz pogodowy autorytet, pan Cyganiak odniósł się do swoich ubiegłorocznych prognoz,w których przewidywał na waszych łamach wyjątkowo mroźną i srogą zimę(na podstawie własnych...rozwiń całość

   Może by tak wasz pogodowy autorytet, pan Cyganiak odniósł się do swoich ubiegłorocznych prognoz,w których przewidywał na waszych łamach wyjątkowo mroźną i srogą zimę(na podstawie własnych obserwacji przyrody)? zwiń

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama