Ważne
  "Cieszy mnie rozkopana Łódź" - mówi rzeźbiarz, prof. Andrzej...

  "Cieszy mnie rozkopana Łódź" - mówi rzeźbiarz, prof. Andrzej Jocz [ZDJĘCIA]

  Paweł Patora

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  W samym centrum będziemy mieli bardzo atrakcyjną, architektoniczno-rzeźbiarską koronkę, która może stać się wizytówką miasta
  1/6

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Andrzej Jocz

  Większość łodzian męczą uciążliwości spowodowane modernizacją miasta, prowadzoną na niespotykaną dotychczas skalę. Wszechobecny pył, warkot maszyn budowlanych, objazdy, korki komunikacyjne - trudne są do zniesienia. Jednak artystę plastyka taka Łódź zachwyca.
  Tak rozkopanej Łodzi nie pamiętają najstarsi mieszkańcy miasta. Takiej liczby koparek, wywrotek, betoniarek i dźwigów nie było tu nawet w czasach, gdy budowano w Łodzi wielkie fabryki włókiennicze i pałace ich właścicieli.

  Teraz, gdy jednocześnie powstaje nowy podziemny dworzec kolejowy, a przy nim zaprojektowane i wykonywane z rozmachem nowe centrum miasta, gdy z dnia na dzień wielki hotel zamienia się w górę gruzu, gdy jednocześnie przez całe miasto prowadzona jest nowa trasa komunikacyjna z bezkolizyjnymi skrzyżowaniami w śródmieściu, życie w mieście, szczególnie w letnie, upalne dni, stało się wyjątkowo trudne.


  Ponieważ trwa to już kolejny rok, więc wielu łodzianom brakuje cierpliwości. Świadomość, że po zakończeniu prowadzonych teraz wielkich inwestycji Łódź stanie się miastem nie tylko dużo ładniejszym, ale też bardziej przyjaznym dla mieszkańców i osób przyjezdnych, nie zawsze wystarcza, aby akceptować obecny totalny rozgardiasz w mieście i przez następne miesiące z wyrozumiałością czekać na jego zakończenie.

  Okazuje się jednak, że to, co dla wielu z nas jest nadmiernie męczące, może być dla kogoś wspaniałą atrakcją. Kimś takim jest prof. Andrzej Jocz, który na wielkie łódzkie inwestycje patrzy oczami rzeźbiarza.

  Łódź jako gigantyczna rzeźba

  - Cieszy mnie rozkopana Łódź - mówi profesor. - Moje marzenie, aby miasto, w którym mieszkam, potraktować jako gigantyczną rzeźbę, stało się cudowną rzeczywistością. Na naszych oczach powstaje nowa bryła miasta.

  Jej kreacja przypomina, zdaniem profesora, tworzenie rzeźby. O ile jednak do wykonania zwykłej rzeźby potrzeba przeciętnie kilkudziesięciu kilogramów gliny lub innego materiału, to do wyrzeźbienia na nowo Łodzi przerzuca lub przewozi się tysiące ton ziemi - kilka razy więcej niż przy budowie Stadionu Narodowego w Warszawie.

  - Dzięki temu, że oprócz rewitalizacji najbardziej wartościowej spuścizny architektonicznej miasta, następuje jego intensywne rozrzeźbienie, forma przestrzenna Łodzi została niezwykle uatrakcyjniona - twierdzi prof. Jocz.

  Rozrzeźbienie, zachwycające prof. Jocza, to drążenie podziemnych połączeń newralgicznych punktów miasta, budowa bezkolizyjnych skrzyżowań i zmiana faktury miejskiej tkanki poprzez umieszczanie wysokiej jakości trwałych chodników, jezdni i krawężników.
  - To się dzieje na naszych oczach, i to na niebywałą skalę - cieszy się profesor. - Ilością, wymiarami i ciężarem przemieszczanej materii budowlanej, Łódź z ostatnich miesięcy zdecydowanie przegoniła tę, której nadano godność Ziemi Obiecanej. Budowa nowego dworca Łódź Fabryczna, wraz z budową wąwozu i wymianą torowiska prowadzącego do dworca aż z Widzewa, to przecież największy plac budowy w Europie.

  CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mnie też cieszy

   x (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   tym bardziej, że w drodze na urlop widziałam miasta w których nic się nie dzieje, zero remontów, zero inwestycji, stan sprzed 10-15 lat.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Cieszy mnie rozkopana Łódź"

   Grek Zorba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   mnie też cieszy - to taka piękna katastrofa..

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tia

   pardons (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Wniosek jest prosty malezy rozkopac wszystko co sie da rozkopac

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Artysta

   :) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Szkoda że każdy w Łodzi nie jest artystą :>

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama