Napoje energetyczne nie dla dzieci

Napoje energetyczne nie dla dzieci

Joanna Barczykowska

Dziennik Łódzki

Aktualizacja:

Dziennik Łódzki

Napoje energetyczne nie dla dzieci
Napoje energetyczne nie dla dzieci

Napoje energetyczne mogą niebezpiecznie napędzać serce. ©archiwum

Jedna puszka napoju energetycznego może zawierać więcej kofeiny niż trzy filiżanki kawy. Młodzież pije go jak oranżadę, a statystyki są przerażające. Z badań głównego inspektora sanitarnego wynika, że napojów energetycznych próbowało już ponad 30 proc. gimnazjalistów, mimo że nie są one przeznaczone dla dzieci.
Co najmniej połowa z nich pije energetyki regularnie. Resort zdrowia zapowiada walkę z napojami energetycznymi i chce wprowadzić zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom poniżej 12 roku życia. - W Polsce mamy 52 rodzaje napojów energetycznych. Są takie, które zawierają w sobie dawkę kofeiny taką, jak pół filiżanki kawy, ale są też takie, które mają tej substancji tyle, co cztery filiżanki. - To może być bardzo szkodliwe dla zdrowia - uważa Jan Bondar, rzecznik głównego inspektora sanitarnego.

GIS zajął się sprawą na zlecenie Ewy Kopacz, minister zdrowia, która chce się rozprawić z energetykami tak, jak z dopalaczami.
- Te napoje przeznaczone są tylko dla dorosłych, a nie dla dzieci. Kupowanie dzieciom puszek z energetykami to tak, jak zmuszanie 12-latków do picia kawy. Chcemy uświadomić rodziców, że takie postępowanie może powodować kłopoty z krążeniem i choroby serca u dzieci - mówi Jan Bondar.

Sanepid zlecił naukowcom przebadanie wpływu napojów energetycznych na najmłodszych, żeby ustalić dolną granicę wieku, do której picie napojów energetycznych jest bardzo niewskazane.

- Chcemy przygotować program ochrony najmłodszych przed napojami energetycznymi. Planujemy przedsta- wić go jako flagowy pomysł na polską prezydencję w Unii Europejskiej. Chcemy, żeby na puszkach pojawiły się też dodatkowe etykiety, np.: ''Niewskazane poniżej 12. roku życia'', zaś na napojach najmocniejszych, np. tzw. shotach, ''Niewskazane poniżej 16. roku życia''. Regularne picie tych napojów wycieńcza bowiem organizm - zdradza Bondar.

Napoje energetyczne można bez problemów kupić w niektórych sklepikach szkolnych i sklepach spożywczych przy szkołach. Gimnazjaliści nie ukrywają, że często je kupują. - Piję napój często przed sprawdzianem albo po wf., kiedy jestem zmęczona. Te napoje są smaczniejsze od soków w kartonikach - mówi Ania, 13-letnia gimnazjalistka z Łodzi.

Jeszcze gorzej jest, kiedy dzieci kupują litrowe butelki.

- Dostępność większych litrowych opakowań sugeruje, że można ich wypić więcej, a wypicie dwóch takich butelek to pewne problemy zdrowotne dla dorosłego, nie mówiąc o dzieciach - mówi Bondar.

Przedawkowanie energetyków może wywoływać pobudzenie, nudności i wymioty. W Europie odnotowano nawet przypadki śmierci po przedawkowaniu napojów energetycznych.Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo