Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Napoje energetyczne nie dla dzieci

Joanna Barczykowska
Napoje energetyczne mogą niebezpiecznie napędzać serce.
Napoje energetyczne mogą niebezpiecznie napędzać serce. archiwum
Jedna puszka napoju energetycznego może zawierać więcej kofeiny niż trzy filiżanki kawy. Młodzież pije go jak oranżadę, a statystyki są przerażające. Z badań głównego inspektora sanitarnego wynika, że napojów energetycznych próbowało już ponad 30 proc. gimnazjalistów, mimo że nie są one przeznaczone dla dzieci.

Co najmniej połowa z nich pije energetyki regularnie. Resort zdrowia zapowiada walkę z napojami energetycznymi i chce wprowadzić zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom poniżej 12 roku życia. - W Polsce mamy 52 rodzaje napojów energetycznych. Są takie, które zawierają w sobie dawkę kofeiny taką, jak pół filiżanki kawy, ale są też takie, które mają tej substancji tyle, co cztery filiżanki. - To może być bardzo szkodliwe dla zdrowia - uważa Jan Bondar, rzecznik głównego inspektora sanitarnego.

GIS zajął się sprawą na zlecenie Ewy Kopacz, minister zdrowia, która chce się rozprawić z energetykami tak, jak z dopalaczami. - Te napoje przeznaczone są tylko dla dorosłych, a nie dla dzieci. Kupowanie dzieciom puszek z energetykami to tak, jak zmuszanie 12-latków do picia kawy. Chcemy uświadomić rodziców, że takie postępowanie może powodować kłopoty z krążeniem i choroby serca u dzieci - mówi Jan Bondar.

Sanepid zlecił naukowcom przebadanie wpływu napojów energetycznych na najmłodszych, żeby ustalić dolną granicę wieku, do której picie napojów energetycznych jest bardzo niewskazane.

- Chcemy przygotować program ochrony najmłodszych przed napojami energetycznymi. Planujemy przedsta- wić go jako flagowy pomysł na polską prezydencję w Unii Europejskiej. Chcemy, żeby na puszkach pojawiły się też dodatkowe etykiety, np.: ''Niewskazane poniżej 12. roku życia'', zaś na napojach najmocniejszych, np. tzw. shotach, ''Niewskazane poniżej 16. roku życia''. Regularne picie tych napojów wycieńcza bowiem organizm - zdradza Bondar.

Napoje energetyczne można bez problemów kupić w niektórych sklepikach szkolnych i sklepach spożywczych przy szkołach. Gimnazjaliści nie ukrywają, że często je kupują. - Piję napój często przed sprawdzianem albo po wf., kiedy jestem zmęczona. Te napoje są smaczniejsze od soków w kartonikach - mówi Ania, 13-letnia gimnazjalistka z Łodzi.

Jeszcze gorzej jest, kiedy dzieci kupują litrowe butelki.

- Dostępność większych litrowych opakowań sugeruje, że można ich wypić więcej, a wypicie dwóch takich butelek to pewne problemy zdrowotne dla dorosłego, nie mówiąc o dzieciach - mówi Bondar.

Przedawkowanie energetyków może wywoływać pobudzenie, nudności i wymioty. W Europie odnotowano nawet przypadki śmierci po przedawkowaniu napojów energetycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Napoje energetyczne nie dla dzieci - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki