Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiceminister Jacek Męcina w Łodzi. Mówił o programach pomagających zmniejszyć bezrobocie

Anna Gronczewska
Grzegorz Gałasiński
Jacek Męcina, sekretarz stanu w resorcie pracy, spotkał się w Łodzi z szefami powiatowych urzędów pracy. Mówił o programach pomagających zmniejszyć bezrobocie i reformie urzędów.

- Po raz pierwszy daliśmy nie tylko środki na aktywizację bezrobotnych, ale dajemy je też przedsiębiorcom na podnoszenie kwalifikacji pracowników - mówił J. Męcina. - Ważne jest wspieranie przedsiębiorczości. Projekt realizujemy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. To oferta nie tylko dla absolwentów, ale też studentów ostatnich lat. To metoda na to, by najlepszy kapitał ludzki zatrzymywać w kraju. Natomiast osoby długotrwale bezrobotne dostały dwa nowe instrumenty. Postawiliśmy na partnerstwo publiczno-prywatne. W woj. łódzkim działa pierwszy projekt, dla 2 tys. osób, które długo pozostają bez pracy. Ten projekt prowadzi prywatna agencja. Ma ona obowiązek umożliwić szkolenia, pomóc w rozwiązaniu problemów rodzinnych, zdrowotnych i umieścić taką osobę na rynku pracy. My płacimy tylko za skuteczność. Jest też drugi program - aktywizacji i integracji. 10 godzin pracy na rzecz samorządu lokalnego łączymy z 10 godzinami wsparcia integracyjnego. Są to porady psychologiczne, rodzinne, prawne. Program ten ruszył w kilkunastu samorządach. Może trwać pół roku. Po tym czasie podjęta jest decyzja, czy dana osoba może iść do pracy czy trzeba dostosować jej kwalifikacje do potrzeb rynku - tłumaczy Jacek Męcina.

Witold Stępień, marszałek województwa, zauważył, że dzięki programom unijnym region ma 100 mln zł na walkę z bezrobociem.

- W porównaniu z rokiem ubiegłym o 20 tys. zmniejszyła się liczba bezrobotnych w woj. łódzkim. Ale ciągle ten problem traktujemy jako wyzwanie. Szczególnego wsparcia potrzebują osoby długotrwale bezrobotne - mówi W. Stępień. - Pojawiają się narzędzia, które pozwalają im skutecznie pomóc. W woj. łódzkim z programu dla długotrwale bezrobotnych korzysta Łódź i pow.: zgierski, pabianicki i radomszczański, gdzie takich osób jest najwięcej.

Jak zauważył Andrzej Kaczorowski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy, co miesiąc o 5 tys. zmniejsza się liczba bezrobotnych. Teraz w całym województwie pracy nie ma 117 tys. osób, czyli 11,4 proc. W samej Łodzi bezrobocie wynosi 10,6 proc. Jest szansa, że stopa bezrobocia spadnie poniżej 10 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki