Wiceminister Jacek Męcina w Łodzi. Mówił o programach...

  Wiceminister Jacek Męcina w Łodzi. Mówił o programach pomagających zmniejszyć bezrobocie

  Anna Gronczewska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Wiceminister Jacek Męcina w Łodzi. Mówił o programach pomagających zmniejszyć bezrobocie
  1/7
  przejdź do galerii

  ©Grzegorz Gałasiński

  Jacek Męcina, sekretarz stanu w resorcie pracy, spotkał się w Łodzi z szefami powiatowych urzędów pracy. Mówił o programach pomagających zmniejszyć bezrobocie i reformie urzędów.
  - Po raz pierwszy daliśmy nie tylko środki na aktywizację bezrobotnych, ale dajemy je też przedsiębiorcom na podnoszenie kwalifikacji pracowników - mówił J. Męcina. - Ważne jest wspieranie przedsiębiorczości. Projekt realizujemy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. To oferta nie tylko dla absolwentów, ale też studentów ostatnich lat. To metoda na to, by najlepszy kapitał ludzki zatrzymywać w kraju.
  Natomiast osoby długotrwale bezrobotne dostały dwa nowe instrumenty. Postawiliśmy na partnerstwo publiczno-prywatne. W woj. łódzkim działa pierwszy projekt, dla 2 tys. osób, które długo pozostają bez pracy. Ten projekt prowadzi prywatna agencja. Ma ona obowiązek umożliwić szkolenia, pomóc w rozwiązaniu problemów rodzinnych, zdrowotnych i umieścić taką osobę na rynku pracy. My płacimy tylko za skuteczność. Jest też drugi program - aktywizacji i integracji. 10 godzin pracy na rzecz samorządu lokalnego łączymy z 10 godzinami wsparcia integracyjnego. Są to porady psychologiczne, rodzinne, prawne. Program ten ruszył w kilkunastu samorządach. Może trwać pół roku. Po tym czasie podjęta jest decyzja, czy dana osoba może iść do pracy czy trzeba dostosować jej kwalifikacje do potrzeb rynku - tłumaczy Jacek Męcina.

  Witold Stępień, marszałek województwa, zauważył, że dzięki programom unijnym region ma 100 mln zł na walkę z bezrobociem.

  - W porównaniu z rokiem ubiegłym o 20 tys. zmniejszyła się liczba bezrobotnych w woj. łódzkim. Ale ciągle ten problem traktujemy jako wyzwanie. Szczególnego wsparcia potrzebują osoby długotrwale bezrobotne - mówi W. Stępień. - Pojawiają się narzędzia, które pozwalają im skutecznie pomóc. W woj. łódzkim z programu dla długotrwale bezrobotnych korzysta Łódź i pow.: zgierski, pabianicki i radomszczański, gdzie takich osób jest najwięcej.

  Jak zauważył Andrzej Kaczorowski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy, co miesiąc o 5 tys. zmniejsza się liczba bezrobotnych. Teraz w całym województwie pracy nie ma 117 tys. osób, czyli 11,4 proc. W samej Łodzi bezrobocie wynosi 10,6 proc. Jest szansa, że stopa bezrobocia spadnie poniżej 10 proc.

  ZOBACZ TEŻ:
  EC1 - Miasto Kultury pod opieką ministra. W Łodzi powstanie Narodowe Centrum Kultury Filmowej
  Posiedzenie rządu w Łodzi. Premier Ewa Kopacz i ministrowie w ŁSSE [RELACJA, ZDJĘCIA]
  Piękna wizja pani minister


  AUTOPROMOCJA:

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie widziałam takiego

   łodzianka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   wszędzie czytamy o programach wspierających bezrobotnych, ja jednak od dłuższego czasu takich nie widziałam. Słyszy się o absolwentach, słyszy się o wsparciu osób 50+, jednak wydaje się, że wszyscy...rozwiń całość

   wszędzie czytamy o programach wspierających bezrobotnych, ja jednak od dłuższego czasu takich nie widziałam. Słyszy się o absolwentach, słyszy się o wsparciu osób 50+, jednak wydaje się, że wszyscy zapomnieli o osobach 40 +, często o wysokich kompetencjach. Sama osobiście korzystałam z usług UP około 3 lat temu i to z czym się spotkałam zaskoczyło mnie bardzo negatywnie. Propozycji pracy brak (wspomnę, że nie interesowała mnie wyłącznie funkcja prezesa, ale każda praca biurowo-księgowa), o jakichkolwiek szkoleniach można było zapomnieć - albo już brak miejsc albo dla absolwentów lub inwalidów, z całym szacunkiem dla wszystkich. A był to pierwszy kwartał/półrocze roku. Praca z bezrobotnym w UP to zarejestrowanie, odhaczenie wizyty raz w miesiącu (ostatnio dowiedziałam się, że nawet rzadziej) i szczęśliwe wyrejestrowanie jeśli bezrobotny znajdzie sobie zatrudnienie. 40+ to często osoby z dużym doświadczeniem i bardzo szeroką wiedzą ale z reguły z dwoma mankamentami - zbyt wysokim wynagrodzeniem wypracowanym przez ciężkie lata pracy i czasami zbyt słabą znajomością języka obcego. Absolwenci - super, znają język obcy (bo w szkole nie musieli uczyć się rosyjskiego tylko innych języków), zaczną pracę za niższe wynagrodzenie i jeszcze może firma jakąś dotację dostanie. Kto w takich warunkach zatrudni pracownika 40+. Każda średnio-inteligentna osoba analizując oferty pracy w łódzkim jest w stanie się zorientować, że największy popyt jest na osoby znające dobrze a nawet bardzo dobrze język obcy, student za którego nie trzeba płacić ZUS-u lub inwalida (najlepiej żeby wszyscy mieli grupy inwalidzkie). Może więc zamiast ładować masę pieniędzy w szkolenia, które w większości przypadków są nie efektywne, a zapełniają jedynie kiesę organizatorów (choć pewnie wśród nich są tacy, którzy są rzetelni) zorganizować szkolenia z języków obcych, usług logistycznych czy też obsługi wózków widłowych itp. - czyli kompetencji poszukiwanych u pracodawców. Zastanawiam się, czy są prowadzone jakieś statystyki grup wiekowych, kompetencji czy wykształcenia rejestrowanych bezrobotnych, pod kątem możliwości prowadzenia szkoleń, staży (nie tylko dla absolwentów, ale też osób starszych dostosowujących kwalifikacje do potrzeb rynkowych). Może warto stworzyć takie stanowiska przy UP zamiast płacić zasiłek za siedzenie w domu. zwiń

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama