Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Średniowieczny Zamek w Uniejowie i termy [PERŁA REGIONU]

Krzysztof Kaniecki
Średniowieczny Zamek w Uniejowie
Średniowieczny Zamek w Uniejowie Krzysztof Kaniecki
Jest takie miejsce na naszej ziemi, gdzie ludzi mających coś złego na sumieniu w nocy przestraszyć mogą wrzaski łotrzyków, którzy zginęli na bagnach wyprowadzeni tam w podstępie przez piękną dziewczynę. Zaś ci, którzy czyste serca mają, patrząc w wodę mogą dostrzec niezwykłe lico Uniejki, która ponosząc śmierć na bagnach życie mieszkańców miasta uratowała.

Tą legendą o Białej Damie obrósł zamek w Uniejowie, będący niegdyś siedzibą arcybiskupów gnieźnieńskich. Warto tu zajrzeć, bo obiekt ma długą historię. Zamkowe mury wzniesione zostały w latach 1360-1365 z polecenia abp. Jarosława Bogorii Skotnickiego, jednego z najbliższych współpracowników króla Kazimierza Wielkiego.

W czasie wojny trzynastoletniej (lata 1454-1466) w Uniejowie przechowywano nie tylko kosztowności, ale też najświętsze relikwie arcybiskupstwa, w tym głowę św. Wojciecha, jednego z trzech głównych katolickich patronów Polski. Na zamku odbywały się także zjazdy duchowieństwa.

Z monografii "Uniejów - Dzieje miasta" dowiadujemy się, że w 1525 r. zamek został częściowo zniszczony przez pożar. W tym okresie budowla zaczęła tracić na znaczeniu. Arcybiskupi częściej rezydowali w Łowiczu, a Uniejów stał się siedzibą ich starostów. Jeden z nich - Stanisław z Gomolina dokonał kolejnej przebudowy zamku. Nie zatracił on wprawdzie swoich cech obronnych, jednak wzniesienie na międzymurzu nowego domu złagodziło jego gotycki, surowy charakter. Pomyślny okres w dziejach uniejowskiej rezydencji przerwał najazd szwedzki z 1656 r. i rokosz Lubomirskiego. W 1763 roku zamek znów dotknął pożar.

W 1796 r. rząd pruski ogłosił upaństwowienie dóbr arcybiskupich. Rząd pruski nie miał pomysłu na wykorzystanie zamku. W początkowych latach XIX w. Uniejów wszedł w granice Królestwa Polskiego, czyli ziem polskich zaboru rosyjskiego. W 1836 r. zamek, miasto i okoliczne dobra otrzymała rodzina gen. Aleksandra Tolla z Estonii. Tollowie byli właścicielami zamku do ok. 1918 r. Nowi właściciele zamku w 1848 dokonali jego remontu, m.in. wznosząc nowe dachy. Później budowla miała stać się letnią rezydencją Tollów. W miejscu dawnego muru kurtynowego od zachodu pobudowano taras i prowadzące do założenia ogrodowego schody.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego w zamku umieszczono hotel i szkołę średnią. W czasie okupacji zamek zamieniono na magazyn nawozów sztucznych i opału. Od niedawna nowym właścicielem zamku jest spółka Termy Uniejów. Wkrótce wnętrza średniowiecznej budowli mają być poddane renowacji za unijne pieniądze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki