Tydzień św. Krzysztofa w łódzkich parafiach

  Tydzień św. Krzysztofa w łódzkich parafiach

  Alicja Zboińska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Trwa dwunasty Tydzień św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących. Z tej okazji w łódzkich parafiach zbierane są pieniądze na pojazdy dla misjonarzy.
  W niedzielę w wielu łódzkich parafiach odbędzie się święcenie aut

  W niedzielę w wielu łódzkich parafiach odbędzie się święcenie aut ©Krzysztof Szymczak

  Przejechałeś bezpiecznie kilometr, to przekaż grosz na środki transportu dla misjonarzy - apeluje Komisja Episkopatu Polski ds. Misji MIVA. Już po raz dwunasty został zorganizowany Tydzień św. Krzysztofa, który jest patronem kierowców i podróżujących. Akcja trwa także w łódzkich i podłódzkich parafiach. Tegoroczne obchody są zorganizowane pod hasłem "Niesiemy Chrystusa".

  Członkowie Komisji Episkopatu Polski ds. Misji zwrócili się do wszystkich parafii, by przyłączyły się do akcji. Na apel odpowiedziała m.in. parafia św. Krzysztofa w Tuszynie Lesie.

  - W czasie mszy modlimy się w intencji kierowców - mówi ks. Adam Grałek z tej parafii. - W ostatnią niedzielę lipca zorganizowany zostanie odpust i zostaną poświęcone samochody naszych parafian i innych osób, które wezmą udział w nabożeństwie.

  Ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska, apeluje o połączenie bezpieczeństwa na drogach i pomocy misjonarzom. Wyrazem wdzięczności Bogu za bezpiecznie przejechane kilometry ma być przekazanie grosza za każdy kilometr jazdy bez wypadków i innych przykrych zdarzeń. Pieniądze można też wpłacić na konto MIVA. Osoby, które będą regularnie przekazywać pieniądze, zostaną przyjaciółmi stowarzyszenia i otrzymają honorową kartę przyjaciela MIVA Polska.

  W ubiegłym roku za pieniądze, zebrane w czasie akcji, udało się kupić 35 samochodów, dwa ambulanse, busa, osiem motocykli i 24 rowery dla misjonarzy.

  Na pomoc z tegorocznego Tygodnia św. Krzysztofa czeka ponad 40 polskich misjonarzy, m.in z Zambii, Ugandy, Kamerunu, Madagaskaru, Republiki Południowej Afryki, Ekwadoru, Peru, Brazylii, Argentyny, Peru, Boliwii oraz Chile.

  Na misjach pracuje ponad 2.100 Polaków w 94 krajach. W zależności od regionu, potrzebują nie tylko samochodów i motocykli, ale i łodzi, barek, motorówek, a nawet zwierząt pociągowych.

  Organizatorzy zwracają też uwagę na to, by z okazji Tygodnia św. Krzysztofa kierowcy przeprowadzili rachunek sumienia.

  - Wiele jest grzechów, popełnianych przez kierowców - zauważa ks. Jerzy Kranicki. - Pomocą może służyć dekalog kierowcy, proponowany przez MIVA Polska. Pierwsze przykazanie brzmi: nie będziesz egoistą na drodze.

  Główne obchody święta odbędą się w niedzielę w Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej przy ul. Ostrobramskiej 72 w Warszawie. Msza święta zostanie odprawiona o godz. 12.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo