Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół św. Ducha w Łasku [PERŁA REGIONU]

Jaroslaw Kosmatka
Jaroslaw Kosmatka
Kościół św. Ducha w Łasku
Kościół św. Ducha w Łasku DziennikŁódzki/archiwum
Drewniany kościółek modrzewiowy w Łasku, zarządzany przez parafię garnizonową pw. św. Michała Archanioła, powszechnie znany jest jako kościół św. Ducha. Jego historia sięga końca XV wieku.

W zachodniej części miasta istniał wówczas szpital będący przytułkiem dla kalek, starców, biedoty. Obok, w 1495 r., , powstała kaplica. Opiekowali się nią wikariusze łaskiej kolegiaty. Kiedy w 1665 roku spłonęła, z inicjatywy ks. kanonika łaskiego Macieja Szklarskiego na jej miejscu stanął kościół św. Ducha. Został zbudowany w 1666 r. z datków mieszczan łaskich. O czasie budowy świątyni świadczy umieszczona we wnętrzu tzw. belka tęczowa z datą 1666.

Kościół jest wzniesiony z bali modrzewiowych. Ma prezbiterium zwrócone na zachód, jest trójnawowy, konstrukcji zrębowej (wieńcowej), oszalowany, z kruchtą pod chórem muzycznym. Część zachodnia kaplicy południowej tworzy zakrystię. Dachy kryte gontem, z szerokim okapem. Nad wejściem znajduje się wieżyczka na sygnaturkę.

Jak pisze ks. Grzegorz Augustynik w "Pamiątce od Matki Boskiej łaskami słynącej w Kolegjacie Łaskiej" wydanej w 1919 r. (reprint 2010 r., drukarnia "Intrograf" w Łasku), "przy tym kościele był dom mieszkalny dla prebendarza, dom mieszkalny dla ubogich obojga płci, czyli szpital obok była stodółka, obórka dla inwentarza i różne komórki". Prebendarz obowiązany był dbać o ubogich w szpitalu i odprawiać mszę świętą.

Kościół św. Ducha zaczął podupadać. W okresie pomorów i pożarów, ubogiej społeczności katolickiej nie stać było na jego i kościoła św. Anny utrzymanie. Oba stały więc zazwyczaj zamknięte.

W połowie XVIII w. zaczęli się tu osiedlać luteranie. Ponieważ w Łasku były trzy świątynie, a tylko kolegiata służyła katolikom, luteranie zwrócili się do władz pruskich, by oddano im jedną z dwóch podupadających świątyń. Oficjalnie przejęli ją w 1811 r. od ówczesnego właściciela Łasku Piotra Czołchań-skiego. W połowie XIX w. ewangelicy wyremontowali kościół, w 1871 r. zainstalowali organy, a w 1902 r. zakupili dwa dzwony. W okresie międzywojennym dzięki fundacji dziedziczki pobliskiego Karszewa zostały zakupione ołtarz, ambona i chrzcielnica oraz naczynia liturgiczne.

Kościół św. Ducha należał do parafii ewangelicko-augsburskiej do zakończenia II wojny światowej. Jego odbudowa, znów siłami łaskich mieszczan, rozpoczęła się w 1990 r. Po 11 latach świątynia odzyskała blask.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki