PERŁA REGIONU: Renesansowy pałac w Poddębicach (nr 43)

PERŁA REGIONU: Renesansowy pałac w Poddębicach (nr 43)

Jan Pietrzak

Dziennik Łódzki

Dziennik Łódzki

W renesansowym pałacu mieści się Poddębicki Dom Kultury

W renesansowym pałacu mieści się Poddębicki Dom Kultury ©DziennikŁódzki/archiwum

Położony w malowniczym parku późnorenesansowy pałac w Poddębicach zaliczany jest do najpiękniejszych obiektów doby renesansu w centralnej Polsce. Dziś w jego murach mieści się Poddębicki Dom Kultury, jest też siedziba Poddębickiego Towarzystwa Regionalnego.
W renesansowym pałacu mieści się Poddębicki Dom Kultury

W renesansowym pałacu mieści się Poddębicki Dom Kultury ©DziennikŁódzki/archiwum

W przypałacowej kaplicy znajduje się Izba Regionalna, w której zgromadzono liczne pamiątki z przeszłości Poddębic i okolicy. Ale był taki czas, że w pałacowych komnatach rozbrzmiewała dworska muzyka, zjeżdżała się tu śmietanka towarzyska i elita kulturalna ówczesnej Polski, nawiązywały się romanse.

To tutaj letnią rezydencję miała księżna Barbara Sanguszkowa, marszałkowa litewska, poetka, tłumaczka i filantropka, jedna z najsłynniejszych polskich kobiet doby stanisławowskiej.


Poddębicki dwór księżnej Sanguszkowej prezentował się okazale. To dzięki wystrojowi wnętrz i gościom księżnej. Wśród nich na pierwszy plan wysuwał się sędziwy już Cezar Pyrrhys de Varille, wybitny historyk, nauczyciel francuskiego, łaciny i geografii. Funkcję marszałka dworu księżnej pełnił niejaki Dauksza.

Z barwnych postaci warto jeszcze wymienić podskarbiego Schele oraz nieznanego z nazwiska Chińczyka, ponoć potomka samego cesarza chińskiego. Gośćmi księżnej bywały dwie zacne damy: wojewodzina rawska Bona Granowska i jej siostra Marianna Lanckorońska, kasztelanowa połaniecka. To na dworze w Poddębicach swoją żonę poznał Feliks Łubieński, starosta nakielski, późniejszy poseł na Sejm Czteroletni, a w końcu minister sprawiedliwości w rządzie Księstwa Warszawskiego. Poślubił on Teklę Bielińską, najmłodszą wnuczkę księżnej Barbary.

To oświeceniowy salon księżnej Sanguszkowej w Poddębicach wyprzedził słynne obiady czwartkowe króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo