Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PERŁA REGIONU: Zamek w Działoszynie (nr 77)

Marek Mikulski
Zamek w Działoszynie
Zamek w Działoszynie Marek Mikulski
Już w XVIII wieku ta szlachecka rezydencja słynęła z elegancji. Gościł w niej nawet król Staś. Dziś zamek w Działoszynie jest równie piękny.

Zespół parkowo-pałacowy położony jest na sztucznie usypanym wzniesieniu, pośród łąk i terenów zalewowych Warty. Niegdyś był to obiekt obronny i stąd powszechna wśród działoszynian nazwa "zamek". Do końca XX wieku przetrwał jedynie główny korpus dworu, otoczony zdziczałym parkiem. W piwnicach i na parterze zachowały się sklepienia kolebkowe z lunetami, a także późnorenesansowa dekoracja stiukowa. Jest też piękny balkon wsparty na siedmiu konsolach.

Budowę zameczku przypisuje się Andrzejowi z Kurozwęk Męcińskiemu, który na przełomie XVI i XVII wieku został właścicielem Działoszyna. Był wybitną postacią: studiował w Lipsku, posłował na sejm, był kalwinem i utrzymywał w Działoszynie zbór.

W końcu XVII wieku Stanisław Męciński, starosta wieluński, znacznie powiększył i ozdobił dwór. Założył również piękny ogród francuski i winnicę. Całość okalał mur z wieżyczkami w narożnikach. W XIX wieku nastąpiły upadek majętności i ruina dworu. Podczas obu wojen światowych pałac ulegał dalszym zniszczeniom. Po odbudowie obiekt przeznaczono na cele oświatowe. Mieścił się tutaj specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy.

Dopiero pozyskanie pieniędzy z funduszy europejskich i krajowych pozwoliło na kompleksową renowację zespołu parkowo-pałacowego. W obiekcie mieści się dziś centrum kultury z biblioteką, dobrze wyposażonymi salami konferencyjnymi, galerią i kawiarenką. Renowacja kosztowała ponad cztery miliony złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki