Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stringi stringami, ale bokserki z koronki też można zrobić!

Łukasz Klimaniec
arc
Koronki koniakowskie znów są na topie! Koronczarze z Trójwsi mówią wprost - takiego zainteresowania turystów wyrobami z koronki dawno nie było. Do Istebnej przyjechała nawet japońska telewizja TV NHK, by na przykładzie koronki dać rodakom... nadzieję.

- Wydarzenia na początku roku w Japonii przyczyniły się do pogorszenia sytuacji gospodarczej, a kataklizm tsunami odebrał ludziom pracę i nadzieję - mówi Aleksandra Gorzkowska z Kaneko Creative Agency, koordynatora japońskich telewizji w Polsce.

Blok programowy TV NHK ma pokazać na różnych przykładach z całego świata, jak jeden wyrób może zmienić społeczność lokalną i region.

- Koronczarstwo koniakowskie jest świetnym sposobem zaktywizowania społeczności - uważa Gorzkowska.

O koronkach koniakowskich naprawdę głośno stało się osiem lat temu, gdy młode dziewczyny postanowiły - ku oburzeniu starszych koronczarek - robić z koronki... stringi.

- Wydawało się, że to potrwa rok, może dwa. A tymczasem zainteresowanie jest do dziś. Ta "afera stringowa" w mediach bardzo pomogła koronce - przyznaje Anna Rucka z Chaty na Szańcach w Koniakowie.

Nauka heklowania jest obecna nawet w szkole, gdzie nauczycielki na zajęciach pozalekcyjnych uczą dzieci, jak robić koronkę. Ale większość młodych dziewczyn uczy się tego w domach - od babci czy od mamy.

Elżbieta Legierska-Niewiadomska, dyrektorka Gminnego Domu Kultury w Istebnej zwraca uwagę, że heklowanie zmieniło kobiece środowisko w Koniakowie - koronka pozwoliła paniom zarabiać na życie.

- Koronka ciągle jest modna, a koronczarki mają innowacyjne podejście. Dla klientów robią z koronki niemal wszystko - zaznacza szefowa GOK. Efekt? Dziś można kupić suknię, a nawet krawat z koronki.

Z napojem i potrawą jest najłatwiej

Oscypek, śliwowica łącka, opolska rolada wołowa - region najłatwiej wypromować potrawą lub napojem.

Na liście produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi figuruje aż 98 napojów i 180 potraw mięsnych. Co ciekawe, tylko jednym trunkiem może pochwalić się województwo warmińsko-mazurskie. Jest nim niedźwiedziówka - mazurska nalewka, której głównymi składnikami są miód i spirytus.

W naszym województwie to cieszyńska herbata przeciw kaszlowi, cieszyńska herbata z zielin, tatarczówka, miodula i warzonka.

Porównywalnymi z koniakowską koronką wyrobami, które udanie promują region są wycinanki łowickie, które służyły do dekoracji wiejskich izb oraz łowickie hafty z kwiatowymi motywami. Dzięki niepowtarzalnej kolorystyce i stylistyce wykonania są rozpoznawane na całym świecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Stringi stringami, ale bokserki z koronki też można zrobić! - Dziennik Zachodni

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki