[ZAMACH W CHATTANOOGA] Abdulazeez namawiał na blogu do...

  [ZAMACH W CHATTANOOGA] Abdulazeez namawiał na blogu do "ustanowienia islamu na świecie"

  Toby Harnden

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Już po atakach w Chattanooga okazało się, że trzy dni wcześniej Abdulazeez zamieścił wpis na blogu, w którym stwierdzał: "Życie jest krótkie i pełne goryczy". Namawiał też muzułmanów do "ustanowienia islamu na świecie".
  W oczach swoich sąsiadów Mohammad Youssuf Abdulazeez był typowym amerykańskim dzieckiem. Uczęszczał do miejscowej szkoły średniej. Namiętnie uprawiał zapasy. Zawsze chętnie pomagał innym.


  RUPTLY/x-news


  W czasie ostatniego weekendu musieli oni jednak pogodzić się z innym wizerunkiem swojego sąsiada i przemianą znanego im młodzieńca. Abdulazeez stał się zabójcą, który z zimną krwią zastrzelił czterech amerykańskich marines, i potencjalnym zwiastunem fali inspirowanych przez Państwo Islamskie ataków samotnych wilków na amerykańskiej ziemi. Jego piąta ofiara - marynarz - zmarł później w szpitalu.

  Stan Tennessee. Przedmieście miasta Chattanooga Hixson. Osiedle eleganckich domów. Społeczność ludzi dobrze się znających i zżytych. Tego wieczoru stoją w grupkach i rozmawiają o 24-letnim młodym człowieku, którego znali od wczesnych lat jego życia. Wiedzą, że ukończył wydział elektrotechniki na miejscowym uniwersytecie.

  Słychać cykady. W tym samym czasie specjaliści medycyny sądowej z FBI przeszukują leżący na uboczu dom przy Colonial Way Circle 102. To tu mieszkał Abdulazeez. Trawnik na posesji jest świeżo przystrzyżony. W przydomowym warzywniaku widać dojrzałe pomidory.

  Kilka godzin przedtem uzbrojony w dwa karabiny i pistolet Abdulazeez podjechał srebrzystym fordem mustangiem z otwieranym dachem do wojskowego centrum rekrutacyjnego w Chattanooga. Miał na sobie specjalną taktyczną kamizelkę wypełnioną amunicją.

  Nawet nie wysiadł z wozu. Wystrzelił około trzydziestu naboi. Rozległ się trzask rozbijanych szyb. Napastnik ranił w kostkę obecnego tam policjanta.

  Z piskiem opon ruszył z miejsca. W pogoń za nim natychmiast rzuciła się policja. Abdulazeez przejechał nieco ponad 12 km do następnego celu swojego ataku - bazy rezerwistów amerykańskiej marynarki wojennej. Staranował bramę i na miejscu zabił czterech nieuzbrojonych marines. Zranił też przechodzącego obok marynarza. Po chwili sam zginął pod gradem policyjnych kul. Marynarz stał się piąta ofiarą śmiertelną Abdulazeeza.

  69-letnia Irene Bailey wciąż jeszcze ma na paznokciach nóg lakier w formie maleńkich amerykańskich flag. W ten sposób chciała upamiętnić Dzień Niepodległości. Teraz stoi przy taśmie, którą policja rozciągnęła w poprzek ulicy. - Gdybym wiedziała, co planuje, sama rzuciłabym się przed jego samochód, by go zatrzymać. Ale nigdy nie wiesz. Był typowym amerykańskim dzieciakiem. Grał w koszykówkę i machał ci ręką na powitanie, gdy przechodziłaś ulicą. Musiano zapoznać go z czymś złym i to go zmieniło - mówi Bailey.

  Kwestia, z czym właściwie i co motywowało młodego człowieka do popełnienia zbrodni, stanowi dziś przedmiot dochodzenia prowadzonego przez FBI.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama