Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przychodnia Chojny wprowadza drukowane recepty

Joanna Barczykowska
Dr Maciej Adamiec zapowiada też wprowadzenie rejestracji przez internet
Dr Maciej Adamiec zapowiada też wprowadzenie rejestracji przez internet Krzysztof Szymczak
Nieczytelna recepta, przekreślona nazwa leku, pomyłki w numerze PESEL lub brak wieku pacjenta. Pacjenci w woj. łódzkim mają coraz więcej problemów z wykupieniem leku na receptę. Aptekarze stali się ostrożni, bo sprzedając leki na podstawie źle wypełnionych recept, narażają się straty finansowe. A na wszystkim traci pacjent, który biega od lekarza do apteki. Już wkrótce ten kłopot może odejść w zapomnienie, przynajmniej na osiedlu Chojny w Łodzi.

Miejska Przychodnia Chojny jako pierwsza w Łodzi wprowadza e-recepty. Już w październiku leczący się tam pacjenci zamiast wypisanych ręcznie recept będą dostawali od lekarza recepty wydrukowane z komputera. Przychodnia zainwestowała w nowy system komputerowy.

- Korzyści będzie wiele. Po pierwsze, lekarz zwolniony z dużej liczby prac biurowych, będzie miał więcej czasu na rozmowę i badanie - podkreśla dr Maciej Adamiec, dyrektor Miejskiej Przychodni Chojny. - Warto uświadomić sobie też, że lekarz przyjmujący dziennie 40 pacjentów, wypisujący przeciętnie trzy recepty podczas wizyty, musi wpisać 120 jedenastocyfrowych numerów PESEL, kolejnych kilkanaście na drukach zwolnień i skierowaniach. Możliwości pomyłki jest zatem bez liku. E-recepty te błędy wyeliminują.

Drukowane recepty są dla pacjenta gwarancją wydania leku w aptece. Do tej pory wielokrotnie pacjenci w Łodzi odsyłani byli przez farmaceutów z powodu źle wypisanej recepty. Aptekarze boją się wydawać leki na na podstawie nieczytelnie wypisanych recept. W ciągu ostatnich trzech miesięcy Narodowy Fundusz Zdrowia w Łodzi sprawdził 6,5 tys. recept, na których wypisano 10 tys. leków. 57 recept zostało zakwestionowanych.

Miejska Przychodnia Chojny znalazła na to sposób. - System przygotowywaliśmy od roku. Teraz skorzystają z niego pacjenci. Panie rejestratorki zamiast wpisywać do zeszytu wizyty pacjentów, będą korzystały z elektronicznego terminarza. Lekarz na swoim komputerze będzie widział, jakich ma pacjentów i ich historie choroby. W trakcie wizyty może też szybko wystawić e-receptę. W przyszłym roku chcemy uruchomić jeszcze możliwość zapisów do lekarza przez internet - mówi dr Adamiec. - W przychodni trwają teraz ostatnie szkolenia.

System wprowadzony w łódzkiej przychodni będzie dużym ułatwieniem dla pacjentów i aptekarzy, kiedy wejdzie w życie nowe prawo. W resorcie zdrowia trwają ostatnie prace nad rozporządzeniami do ustawy refundacyjnej. W tym także rozporządzenia dotyczącego zawierania umów między NFZ i aptekami. Aptekarz, który przyjmie niestarannie lub błędnie wypisaną receptę, narazi się na utratę kontraktu z Funduszem. W konsekwencji będzie mógł sprzedawać pacjentom leki refundowane tylko za pełną cenę, czyli nie dostanie zwrotu refundacji przez Fundusz. Dla apteki oznacza to bankructwo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki