Innowacyjna technologia w Łodzi: pendrive i obudowa do...

  Innowacyjna technologia w Łodzi: pendrive i obudowa do telefonu z grafenem wprost z drukarki 3D

  Agnieszka Jasińska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Innowacyjna technologia w Łodzi: pendrive i obudowa do telefonu z grafenem wprost z drukarki 3D
  1/9
  przejdź do galerii

  ©Grzegorz Gałasiński

  Na razie wszystko odbywa się metodą prób i błędów. Jednak wiele wskazuje na to, że już niebawem w Łodzi na drukarkach 3D będą produkowane pendrive'y, piloty do bram, klucze i obudowy do telefonów z grafenem. W Łódzkim Inkubatorze Technologicznym testowane jest nowe tworzywo.
  Grafen to odmiana węgla. Określana jest jako supermateriał. Jest prawie przeźroczysty i bez mikroskopu ledwie widoczny. Do tego jest 100 razy twardszy i 300 razy bardziej wytrzymały na rozciąganie od stali. Amerykańska firma w marcu stworzyła kompozycję z grafenem do drukarek 3D. Dzięki takiemu materiałowi można drukować różne przedmioty. Amerykańska kompozycja trafiła właśnie do Łodzi. Materiał oprócz grafenu, oparty jest na... skrobi kukurydzianej.

  - Kompozycję testujemy od kilku dni. Udaje się uzyskiwać z niej na drukarce 3D różne kształty - mówi Paweł Ślusarczyk z łódzkiej firmy Centrum Druku 3D, najemcy Łódzkiego Inkubatora Technologicznego. - Przez noc wydrukowaliśmy obudowę do iPhona. Jednak odkształciła się, a po jej założeniu, telefon traci zasięg. Jesteśmy przygotowani na takie sytuacje. To nowy materiał i musimy stosować metodę prób i błędów. Nadal będziemy pracować nad obudową.

  Paweł Ślusarczyk mówi, że dzięki materiałowi z grafenem w ciągu jednego procesu produkcyjnego można wyprodukować całe urządzenie elektroniczne, np. pendrive'a.

  - Najpierw drukowany jest fragment obudowy, potem dodawane są ścieżki z grafenem przewodzące prąd. Następnie do środka wkładane jest coś elektronicznego. Na koniec dodrukowywany jest element obudowy - tłumaczy Paweł Ślusarczyk. - Taki proces trwa od kilkudziesięciu minut do kilkudziesięciu godzin. Można też stworzyć obudowę do drona. Wtedy dron nie musi mieć okablowania, bo materiał przewodzi prąd.

  Nowy materiał jest bardzo drogi.

  - Dla porównania zwykła rolka materiału do drukarki 3D kosztuje 100 zł za kilogram, zaś w przypadku kompozycji z grafenem jest to 400 zł za 200 gram - mówi Paweł Ślusarczyk. - Nowy materiał cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Po zamówieniu trzeba czekać na niego dwa tygodnie.

  CZYTAJ TEŻ: Grafen z Politechniki Łódzkiej bliski doskonałości [ZDJĘCIA+FILM]

  Paweł Ślusarczyk przyznaje, że na razie najważniejsze jest opracowanie sposobu drukowania.

  - To nowy materiał, nie znamy go - mówi. - Staramy się jak najwięcej o nim dowiedzieć. Nie wiemy nawet ile grafenu w nim jest. Na razie nie skupiamy się na tym co można z niego zrobić. Po testach nowa technologia na pewno przyda się elektronikom.

  Materiał z grafenem nie ma tak ekstremalnych właściwości jak sam grafen. Jednak wydruki z niego mają być mechanicznie bardziej wytrzymałe niż z materiałów do tej pory używanych. Dlatego z nowego kompozytu można drukować różne elementy, które będą potem poddawane naprężeniom i obrabiane.

  - Z tego materiału wydrukujemy ekrany chroniące przed polem elektronicznym. Można też z niego wydrukować pojemnościowe czujniki dotykowe. Przed nami otwiera się świat własnej produkcji kontrolerów do gier i elektronicznych instrumentów muzycznych - zapowiada Paweł Ślusarczyk.

  ZOBACZ TEŻ:

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Korzystam

  Propan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Ja korzystam z firmy zajmującej się wydrukiem z żywicy. Projektuje biżuterię i nie stać mnie na zakup takiej drukarki. Postanowiłem skorzystać z platformy 3d desingers i jestem zadowolony zwłaszcza...rozwiń całość

  Ja korzystam z firmy zajmującej się wydrukiem z żywicy. Projektuje biżuterię i nie stać mnie na zakup takiej drukarki. Postanowiłem skorzystać z platformy 3d desingers i jestem zadowolony zwłaszcza że posiadają pełną paletę cmyk oraz inne kolory dla tego mogę poszaleć przy projektowaniu.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Super! Kupili drukarkę i jej używają!

  Innowacja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Innowacja polega na zakupie gotowego urządzenia i jego użytkowaniu.

  Kiedyś znajomy miał studio-lab, tzn. kupił drukarkę HP 4L i drukował prace zlecone. Wtedy to też był wielki unikat.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pierdołami

  sie zajmują (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Pierdołami się zajmują że niby wielką naukę robią - te śmieszne drukarki - klony "Prusa" nie nadają się do niczego oprócz zabawy. Ktoś kto zmarnotrawił kasę na teśmiecie dla uczelni powinien...rozwiń całość

  Pierdołami się zajmują że niby wielką naukę robią - te śmieszne drukarki - klony "Prusa" nie nadają się do niczego oprócz zabawy. Ktoś kto zmarnotrawił kasę na teśmiecie dla uczelni powinien odpowiadać finansowo za zakup chłamu ...
  Ale robimy ... wielką naukę .. noa masz .. politechnika w końcu ...

  nie wiesz o czym piszę - wygoglaj "prusa i3"zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kompozycja

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  "...kompozycję..." - nie chodzi o kompozyt?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  coś elektronicznego

  bbr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  "Najpierw drukowany jest fragment obudowy, potem dodawane są ścieżki z grafenem przewodzące prąd. Następnie do środka wkładane jest coś elektronicznego" - brzmi legitnie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sokole oko Pani Redaktor

  slepy jak kura (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  .....Grafen to odmiana węgla. Określana jest jako supermateriał. Jest prawie przeźroczysty i bez mikroskopu ledwie widoczny...... gratuluje ostrości wzroku. Pani Redaktor dostrzega struktury o...rozwiń całość

  .....Grafen to odmiana węgla. Określana jest jako supermateriał. Jest prawie przeźroczysty i bez mikroskopu ledwie widoczny...... gratuluje ostrości wzroku. Pani Redaktor dostrzega struktury o grubości jednej dziesięciomilionowej milimetra !!!

  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo