Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Innowacyjna technologia w Łodzi: pendrive i obudowa do telefonu z grafenem wprost z drukarki 3D

Agnieszka Jasińska
Grzegorz Gałasiński
Na razie wszystko odbywa się metodą prób i błędów. Jednak wiele wskazuje na to, że już niebawem w Łodzi na drukarkach 3D będą produkowane pendrive'y, piloty do bram, klucze i obudowy do telefonów z grafenem. W Łódzkim Inkubatorze Technologicznym testowane jest nowe tworzywo.

Grafen to odmiana węgla. Określana jest jako supermateriał. Jest prawie przeźroczysty i bez mikroskopu ledwie widoczny. Do tego jest 100 razy twardszy i 300 razy bardziej wytrzymały na rozciąganie od stali. Amerykańska firma w marcu stworzyła kompozycję z grafenem do drukarek 3D. Dzięki takiemu materiałowi można drukować różne przedmioty. Amerykańska kompozycja trafiła właśnie do Łodzi. Materiał oprócz grafenu, oparty jest na... skrobi kukurydzianej.

- Kompozycję testujemy od kilku dni. Udaje się uzyskiwać z niej na drukarce 3D różne kształty - mówi Paweł Ślusarczyk z łódzkiej firmy Centrum Druku 3D, najemcy Łódzkiego Inkubatora Technologicznego. - Przez noc wydrukowaliśmy obudowę do iPhona. Jednak odkształciła się, a po jej założeniu, telefon traci zasięg. Jesteśmy przygotowani na takie sytuacje. To nowy materiał i musimy stosować metodę prób i błędów. Nadal będziemy pracować nad obudową.

Paweł Ślusarczyk mówi, że dzięki materiałowi z grafenem w ciągu jednego procesu produkcyjnego można wyprodukować całe urządzenie elektroniczne, np. pendrive'a.

- Najpierw drukowany jest fragment obudowy, potem dodawane są ścieżki z grafenem przewodzące prąd. Następnie do środka wkładane jest coś elektronicznego. Na koniec dodrukowywany jest element obudowy - tłumaczy Paweł Ślusarczyk. - Taki proces trwa od kilkudziesięciu minut do kilkudziesięciu godzin. Można też stworzyć obudowę do drona. Wtedy dron nie musi mieć okablowania, bo materiał przewodzi prąd.

Nowy materiał jest bardzo drogi.

- Dla porównania zwykła rolka materiału do drukarki 3D kosztuje 100 zł za kilogram, zaś w przypadku kompozycji z grafenem jest to 400 zł za 200 gram - mówi Paweł Ślusarczyk. - Nowy materiał cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Po zamówieniu trzeba czekać na niego dwa tygodnie.

CZYTAJ TEŻ: Grafen z Politechniki Łódzkiej bliski doskonałości [ZDJĘCIA+FILM]

Paweł Ślusarczyk przyznaje, że na razie najważniejsze jest opracowanie sposobu drukowania.

- To nowy materiał, nie znamy go - mówi. - Staramy się jak najwięcej o nim dowiedzieć. Nie wiemy nawet ile grafenu w nim jest. Na razie nie skupiamy się na tym co można z niego zrobić. Po testach nowa technologia na pewno przyda się elektronikom.

Materiał z grafenem nie ma tak ekstremalnych właściwości jak sam grafen. Jednak wydruki z niego mają być mechanicznie bardziej wytrzymałe niż z materiałów do tej pory używanych. Dlatego z nowego kompozytu można drukować różne elementy, które będą potem poddawane naprężeniom i obrabiane.

- Z tego materiału wydrukujemy ekrany chroniące przed polem elektronicznym. Można też z niego wydrukować pojemnościowe czujniki dotykowe. Przed nami otwiera się świat własnej produkcji kontrolerów do gier i elektronicznych instrumentów muzycznych - zapowiada Paweł Ślusarczyk.

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Innowacyjna technologia w Łodzi: pendrive i obudowa do telefonu z grafenem wprost z drukarki 3D - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki