Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja na Politechnikę Łódzką. Uczelnia zamknęła główny etap. Ponad 18 tys. zgłoszeń

Maciej Kałach
Przed rozpoczęciem roku akademickiego zaproponujemy dwutygodniowe, intensywne i darmowe kursy z matematyki dla osób nowo przyjętych na studia, które odczują potrzebę skorzystania z takiej oferty - zapowiedział prof. Sławomir Wiak, prorektor PŁ ds. edukacji
Przed rozpoczęciem roku akademickiego zaproponujemy dwutygodniowe, intensywne i darmowe kursy z matematyki dla osób nowo przyjętych na studia, które odczują potrzebę skorzystania z takiej oferty - zapowiedział prof. Sławomir Wiak, prorektor PŁ ds. edukacji Krzysztof Szymczak
Z darmowych kierunków dla maturzystów najwięcej zgłoszeń odnotowały informatyki, prowadzone na dwóch wydziałach politechniki.

Politechnika Łódzka podsumowała w środę główny etap swojej rekrutacji na studia dzienne pierwszego stopnia. Uczelnia przypomniała, że przygotowała na nich 4530 miejsc, zaś od środy 3752 są już zajęte. Limity wypełniły się na 27 z 62 kierunków, na kolejnych pięciu zostały pojedyncze miejsca, na następnych ośmiu więcej niż 70 proc. miejsc jest zajętych.

CZYTAJ TEŻ: Łódzkie uczelnie kibicują poprawkowiczom na maturze i zapraszają na studia

Od maturzystów wpłynęło ponad 18 tys. zgłoszeń (system naboru PŁ przewiduje, że każdy kandydat w ramach jednej opłaty może wysłać zgłoszenia do ośmiu kierunków, układając je według swoich preferencji, a punkty uzyskane na maturze decydują, na który z nich się dostanie).

Zgłoszeń było o ok. 5 proc. mniej niż przed rokiem, ale władze uczelni przypominają o niżu demograficznym oraz o jednej czwartej absolwentów szkół, która nie zdała matury.

Najliczniejsza grupa kandydatów chciała studiować informatykę. Ten kierunek oferują dwa wydziały PŁ i w każdym przypadku przyjęto powyżej 900 zgłoszeń. Automatyka i robotyka oraz logistyka przyjęły ponad 700 zgłoszeń.

Prof. Sławomir Wiak, prorektor PŁ ds. edukacji, zaznaczył, że wzrósł poziom kandydatów na informatykę, a przynajmniej wskazuje na to liczba punktów z matury, zgłaszana przez kandydatów. Prof. Wiak wskazywał także na umowy podpisane przez uczelnię z łódzkimi firmami z branży informatyczno-bankowej (ostatnio z Accenture Łódź Delivery Center). Z kolei popularność automatyki i robotyki tłumaczy silnie rozwinięty w Łodzi sektor produkcji sprzętu AGD, który potrzebuje specjalistów z wyższym wykształceniem, m.in. do utrzymania linii produkcyjnych.

CZYTAJ TEŻ: Politechnika Łódzka przypomina o rekrutacji na kierunek advanced mechanical engineering

Najwięcej zgłoszeń w stosunku do liczby miejsc (9) było na anglojęzyczne studia information technology oraz business and technology w Centrum Kształcenia Międzynarodowego PŁ i na inżynierię biomedyczną.

- Bardzo dobrze zostały przyjęte nowe kierunki zaoferowane w tegorocznej rekrutacji, czyli inżynieria kosmiczna z ośmioma zgłoszeniami na miejsce oraz systemy sterowania inteligentnymi budynkami z ponad pięcioma zgłoszeniami - mówi prof. Wiak.

Według prorektora, ten drugi kierunek da absolwentowi sporą szansę na wejście do biznesu z własną firmą.

Rekrutacja w drugim etapie będzie prowadzona do 14 września. A to oznacza, że szansę na zgłoszenie mają osoby poprawiające w sierpniu maturę. Poprawka przysługuje absolwentom, którzy w maju, w pierwszym terminie, oblali tylko jeden z obowiązkowych przedmiotów. Najczęściej była to matematyka.

Wczoraj zapytaliśmy prof. Wiaka, czy politechnika to dobre miejsce dla osób, które "matmę" zdadzą dopiero dzięki poprawce.

- Przed rozpoczęciem roku akademickiego zaproponujemy dwutygodniowe, intensywne i darmowe kursy z matematyki dla osób nowo przyjętych na studia, które odczują potrzebę skorzystania z takiej oferty - zapowiedział prof. Wiak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki