Piotr Morta: Antysystemowość to nie anarchia, to bycie...

  Piotr Morta: Antysystemowość to nie anarchia, to bycie przeciw obecnemu systemowi

  Piotr Brzózka

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Spotykam się z szerokim gremium, od lewicy, przez centrum, po Ruch Narodowy - mówi Piotr Morta, pełnomocnik Ruchu Kukiza ds. kontaktów z mediami w województwie łódzkim.
  Piotr Morta

  Piotr Morta ©Daniel Sibiak

  Nie wiem, czy Pan widział rysunek satyryczny przedstawiający strukturę Ruchu Kukiza - plątanina strzałek poprowadzona między dziesiątkami zbiorów o nazwie "wrogowie" i "przyjaciele", a pośrodku Kukiz w koronie... Coś w tym jest: wyborca coraz mniej rozumie. Jest ponad 1000 komitetów referendalnych, jest Ruch JOW, jest 18 pełnomocników regionalnych, takich jak Pan, a teraz dodatkowo Kukiz zapowiada powstanie 16 zespołów wojewódzkich. Kto tu jest kim, kto ma jaką rolę, kto jest od Kukiza, a kto jest uzurpatorem?
  Rysunku nie widziałem. Natomiast trzeba powiedzieć, że niezaprzeczalnie gwiazdą projektu jest Paweł Kukiz. Nie podlega dyskusji, że to on przewodzi temu ruchowi.
  Z drugiej strony jest też wiele inicjatyw oddolnych. To nie jest partia, którą rządzi szef, a wszystkie pomysły są utrącane, jeśli tylko nie są zgodne z propozycjami szefa. Ruch Kukiza to wolni ludzie, oni mają podejmować decyzje, a nie ktoś za nich. Cały czas powstają nowe inicjatywy. To nie oznacza, że ruch się zwija, on się rozwija. To co pan sugeruje jako rzecz negatywną, ja odbieram jako wielki pozytyw. Każdy z nas nosi w plecaku buławę hetmańską, jest tylko kwestia jej wykorzystania. Ruch Kukiza nie jest organizacją sformalizowaną, składa się z wielu inicjatyw społecznych i na tym ma polegać efekt - różnorodność ma dać siłę. To coś nowego, odmiennego od dotychczasowych praktyk, dlatego nie do końca jest to zrozumiałe. Ale efekty naprawdę widać, w czasie burzy mózgów powstają najciekawsze pomysły, to jest tylko kwestia ogarnięcia tego, przetworzenia i wybrania najlepszych propozycji. I tak to z grubsza działa, jeśli chodzi o Ruch Kukiza.

  No nie wiem... wiele osób postrzega to raczej jako chaos, w którym istotna jest tylko osoba. I co trzy dni słyszymy, z kim już ta osoba nie chce współpracować.
  To gruba przesada, element medialny. Kiedy media się pojawiają na spotkaniach, nie interesują się najbardziej tym, co robi Kukiz, jakie są realizowane projekty. Zarzuca się nam za to, że nie mamy programu. Ale jeśli rządząca parta mówi, że dopiero pracuje nad programem, to jak ruch, którego żywotność jest bardzo krótka, ma już mieć program? Programu nie będzie, będzie strategia, która będzie przedstawiana społeczeństwu.

  Przez długi czas na lokalnym podwórku politycznym trwały spekulacje na temat drużyny Kukiza. Dalej niewiele wiadomo, można powiedzieć, że Pana nazwisko jest jedynym wskazanym, czy też autoryzowanym przez Kukiza. Jaka jest Pana rola? Czym ma się Pan zajmować, bo chyba nie tylko kontaktem z mediami?
  Moja rola polega także na koordynowaniu działań wszystkich ruchów oddolnych. Ale nie jest moją rolą ingerowanie w ich działalność czy narzucanie woli. Funkcjonuję w tej roli od tygodnia, myślę, że w tym czasie dużo się już zadziało w naszym województwie, odbyło się mnóstwo spotkań i rodzą się ciekawe projekty, które na pewno będą elementem strategii Pawła Kukiza.

  W Łodzi Pan już był?
  Jeszcze nie, ale z działaczami z Łodzi już się spotykałem.

  A z kim i co z tego wynika?
  Nazwiskami nie chcę operować, natomiast jest to szerokie gremium, od lewicy, przez centrum, aż po Ruch Narodowy.

  To są znane osoby?
  Jeśli chodzi o Ruch Kukiza, to proponuję się nie koncentrować na osobach znanych, bo jednak najbardziej znany jest Paweł Kukiz. Ten ruch charakteryzuje się tym, że tworzą go osoby mniej znane na scenie politycznej. Co jest sukcesem, bo osoby te nie są skażone działaniami politycznymi, które były w przeszłości źle odbierane. To jest to novum.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama