USA: Oskarżają organizację Planned Parenthood o handel...

  USA: Oskarżają organizację Planned Parenthood o handel ciałami usuniętych płodów. Nagrania

  Wojciech Rogacin (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Organizacja Planned Parenthood handlowała ciałami usuniętych płodów?

  Organizacja Planned Parenthood handlowała ciałami usuniętych płodów? ©Fot. via CMP

  Proaborcyjna amerykańska organizacja Planned Parenthood została oskarżona o sprzedaż ciał usuniętych płodów. W sieci pojawiły się filmy z negocjacji cen za przekazywanie "tkanek". Organizacja twierdzi, że filmy są zmanipulowane i nie ma mowy o handlu, a matki dobrowolnie oddają ciała swoich dzieci po aborcji.
  Organizacja Planned Parenthood handlowała ciałami usuniętych płodów?

  Organizacja Planned Parenthood handlowała ciałami usuniętych płodów? ©Fot. via CMP

  Najnowszy film został nagrany ukrytą kamerą przez aktywistów organizacji pro life Center for Medical Progress (CMP). Podczas lunchu aktywiści CMP udający klientów pragnących zakupić płody ludzkie negocjują sprzedaż z dr Mary Gatter, która do 2014 roku pełniła funkcję szefowej Rady Dyrektorów Medycznych Planned Parenthood.

  Organizacja Planned Parenthood handlowała ciałami usuniętych płodów? Fragment nagrania CMP
  Rozmówcy dyskutują o możliwości zakupu "okazów" oraz proponują cenę 100 dolarów za "nienaruszoną tkankę". Gatter mówi raz, że myślała o 50 dolarach, choć zastrzega, że nie "to nie jest dla pieniędzy". Stwierdza też, że Planned Parenthood wystrzega się handlowania płodami ludzkimi. - Nie chcemy zostać oskarżeni o sprzedaż tkanek ludzkich i tym podobnych rzeczy - mówi Gatter. - Z drugiej strony są koszty związane z używaniem naszej powierzchni i tego typu rzeczami - dodaje.

  W trakcie nagrania słychać jednak, jak nagrywający rozmowę działacze CMP mówią, iż potrzebują nienaruszonych tkanek, np. wątroby, a przedstawicielka Planned Parenthood mówi o metodach usuwania dzieci, m.in. przez wysysanie i rozumie, że należy płody usuwać tak, aby były jak najmniej uszkodzone.

  To już drugi film nagrany ukrytą kamerą uderzający w organizację, która od rządu amerykańskiego otrzymuje rocznie dziesiątki milionów dolarów. Pierwszy ukazał się 14 lipca i ukazywał jednego z lekarzy wykonujących aborcje, który przy kieliszku wina i sałatce omawiał kwestie sprzedaży usuniętych płodów ludzkich.

  Organizacja Planned Parenthood handlowała ciałami usuniętych płodów? Fragment nagrania CMP
  Przedstawiciele Planned Parenthood uważają nagrania za kampanię oszczerstw i odpierają zarzuty aktywistów CMP. Twierdzą, że upublicznione nagranie zostało "mocno pocięte" przez aktywistów powszechnie zdyskredytowanych. Eric Ferrero, wiceszef ds. komunikacji w Planned Parenthood dodał, że nie może potwierdzić autentyczności nagrania. - Na tej taśmie widzimy kobietę, która mówi "nie zajmujemy się tym dla pieniędzy" oraz, że żadne pieniądze nie muszą być związane z pokryciem kosztów - stwierdził Ferrero w oświadczeniu.

  Organizacja wydała oświadczenie, że przekazywanie tkanek usuniętych płodów odbywa się za zgodą i na życzenie matek, które chcą je przekazać do celów badań naukowych podobnie, jak dzieje się to w innych przypadkach, kiedy ludzie zgadzają się na przekazywanie organów.

  David Daleiden z organizacji CMP, która dokonała nagrań twierdzi z kolei, że zarzuty o manipulacji w filmie są nietrafione. W sieci wrzucone jest także nagranie całego zapisu rozmowy. - Każdy może je obejrzeć i stwierdzić, czy była manipulacja - mówi w rozmowie z Fox News. Dodał również, że ma jeszcze kilkanaście nagrań z przedstawicielami Planned Parenthood.

  GRZEGORZ GÓRNY: ATEIŚCI I AGNOSTYCY TAKŻE SĄ PRZECIWKO PRZERYWANIU CIĄŻY


  Opublikowanie filmu wywołało falę krytyki wobec rządu, samej organizacji Planned Parenthood i polityków Partii Demokratycznej ze strony przedstawicieli Partii Republikańskiej. Spiker Izby Reprezentantów, niższej izby parlamentu USA John Boehner powiedział, że "teraz jest jasne, iż Planned Parenthood pozwala, by tak makabryczne rzeczy działy się za jej pośrednictwem". - Dodał, że zwrócił się do Kongresu o prześledzenie tych "obrzydliwych" praktyk.

  Jak informuje telewizja Fox, tylko w 2015 roku otrzymała blisko 46 mln dotacji federalnej, a od 2012 roku w sumie 206 mln. Pieniądze te mają trafiać na działalność organizacji nie związaną z promowaniem aborcji, ale np. na wsparcie leczenia nowotworów.

  Gubernator Arizony Greg Abbott wezwał do przeprowadzenia śledztwa w sprawie podejrzenia o handel płodami mówiąc, ze jest to może nie tylko moralnie zła sprawa, ale także kryminalna.

  Lewicowe media w Stanach Zjednoczonych bronią natomiast Planned Parenthood i nazywają publikację filmów zaplanowaną akcją mającą zdyskredytować organizację. "New York Times" w komentarzu redakcyjnym stwierdza, że zarzuty o handel płodami nie mają potwierdzenia nawet w samym opublikowanym wideo, a pobieranie opłat za przekazanie płodów ma po prostu pokryć koszty ich transportu czy przechowywania.

  Również Hillary Clinton, kandydatka na prezydenta USA broni Plannned Parenthood. Cytowana przez stronę lifenews.com Clinton ubolewa nad atakiem na tę organizację twierdząc, że jest to jednocześnie atak na prawo kobiet do wyboru. Wyraża ona nadzieję, że cała sprawa nie przeszkodzi w działalności Planned Parenthood.

  Republikańscy senatorowie zapowiadają jednak skierowanie do głosowania w trybie pilnym uchwały o zaprzestaniu finansowania tej organizacji z pieniędzy publicznych.

  Sprawa w kampanii wyborczej uderza w Hillary Clinton, która z praw gejów, prawa do aborcji uczyniła jeden z głównych punktów swojego programu wyborczego.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   homo cholerawiedlaczegosapiens to jednak obrzydliwy gatunek

   niewierzący ateusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   na szczęście kiedyś wyginie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciekawe, co na to nasze feministki

   zawsze gardłują o wolności (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   wolność wolnością, a KASA leci? Praktyki organizacji proaborcyjnych są przerażające. Obawiam się, że zamrożone dzieciaki in vitro będą wszczepiane surogatkom, podhodowane do odpowiedniego stanu,...rozwiń całość

   wolność wolnością, a KASA leci? Praktyki organizacji proaborcyjnych są przerażające. Obawiam się, że zamrożone dzieciaki in vitro będą wszczepiane surogatkom, podhodowane do odpowiedniego stanu, aborcja i sprzedaż na części. Kasa, misiu, kasa.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wiadomo że kliniki aborcyjne to zło w najbardziej ochydnej postaci.

   tak tak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

   Ludzie którzy tam pracują są gorsi niż ssmani.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wszyscy

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   wszyscy o tym wiedzą i udaja durni dla kasy mozna być nawet idiota

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama