Folkowe Inspiracje. Złote Łódki płyną ku granicom Europy...

  Folkowe Inspiracje. Złote Łódki płyną ku granicom Europy [ZDJĘCIA]

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Folkowe Inspiracje. Złote Łódki płyną ku granicom Europy [ZDJĘCIA]
  1/32
  przejdź do galerii

  ©Łukasz Kasprzak

  Punktem kulminacyjnym ośmiodniowego 5. Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Młodych "Folkowe Inspiracje" był sobotni galowy koncert w klubie Wytwórnia. Wystąpili w nim laureaci cieszącego się zainteresowaniem konkursu "Złota Łódka 2015".
  Od 2011 r. uczestniczyli w nim młodzi artyści z 16 krajów świata (m.in. z Armenii, Czech, Estonii, Holandii, Litwy, Mołdawii, Palestyny, Słowenii, Tunezji i Ukrainy) oraz pięciu regionów Polski. W tym roku wzięło w nim udział 30 zespołów i 23 solistów.

  Grand Prix V. Festiwalu "Folkowe Inspiracje", organizowanego przez Pałac Młodzieży im. Tuwima i Fundację "Convivo", przyznano Zespołowi Tańca Ukrainy "Barvinok" z Ługańska.
  Formacja działająca od 1984 r. uważana jest za jeden z najlepszych zespołów chorograficznych na Ukrainie, a jego twórcą jest Petro Bojko. Nagrody w konkursie przyznawano z podziałem na grupy wiekowe.

  W kategorii "Zespoły wokalne" (do 11 lat) nagrody otrzymali: II miejsce - Zespół estradowo-wokalny "Gołos" (Białoruś), III miejsce - Zespół Wokalny "Abrakadabra" (Polska); 12-16 lat: I miejsce ex aequo Duet "DIYA" z Ukrainy i "Sviatki" z Białorusi; 17-25 lat: I miejsce - "Sviatki", II miejsce - Muzyczny Zespół Folklorystyczny "Pervocvit" (Ukraina) i Żeński Chór Kameralny "Presto" (Polska), III miejsce - duet Polina Gawrilenko i Gabriella Dzybura (Ukraina).

  Folkowe Inspiracje: parada na Piotrkowskiej i koncert w Manufakturze [ZDJĘCIA+FILM]

  W kategorii "Taniec inspirowany folkiem" zwyciężył ukraiński Narodowy Zespół Artystyczny Tańca Współczesnego "Flamingo" (kategoria 12-16 lat), a na kolejnych miejscach znalazły się Zespół Taneczny "Iris Show" (Białoruś) i Harcerski Zespół Artystyczny "Krajki" z Łodzi. W kategorii 17-25 lat przyznano tylko jedną nagrodę, pierwszą, Zespołowi "Modern Choreography Theatre" z Gruzji.

  Wśród formacji specjalizujących się w tańcu ludowym w kategorii 12-16 lat tryumfował ukraiński "Teatr Mody Debiut", a w grupie 17-25 lat Zespół Taneczny "Ge Folk" z Gruzji, zaś kolejne miejsca zajęły: Zespół Pieśni i Tańca "Kalina" (Polska) i "Kulehan-Trabzon" z Turcji. Wyróżnienie przyznano Grupie Nieformalnej "Voja Da Bala" w Włoch.

  V Międzynarodowy Festiwal Twórczości Młodych w Łodzi. Gruzińskie tańce na Piotrkowskiej [FILM]

  Nie zabrakło nagród dla utalentowanych solistów. W kategorii do 11 lat I miejsce zajęła Daria Barazna z Białorusi, a kolejne: Agata Suwiczak (Polska), Dzijana Sahanowicz (Białoruś) i Anna Kowalewska (Polska). Wyróżnienie odebrała Wiktoria Karpenko z Ukrainy. Wśród "średniaków" tryumfowali: Ani Balachadze z Gruzji (I miejsce), Lika Tutisani, Patrycja Jakubiak i Malwina Wojciechowska. W grupie "starszaków" zwyciężyła Katarzyna Starosta, a za nią znaleźli się: Jana Szczarbakowa, Witali Kazanowicz (Białoruś) i Polina Gawrilenko (Ukraina). Wyróżnienia odebrali: Gabriella Dzybura (Ukraina), Monika Syryczyńska (Polska) i Jauheni Czarnecki (Białoruś).

  ZOBACZ TEŻ:

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama