Uważaj, kiedy zaatakuje cię twój samochód

  Uważaj, kiedy zaatakuje cię twój samochód

  Tony Allen-Mills

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Mniejsza o hakerów, którzy znaleźli sposób, by odjechać twoją bryką. Ale co z zagrożeniem ze strony naszpikowanej najnowszą technologią lodówki?

  Pewnego ranka jeszcze nieprzytomny i z zaspanymi oczami wchodzisz do kuchni. Na lodówce masz połączony z internetem dotykowy wyświetlacz. Na nim informacja, której jako żywo przedtem nie widziałeś na oczy. Zamiast słów powitania: "Dzień dobry, Jim!", czy ostrzeżenia: "W przegródce brakuje jajek!", dostrzegasz znacznie mniej przyjacielskie przesłanie: "Zapłać, bo zastopujemy twoje blokady zabezpieczające. Następnie odłączymy alarmy przeciwpożarowe. Mało? Załatwimy jeszcze twój system ogrzewania".

  Słowem - twoja lodówka "bierze udział" w wyciąganiu od ciebie okupu. Kiedyś kuszono nas obietnicą połączonych z sobą i z internetem sieci urządzeń gospodarstwa domowego, którą możesz kontrolować za pomocą swojego iPhone'a. Czasy się zmieniają. Mamy sytuację odwrotną - groźbę, że, owszem, będzie można ją nadzorować, ale za pomocą telefonu komórkowego nieznanej ci osoby. Nastawionej raczej niezbyt życzliwie. Gość ma zapewne nie więcej niż 16 lat, a informację wysyła gdzieś z Bułgarii.

  W ubiegłym tygodniu pojawiały się doniesienia, że amerykańscy niezależni "badacze bezpieczeństwa" - tak zwykle nazywa się życzliwie nastawionych obecnych czy byłych hakerów - włamali się do [komputera] jadącego jeepa cherokee i udanie spowodowali, że zjechał on z drogi. To tylko najnowsza z wielu informacji świadczących o mogących zrujnować życie możliwościach, jakimi dysponują cyberprzestępcy. Eksperyment spowodował, że szefostwo grupy Chrysler w Ameryce wezwało posiadaczy 1,4 mln tego typu jeepów do stawienia się na przegląd kontrolny.

  FBI szacuje, że posługujący się złośliwym oprogramowaniem hakerzy tylko w ubiegłym roku dzięki najbardziej znanemu typowi "ransomware" - oprogramowanie używane w przestępczości internetowej- zarobili ponad 12 mln funtów. "Ransom" to po angielsku "okup". Działanie tego typu oprogramowania polega na wniknięciu do wnętrza atakowanego komputera i zaszyfrowaniu danych użytkownika. Następnie program umieszcza w komputerze info, co ma zrobić właściciel plików, aby je odzyskać. Najczęściej chodzi o przelanie pieniędzy na konta będące poza zasięgiem działania europejskich czy amerykańskich śledczych. Nie przelejesz, zawartość twojego twardego dysku ulegnie zniszczeniu. Pragniesz zachować wszystkie te wspaniałe fotki z wakacji i szkic własnych wspomnień, którego nigdy nie skończyłeś? Przelej tysiaka na takie a takie konto w Bułgarii.

  Oto internet rzeczy. Błyskawicznie rozprzestrzeniająca się moda na inteligentne zegarki, telefony, auta i wszelkie inne dobra konsumenckie, które możesz obsługiwać przez komputer. Świat przedmiotów mogących gromadzić, przetwarzać czy wymieniać dane za pomocą sieci komputerowej. Okazuje się jednak, że gadżety, bez których wielu z nas nie umie już żyć, stają się celami ataku. Włamujący się kiedyś tylko do twojego komputera biurkowego hakerzy, teraz kierują chciwe spojrzenie w inne strony.
  W przypadku jeepa cherokee "hakerzy" mieli szlachetne intencje. Charlie Miller i Chris Valasek to eksperci ds. zabezpieczeń, którzy efekty swojego "włamania" najpierw pokazali producentowi. Dopiero później zademonstrowali dziennikarzom prestiżowego magazynu "Wired" jak "po(d)prowadzili" auto.

  Chrysler już opracował poprawkę wad oprogramowania, które pozwoliły "hakerom" kontrolować ruch jeepa ze zwykłego laptopa z odległości ponad 1,5 km.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama