Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze testy nowego komina w krakowskiej elektrociepłowni

Paulina Szymczewska
Z nowego komina elektrociepłowni wydobywa się para wodna
Z nowego komina elektrociepłowni wydobywa się para wodna Fot. Michał Gąciarz
Łęg. Elektrociepłownia w Łęgu rozpoczęła wczoraj pierwsze testy nowej instalacji odsiarczania spalin. Dzięki niej emisja zanieczyszczeń do atmosfery zmniejszy się kilkakrotnie.

Od stycznia przyszłego roku elektrociepłownia będzie musiała przestrzegać nowych, znacznie ostrzejszych norm środowiskowych dotyczących emisji do atmosfery. - Dlatego od dwóch lat, kosztem ok. 600 mln zł, budujemy tzw. instalacje proekologiczne, czyli takie, które oczyszczają spaliny z różnych zanieczyszczeń: tlenków siarki, tlenków azotu i pyłu. W tej chwili inwestycja jest już na ukończeniu i zaczynamy testy - informuje rzecznik krakowskiej elektrociepłowni Krzysztof Krukowski.

Instalacja mokrego odsiarczania spalin (IMOS) składa się m.in. z tzw. absorbera i nowego komina (trzeciego w elektrociepłowni), którego budowa zakończyła się w grudniu. Komin ten powstał specjalnie na potrzeby IMOS, ma 120 metrów wysokości, czyli jest o ok. połowę niższy niż dwa dotąd istniejące kominy.

Jak działa IMOS? - Do absorbera płyną spaliny i są zraszane mleczkiem wapiennym. Produkty końcowe to gips i para wodna. Para wodna pójdzie w komin, a gips planujemy sprzedawać do celów budowlanych - wyjaśnia Krzysztof Krukowski.

Dzięki nowej instalacji znacznie zmniejszy się emisja zanieczyszczeń do atmosfery: tlenków siarki i pyłu aż pięciokrotnie, a tlenków azotu trzykrotnie. - To wpłynie znacząco na poprawę jakości powietrza - podkreśla rzecznik krakowskiej elektrociepłowni.

Testy instalacji IMOS będą trwały z różnym natężeniem do końca roku. - Informujemy o nich mieszkańców, by się nie dziwili i nie obawiali, że z nowego komina zaczęło dymić. To nie jest dym, tylko para wodna - zaznacza Krukowski.

To nie koniec zmian w elektrociepłowni w Łęgu. Do końca przyszłego roku ma tam być wyburzony jeden z dwóch najwyższych kominów - mierzący 225 metrów wysokości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski