Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy dzieci mogą się zatruć, grając na orlikach? Sanepid uspokaja: nasze boiska są bezpieczne

Agnieszka Jędrzejczak
Jakub Pokora/archiwum
Prawie 180 orlików powstało w woj. łódzkim w ramach programu "Moje boisko - orlik 2012". Czy ich nawierzchnia jest bezpieczna?

Wysoka gorączka, kaszel, bóle w klatce piersiowej, nudności, a nawet biegunka - to objawy zatrucia kadmem. Toksyczny pierwiastek wykryto w nawierzchni orlików, do której dodawano granulat wytworzony z zużytych opon.

Nie wiadomo, ile dokładnie boisk w kraju ma niebezpieczną nawierzchnię. Łódzki sanepid natomiast zapewnia, że orliki w woj. łódzkim są bezpieczne.

- Boiska są pod ścisłym nadzorem - zapewnia Marcin Głuszcz, kierownik wydziału higieny dzieci i młodzieży w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi. - Sprawdzamy ogólny stan czystości, bezpieczeństwo, a także atestowanie i certyfikowanie. Wszystkie boiska w woj. łódzkim mają odpowiednie atesty higieniczne, a granulat, którym wypełniana jest nawierzchnia, nie jest zagrożeniem dla zdrowia i środowiska - dodaje kierownik Głuszcz. - Samorządy, które budują tego typu obiekty, zwracają uwagę na to, czy boisko jest bezpieczne, bo nikt nie chce mieć problemów z tego powodu.

CZYTAJ WIĘCEJ:Orliki prawie jak sępy, czyli lubisz grać, to płać

O trujących oparach na orlikach zrobiło się głośno po wpisie Zbigniewa Masternaka, pisarza i reportażysty, którego 8-letni syn po półtorej godziny grania na orliku dostał wysypki i wysokiej gorączki. Po wizycie w szpitalu lekarze stwierdzili alergię na granulat ze zużytych opon.

"W pierwszych latach istnienia orlików i sztucznych boisk miasta i gminy kupowały droższy kauczukowy granulat, którym wypełniano przestrzeń pomiędzy zieloną sztuczną trawą. Obecnie praktycznie wszędzie stosuje się granulat tańszy, uzyskiwany ze zużytych opon, w dodatku w Polsce jest przyzwolenie na to, żeby to był granulat spoza Unii, np. z Chin. (...) Zamiast przyszłych mistrzów hodujemy chorych ludzi" - pisze Masternak.

CZYTAJ TEŻ:Moje boisko Orlik. Minister sportu zapowiada budowę kolejnych Orlików [ZDJĘCIA]

Skąd trucizna na kompleksach sportowych?

Niektórzy wykonawcy orlików, zamiast użyć kauczukowych granulatów, używają tych, które powstały w wyniku recyklingu zużytych opon. To on ma powodować powstanie nieprzyjemnego zapachu na boiskach. Może dojść także do zatrucia kadmem. Łódzki sanepid zapewnia jednak, że nie ma powodów do obaw.

- Granulat SBR, wykorzystywany do budowy boisk, powstaje z różnych materiałów recyklingowych. Zużyte opony podlegają procesom technologicznym, które powodują, że w zmienionej formie może być wykorzystany. Nigdy jednak nie otrzymaliśmy skarg dotyczących nawierzchni orlików - mówi kierownik Głuszcz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki