71. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto. Łódź pamięta o...

  71. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto. Łódź pamięta o getcie. Jak będą wyglądały obchody?

  Matylda Witkowska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  71. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto. Łódź pamięta o getcie. Jak będą wyglądały obchody?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Krzysztof Szymczak

  Jest plan obchodów 71. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. Rozpoczynają się zapisy na wydarzenia towarzyszące
  W tym roku przypada 71. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto. Główne uroczystości odbędą się w piątek, 28 sierpnia. W programie jest między innymi: wręczenie odznaki Josefowi Buchmannowi, spektakle w bałuckim mieszkaniu oraz jubileuszowy koncert fundacji opiekującej się żydowskim cmentarzem.

  Za datę likwidacji getta przyjmuje się 29 sierpnia 1944 roku. Wtedy ze stacji Radegast odjechał ostatni transport mieszkańców getta do Auschwitz. W tym roku główne uroczystości odbędą się dzień wcześniej.

  - W tym roku 29 sierpnia przypada w sobotę. Żydzi nie mogliby wziąć udziału w uroczystościach ze względów religijnych - mówi Justyna Tomaszewska, rzecznik Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, które organizuje obchody.

  Tradycyjnie religijne uroczystości rozpoczną się o godzinie 11 na cmentarzu przy ul.Brackiej. Godzinę później część oficjalna odbędzie się na stacji Radegast, gdzie przedstawiciele rady miejskiej wręczą Josefowi Buchmannowi przyznaną rok temu odznakę "Za Zasługi dla Miasta Łodzi".

  Josef Buchmann jest znanym biznesmenem i filantropem. Urodził się w Łodzi, przeżył Litzmannstadt Getto, a także kilka obozów koncentracyjnych. Po wojnie z sukcesem zajął się biznesem. Zbudował między innymi pierwszy drapacz chmur we Frankfurcie nad Menem.

  W Łodzi sponsorował działania związane z upamiętnianiem społeczności żydowskiej. Wsparł finansowo tworzenie pomnika na stacji Radegast, Parku Ocalałych oraz zrewitalizowanie 6 tysięcy grobów na polu gettowym cmentarza żydowskiego.

  Części oficjalnej towarzyszyć będzie również szerg imprez artystycznych trwających przez cały tydzień poprzedzający rocznicę. W programie znalazły się między innymi: wystawy, przegląd filmów o getcie, zwiedzanie cmentarza i spotkanie z ocalałym Leonem Weintraubem.

  W piątek, 28 sierpnia, o godzinie 17 w Centrum Dialogu (ul. Wojska Polskiego 83) odbędzie się koncert "Shalom w Parku Ocalałych". Wystąpi Chór Dziecięcy Teatru Wielkiego w Łodzi. Wstęp wolny. Już teraz można rezerwować wejściówki na cztery spektakle "Rysunek z pamięci" wystawiane przez Teatr Szwalnia w jednym z mieszkań na Bałutach. Przedstawienia odbędą się 29 i 30 sierpnia o godzinach 16 i 20. Zapisy e-mailowe: rysunek@ centrumdialogu.com.

  Wejściówki obowiązują też na koncert "Pamięć najważniejsza" zespołu "Modrzycer klan" z okazji 20-lecia Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense. Koncert odbędzie się w piątek 30 sierpnia, o godzinie 18 w Centrum Dialogu. Zapisy przyjmowane są tylko pocztą elektroniczną pod adresem: koncert@ centrumdialogu.com.

  Autopromocja

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hitler Żyd!

   Polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Hitler był Żydem. Niech Izrael wypłaci Polakom odszkodowania!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ich święto-nasze pieniądze

   ldz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Niech sobie żydzi za swoje orgganizują i u siebie w judraelu!
   Tu dawno ich nie ma i nie chcą tu być a tylko pazerne łapki po odnowione kamienice wyciągają, które to też już nie są ich bo przez...rozwiń całość

   Niech sobie żydzi za swoje orgganizują i u siebie w judraelu!
   Tu dawno ich nie ma i nie chcą tu być a tylko pazerne łapki po odnowione kamienice wyciągają, które to też już nie są ich bo przez tyle lat o nie nie dbali.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie Łódź pamięta tylko pewna grupa ludzi pamięta,

   jb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   by zorganizować "pamięć" za pieniądze z podatków tych, którzy te rocznice mają w d****.
   Dodatkowo organizatorzy prócz organizowania "pamięci" ciągną z tego profity, z których żyją.
   Propaganda...rozwiń całość

   by zorganizować "pamięć" za pieniądze z podatków tych, którzy te rocznice mają w d****.
   Dodatkowo organizatorzy prócz organizowania "pamięci" ciągną z tego profity, z których żyją.
   Propaganda natomiast wpaja w głowy tych, którzy za to płacą, że należy z jakiegoś powodu organizować te juble i cieszyć się z tego. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama