10 policjantów drogówki w Tomaszowie podejrzanych o branie...

  10 policjantów drogówki w Tomaszowie podejrzanych o branie łapówek

  Marek Obszarny, Karolina Wojna

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Za przyjmowanie i wręczanie funkcjonariuszom łapówek grozi do 10 lat więzienia

  Za przyjmowanie i wręczanie funkcjonariuszom łapówek grozi do 10 lat więzienia ©Marcin Idczak

  Tomaszowska drogówka zdziesiątkowana. Już dziesięciu policjantów jednego wydziału usłyszało zarzuty przyjmowania łapówek. Wszyscy zostali zawieszeni w pełnieniu służby. Za przyjmowanie i wręczanie funkcjonariuszom łapówek grozi do 10 lat więzienia.
  Za przyjmowanie i wręczanie funkcjonariuszom łapówek grozi do 10 lat więzienia

  Za przyjmowanie i wręczanie funkcjonariuszom łapówek grozi do 10 lat więzienia ©Marcin Idczak

  Łapówkarskie praktyki wśród policjantów drogówki w Tomaszowie wyszły na jaw w listopadzie ubiegłego roku. Wówczas funkcjonariusze łódzkiego wydziału Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji pod zarzutem przyjmowania korzyści zatrzymali pięciu mundurowych. Śledztwo okazało się na tyle rozwojowe, że w tym tygodniu zarzuty usłyszało kolejnych pięciu policjantów. Wszyscy zostali automatycznie zawieszeni w pełnieniu służby. To połowa Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Maz.

  Jak powiedział nam Sławomir Mamrot, rzecznik prowadzącej sprawę Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim, zarzuty dotyczą przyjmowania korzyści majątkowych w zamian za odstąpienie od czynności przy kontrolach drogowych (na przykład w przypadku przekroczenia prędkości o 25-30 km/h), a także niedopełniania obowiązków i fałszowania dokumentacji, bo - w dowodzonych przez prokuraturę przypadkach - policjanci nie sprawdzali pojazdów i kierowców w rejestrze i nie prowadzili dokumentacji tych kontroli.

  Dodatkowo zarzuty wręczania łapówek usłyszało kilku kierowców, którzy dawali pieniądze policjantom.

  CZYTAJ TEŻ: Korupcja w tomaszowskiej drogówce? Pięciu policjantów zatrzymanych przez Biuro Spraw Wewnętrznych

  W przypadku niektórych funkcjonariuszy chodzi o pojedyncze przypadki przyjęcia od kierowców niewielkich kwot pieniędzy (np. 100 zł), inni mają ich po kilka, a rekordzista - 11. Ów rekordzista pieniądze brał od kierowców przyłapanych na różnych wykroczeniach drogowych w zamian za odstąpienie od ukarania ich mandatem i punktami karnymi lub wystawienie mandatu za inne, łagodniej traktowane wykroczenia. W grę wchodziły różne niewielkie kwoty, jednorazowo najwięcej było to 100 zł. W listopadzie ub. r. policjant został aresztowany.

  Pozostałych potraktowano łagodniej i zastosowano wobec nich poręczenia majątkowe (po 3 tys. zł), bo np. korzyści przyjęte przez jednego z policjantów polegały na... kilkakrotnym wykonaniu na jego rzecz badań krwi i moczu wartych łącznie niespełna 50 zł.

  Dowody na korupcję funkcjonariuszy prokuratura zdobyła dzięki kamerom i podsłuchom zamontowanym w radiowozach przez Biuro Spraw Wewnętrznych KGP.

  Przypomnijmy, że dwa lata temu z powodu łapówek zatrzymano też 10 z 15 policjantów wydziału drogowego komendy w Łowiczu.


  AUTOPROMOCJA:

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama