Degustacja łódzkich potraw na wystawie Expo w Mediolanie...

  Degustacja łódzkich potraw na wystawie Expo w Mediolanie stanęła pod znakiem zapytania

  Agnieszka Magnuszewska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Anna Wojciechowska, autorka książki o łódzkiej kuchni, proponuje, by w Mediolanie serwować makiełki, grzankę i śledzie marynowane
  1/2
  przejdź do galerii

  Anna Wojciechowska, autorka książki o łódzkiej kuchni, proponuje, by w Mediolanie serwować makiełki, grzankę i śledzie marynowane ©Maciej Stanik

  Pod znakiem zapytania stanęła degustacja łódzkich potraw na wystawie Expo w Mediolanie. Pojawiły się nieoczekiwane trudności z operatorem restauracji w polskim pawilonie.
  Piernik marchewkowy, żelazne kluski i polewka gruszkowa to potrawy, poprzez które Łódź miała przekonać do siebie uczestników Expo w Mediolanie. Która z nich jest typowo łódzka? Żadna. Piernik marchewkowy widnieje na liście produktów tradycyjnych Łódzkiego jako potrawa z okolic Dmosina i Głowna. Polewka gruszkowa to specjał z Gałkowa, a żelazne kluski pochodzą ze Śląska. Ostatecznie jednak uczestnicy Expo i tak tych potraw nie skosztują, bo kuchnia w pawilonie polskim na terenie mediolańskiej wystawy nie ma ich w menu.


  Łódź ma się promować w Mediolanie między 28 września a 4 października jako potencjalny organizator Expo 2022, poświęconego rewitalizacji. Zamierza się pokazać od strony filmowej, modowej i rewitalizacyjnej dzięki specjalnym projekcjom. Wstępnie łódzka prezentacja miała nie tylko pobudzić zmysł wzroku i słuchu, ale też zadziałać na kubki smakowe. Dlaczego jednak za sprawą potraw z regionu?

  - Łódź przy staraniach o Expo 2022 wspiera się już dzisiaj potencjałem regionu. Liczymy na silną współpracę, zwłaszcza w ramach Stowarzyszenia Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego. Włączanie podmiotów sąsiednich jest również istotnym argumentem dla gremiów podejmujących decyzję o wyborze organizatora wystawy Expo - tłumaczy Marcin Masłowski, rzecznik prezydenta Łodzi.

  Jednak to Łódź ubiega się o organizację Expo 2022, a nie Dmosin.

  - Żadna z proponowanych potraw właściwie nie pochodzi z Łodzi, a tym bardziej żelazne kluski, które są z innych regionów - mówi Anna Wojciechowska, autorka książki o domowej kuchni łódzkiej "Fifka i żulik". - Na degustację w Mediolanie wybrałabym makiełki (mak z bakaliami i chałką), grzankę (napój z krówek i irysków), śledzika marynowanego czy zalewajkę.

  Tradycyjna łódzka kuchnia w hotelu Holiday Inn [ZDJĘCIA+FILM]

  Śledzika jako łódzką przekąskę proponuje też Bartosz Domaszewicz (radny PO z komisji promocji), choć promowanie kuchni miast ościennych przy okazji Expo w Mediolanie to dla niego marginalny problem.

  - Gdyby targi odbywały się w Polsce, można byłoby zweryfikować, czy piernik marchewkowy jest z Łodzi, czy nie. Jednak dla osoby z Japonii nie ma to znaczenia, grunt, żeby kuchnia pozostawiła po sobie dobre wrażenie - mówi Domaszewicz.

  Innego zdania jest Sebastian Bulak, radny PiS i wiceprzewodniczący komisji promocji.

  - PO zwykle promuje różne dziwne specjały, jak orła z czekolady, którym prezydent Komorowski miał częstować w Dniu Flagi dwa lata temu. Niestety, nikt nie ma okazji ich skosztować, bo orła też ostatecznie schowano - podkreśla Bulak.

  Niestety, tym razem to uczestnicy Expo w Mediolanie będą musieli obejść się smakiem, bo degustacji nie będzie. Choć magistrat zapewnia, że stawiał na nią, gdy zamawiał scenariusz działań promocyjnych Łodzi w Mediolanie. Chciał nawiązać do tematu wystawy, czyli żywienia planety.

  Łódź będzie się promować na Expo w Mediolanie

  - Posiadając również doświadczenia z poprzedniej wystawy (Szanghaj 2010 r.) chcieliśmy wykorzystać potencjał restauracji w pawilonie polskim, która przyciągała tłumy odwiedzających - mówi Masłowski. - Jednak w trakcie prac nad scenariuszem dotarły do nas informacje o trudnościach, jakie możemy napotkać.

  Wynikają one m.in. z umów, jakie operator restauracji zawarł z operatorem całego pawilonu.

  - Z tego powodu rozważamy rezygnację z tego elementu scenariusza (degustacji - przyp. red.) jako nieefektywnego, wiążącego się ze znacznie większymi kosztami niż zakładane - mówi Masłowski.

  Z informacji, jakie uzyskał radny Bulak, wynika, że degustacji nie będzie.

  - Nie ujęto jej już w przetargu na wykonanie scenariusza - mówi Bulak.

  Czy zmniejszy to efekt promocji Łodzi?

  - Niestety, jedzenie na targach to magnes, który przyciąga zgodnie z zasadą przez żołądek do serca - mówi Domaszewicz. - Dlatego czekam na informację, co Łódź chce zaproponować w zamian.

  Region łódzki jedzie promować się na Światowej Wystawie Expo w Mediolanie


  AUTOPROMOCJA:

  Czytaj także

   Komentarze (14)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zaczynamy od falstartu

   Ld (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   i co dalej?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie

   Bulak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

   Jakoś nie słychać pana odpowiedzi na często zadawane przez Łodzian pytanie skierowane do łódzkiego PiSu:Czemu uchwaliliście że nie chcecie aby łódzcy robotnicy montowali śmigłowce Caracal na...rozwiń całość

   Jakoś nie słychać pana odpowiedzi na często zadawane przez Łodzian pytanie skierowane do łódzkiego PiSu:Czemu uchwaliliście że nie chcecie aby łódzcy robotnicy montowali śmigłowce Caracal na Lublinku tylko wolicie aby inne śmigłowce z przetargu montowali robotnicy z Mielca i Świdnika?Czemu dla was (ponoć łódzkich" radnych) ważniejsze jest lizanie doopy prezesowi vel "z ziemi WOLSKIEJ" do Polski niż zapewnienie Łodzianom stanowisk pracy?O czekoladzie niech pan się wypowiada w Tłusty Czwartek.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   RE:Panie

   Politrug (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Panie co Pan za pierdoły piszę, to Pis rządzi czy Platforma. To PiS zabrał miejsca pracy czy Pani Premier Ewa Kopacz z Platformy obywatelskiej zabrała fabrykę z Łodzi do Radomia a w Łodzi zamiast 2...rozwiń całość

   Panie co Pan za pierdoły piszę, to Pis rządzi czy Platforma. To PiS zabrał miejsca pracy czy Pani Premier Ewa Kopacz z Platformy obywatelskiej zabrała fabrykę z Łodzi do Radomia a w Łodzi zamiast 2 tys miejsc pracy będzie 600?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mieliśmy Euro 2012, byliśmy Światową stolicą kultury.

   aa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Teraz pora na Expo. Te wszystkie sukcesy, to ta sama ekipa, która winduje miasto w ...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie wrzucajmy wszystkiego do jednego worka

   pong (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   O Euro2012 nikt się w Łodzi nie starał, bo miłościwie nam panujący radni uznali, że i tak Polsce nie zostanie przyznana organizacja tej imprezy. W przypadku Euro władzom lokalnym można raczej...rozwiń całość

   O Euro2012 nikt się w Łodzi nie starał, bo miłościwie nam panujący radni uznali, że i tak Polsce nie zostanie przyznana organizacja tej imprezy. W przypadku Euro władzom lokalnym można raczej zarzucać bierność niż nadaktywność.

   Jeżeli chodzi o ubieganie się o tytuł EUROPEJSKIEJ Stolicy Kultury, to było jasne, że w 2016 r. jedno z polskich miast będzie tę imprezę organizować więc zgłoszenie łódzkiej kandydatury nie jest jakimś ogromnym zaskoczeniem. Fakt, przy obecnym potrzebach miasta można było te pieniądze wydać lepiej, ale pewnie i wtedy znaleźliby się krytycy.

   Analogicznie - ubieganie się o organizację małego EXPO może wydawać się przesadą, ale jeżeli jest na to kasa z zewnątrz (zwłaszcza z rządu), to co w tym złego? Nawet jeśli ostatecznie się nie uda, to na pewno naszemu miastu przyda się taka promocja zagranicą. A jeżeli się uda, to będzie to poważny argument żeby rewitalizacji Łodzi nadać priorytet. Według mnie lepiej spróbować niż tak jak w przypadku Euro2012 założyć, że i tak się nie uda, a potem narzekać i na to.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przychodzi kościotrup do baru

   ddd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   -poproszę piwo i szmatę

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sushi

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   to najsłynniejsza łódzka potrawa


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   druga najsłynniejsza potrawa

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   to łódzka kranówka

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kopytka z żeberkami w sosie własnym i kapusta zasmażana.

   sklave

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   Degustacji nie będzie ale pani prezydent z liczną delegacją na Expo do Mediolanu poleci.
   Film: O Łodzi ten walczyk na sklave.manifo.com/foto-szopka-2

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Można było postawić na wędliny regionalne

   x (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   i nalewki regionalne. I by wystarczyło. Dmosin i Eufeminów mają w tych sprawach dużo do powiedzenia. Brak degustacji to duży błąd.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   bbb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 1

   Dajcie nazwisko tego specjalisty, co wymyślił takie menu. I podajcie ile za swoją pracę zarabia.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   racja...

   ola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   co to za menu Łódz takie duże miasto,tak ważna wystawa i co kluski i polewka o ktorej Łodzianin nie słyszał

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a kogo

   to (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 11

   obchodzi????


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chyba Ciebie

   bach (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   skoro zadałeś sobie trud żeby kliknąć w artykuł i jeszcze dodać komentarz :)

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama