Uczniowie XXI LO w Łodzi skazani na asfaltowe boisko?

  Uczniowie XXI LO w Łodzi skazani na asfaltowe boisko?

  Maciej Kałach

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Infrastruktura przy ogólniaku przeraziła nawet radnych rządzącej w mieście PO
  1/2
  przejdź do galerii

  Infrastruktura przy ogólniaku przeraziła nawet radnych rządzącej w mieście PO ©XXI LO w Łodzi

  Najpopularniejszy łódzki ogólniak nie może doczekać się boiska z prawdziwego zdarzenia. Dotychczasowe jest z asfaltu i topi się podczas upałów.
  Według wyliczeń dyrekcji XXI Liceum Ogólnokształcącego, na zastąpienie asfaltowego placu przy szkole nowoczesną infrastrukturą potrzeba 680 tys. zł (boisko wielofunkcyjne), zaś 1,1 mln w wersji najbardziej rozbudowanej (także z częścią lekkoatletyczną oraz wyremontowanym patio z miejscem do badmintona). Grając w piłkę na obecnym asfalcie trzeba uważać na buty, bo w upalne dni nawierzchnia się roztapia...


  XXI LO przy ul. Kopernika 2 to najpopularniejsza szkoła w Łodzi - chce się w niej uczyć najwięcej absolwentów gimnazjów. A nauczyciele wf tak dobrze pracują na zajęciach z młodzieżą, że w ostatnim roku szkolnym zwolnienia z ćwiczeń przynosiły tylko... 4 osoby (a według danych NIK, w polskich szkołach ponadgimnazjalnych nie ćwiczy co trzeci uczeń).

  - Posłanka Małgorzata Niemczyk prezentowała w Sejmie naszą szkołę jako przykład dobrych praktyk - opowiada Małgorzata Zaradzka-Cisek, dyrektor XXI LO.

  Uczniowie solidnie ćwiczą w sali gimnastycznej, w auli i na szkolnej siłowni, natomiast infrastruktura przy ogólniaku przeraziła nawet radnych rządzącej w mieście PO.

  - "Nie przypomina ono miejsca do uprawiania sportu" - napisali o boisku XXI LO w swojej interpelacji Paweł Bliźniuk i Monika Malinowska-Olszowy z PO. - "Jego asfaltowa powierzchnia ma liczne pęknięcia, wypukłości oraz ubytki".

  Radnym PO odpisał Tomasz Trela (z koalicyjnego SLD), wiceprezydent Łodzi odpowiedzialny za oświatę. Zapewniał, że jeśli "instytucje zewnętrze" ogłoszą programy dofinansowania na bazę sportową, miasto weźmie w nich udział.

  Bardziej konkretną odpowiedź otrzymaliśmy w piątek od Krzysztofa Jurka, dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Łodzi.

  - Boisko przy XXI LO posiada wymiary, które nie pozwoliły występować o jego budowę w ramach programów rządowych - tłumaczy Jurek. - Jest za małe nie tylko na kompleksy typu Orlik , ale także na boisko ze sztuczną trawą lub pełnowymiarowe boisko wielofunkcyjne wraz z konieczną infrastrukturą dodatkową. Na marginesie nadmieniam , że obecnie nie ma żadnych rządowych programów budowy boisk.

  Jurek dodaje, że w latach 2014-2015 powstaje dużo boisk przy szkołach, które nie mogły znaleźć się w programach rządowych ze względu na zbyt małe przylegające tereny, ale placówki te zdobyły fundusze za sprawą budżetu obywatelskiego.

  - XXI LO startowało też w tej rywalizacji, ale autorzy wniosku nie zmobilizowali wystarczającej grupy łodzian, aby boisko znalazło się wśród inwestycji realizowanych ze środków budżetu miasta - przypomina Jurek.

  Zaradzka-Cisek zwraca uwagę, że jej szkoła nie wchodziła w tzw. "koalicje" (kilka szkół zbierało razem głosy na swoje projekty, dzięki czemu wyrywały z budżetu obywatelskiego jego lwią część). Po zmianie zasad BO takie praktyki nie będą już możliwe w głosowaniu na pomysły zgłaszane do realizacji w 2016 r. XXI LO zamierza wystartować ze swoim projektem za 680 tys. zł.


  AUTOPROMOCJA:

  Czytaj także

   Komentarze (13)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oj

   g (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Zapraszamy do SP nr 120 - też zdezelowany asfalt na boisku, nic się nie zmieniło od 40 lat... A szkoła także przodująca wśród łódzkich podstawówek.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ja

   u (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Zapraszamy do SP nr 120 - też zdezelowany asfalt, nic się nie zmieniło od 40 lat...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jasne jasne, 4 zwolnienia

   Mir (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Zwolnienia z WFu przyniosły tylko 4 osoby? Jestem bardzo ciekawa skąd te informacje, bo jestem całkiem pewna, że osób niećwiczących było w tym roku co najmniej kilkanaście.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wypraszam sobie takie dziennikarstwo.

   Opiekun Samorządu Uczniowskiego (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   "kilka szkół zbierało razem głosy na swoje projekty, dzięki czemu wyrywały z budżetu obywatelskiego jego lwią część" - wypraszam sobie takie sformułowania i takie szczucie - chyba że dziennikarz...rozwiń całość

   "kilka szkół zbierało razem głosy na swoje projekty, dzięki czemu wyrywały z budżetu obywatelskiego jego lwią część" - wypraszam sobie takie sformułowania i takie szczucie - chyba że dziennikarz opłacany przez niezadowolonych takim przebiegiem zbierania głosów razem ze mną i z dzieciakami chodził i zachęcał do głosowania w soboty i niedziele, organizował pikniki, piekł i rozdawał ciasta i baloniki (ze swoich prywatnych pieniędzy), mobilizował uczniów i ich rodziny i znajomych na żywo i w necie i siedział cały dzień w niedziele w kościele przy wejściu i przekonywał że to dla dzieci żeby miały gdzie ćwiczyć i wtedy będzie miał prawo do tego żeby krytykować. Koalicje w cudzysłowie, wyrywały, lwią część, takie praktyki, niebędą już możliwe - zobaczcie ile jadu i szczucia. Bo co bo się dyrektorzy skrzyknęli i dzieci latały żeby oddolnie nawiązać współpracę.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lepiej było wydać miliony dla III-cio i IV-to ligowych drużyn kopaczy

   Olo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   niż zbudować boiska, sale i baseny przyszkolne.

   Na wielkich słomianych inwestycjach więcej wpadnie pod stołem.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wszędzie beton :(

   podpis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   przy takiej nawierzchni rzeczywiście strach uczestniczyć i prowadzić lekcje, tylko starych drzew szkoda...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to nie zasługa nauczycieli. To wyścig szczurów

   klekot (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Nauczyciele WF nie mają większego wpływu na statystykę zwolnień. Jest duży nacisk na wyniki statystyczne. Mamy być najlepsi. Koleżanka została zhejtowana za kiepski wynik na maturze. Bo obniżyła...rozwiń całość

   Nauczyciele WF nie mają większego wpływu na statystykę zwolnień. Jest duży nacisk na wyniki statystyczne. Mamy być najlepsi. Koleżanka została zhejtowana za kiepski wynik na maturze. Bo obniżyła poziom szkoły. Nie tylko ta szkoła ma problemy z boiskiem. Uczniowie Kopra też przez lata grali na asfalcie i korona z głowy im nie spadła.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oczywiście że macie być najlepsi! Średniacy się nie liczą.

   Joanna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7

   I słusznie została sheitowana. Jeśli została przyjęta do jednej z najlepszych szkół w Łodzi, to jest odpowiedzialna za jej wynik i opinię. Jeśli sobie nie radzi, to niech zmieni szkołę na słabszą,...rozwiń całość

   I słusznie została sheitowana. Jeśli została przyjęta do jednej z najlepszych szkół w Łodzi, to jest odpowiedzialna za jej wynik i opinię. Jeśli sobie nie radzi, to niech zmieni szkołę na słabszą, a nie szarga opinię porządnym, inteligentnym, pracowitym i ambitnym uczniom. Czy ty wiesz, o ile punktów taki słaby uczeń może obniżyć średnią szkoły? Swoją drogą, widziałam tegoroczne wyniki matur i w XXI znalazła się jakaś jedna (co z tego że tylko jedna? liczy się fakt) osoba, która ma poprawkę z matmy. Za coś takiego powinno się taką osobę... W sumie nie wiem, co należałoby jej zrobić, ale powinno to być coś strasznego, żeby nigdy, przenigdy nikt nie odważył się tego wyniku powtórzyć. Za moich czasów takich nieuków usuwało się ze szkoły albo przed maturą grzecznie sugerowało, że jeśli złoży deklarację przystąpienia do matury, ma sto procent pewności, że nie skończy szkoły, bo z najważniejszych przedmiotów dostanie oceny niedostateczne. Zawsze przecież może sobie do matury podejść w następnym roku eksternistycznie, a nie szargać dobre imię szkoły. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przeciętniacy mogą tylko minusować. W realnym życiu niczego nie potrafią osiągnąć.

   Joanna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Rozumiem, że te minusy stawiają przeciętniacy z przeciętnych liceów i idioci ze słabych szkół czyli ci, którzy chcieliby chodzić do Prusa, ale brakuje im inteligencji i pracowitości. Uczniowie XXI...rozwiń całość

   Rozumiem, że te minusy stawiają przeciętniacy z przeciętnych liceów i idioci ze słabych szkół czyli ci, którzy chcieliby chodzić do Prusa, ale brakuje im inteligencji i pracowitości. Uczniowie XXI LO nie życzą sobie słabeuszy w swoich szeregach i słusznie mają pretensje do koleżanki, która zaniża wyniki. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie

   Mir (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Szczerze mówiąc 3 z tych minusów są od uczniów XXI LO, pozdrawiam ;)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   d

   h (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Niedorozwinięta jesteś?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ja nie mogę, co za pokolenie...

   Raf. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 7

   kiedyś grało się na żwirowisku, szutrze, asfalcie, drodze, w lesie pośród drzew. Zdzierało się kolana, rozbijało głowy czy brudziło albo rozdzierało ubrania.
   Teraz jak dziecko skaleczy się w...rozwiń całość

   kiedyś grało się na żwirowisku, szutrze, asfalcie, drodze, w lesie pośród drzew. Zdzierało się kolana, rozbijało głowy czy brudziło albo rozdzierało ubrania.
   Teraz jak dziecko skaleczy się w paluszek to rodzice biegną do sanepidu i wyborczej - bo jak to tak że dziecko się skaleczyło...
   POKOLENIE NIEDOJD ŻYCIOWYCH CHCĄCYCH WYCHOWAĆ SWOJE DZIECI POD KLOSZEM.
   A jak przyjdzie czas na wypuszczenie dzieci na świat to co? To psychoterapeuta, trener osobisty i niańka w domu??

   Ale kiedyś to było kiedyś. Teraz jest teraz. TAKIE POKOLENIE bo boisko musi być z częścią lekkoatletyczną oraz wyremontowanym patio z miejscem do badmintona...

   Co się stanie jak wy pójdziecie w świat i zderzycie się z rzeczywistością...
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dokładnie :)

   młoda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Całe pokolenie biegało po asfaltowym boisku i jakoś nic nam się nie stało. Ot czasem ktoś się wywrócił i obtarł kolano. Polało się dzieciakowi jodyną i dalej biegał. Teraz jest orlik i co? Mało kto...rozwiń całość

   Całe pokolenie biegało po asfaltowym boisku i jakoś nic nam się nie stało. Ot czasem ktoś się wywrócił i obtarł kolano. Polało się dzieciakowi jodyną i dalej biegał. Teraz jest orlik i co? Mało kto na nim się bawi. W ogóle i tak może wyniknąć afera z orlikami, bo wykonawcy robili je z byle czego (to utwardzenie pod wykładziną). zwiń

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama