Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe murale pamięci zostaną odsłonięte w Łodzi

Łukasz Kaczyński
Murale powstają według koncepcji Katarzyny Tośty rękoma Piotra Saula (ASP we Wrocławiu) i Damiana Idzikowskiego
Murale powstają według koncepcji Katarzyny Tośty rękoma Piotra Saula (ASP we Wrocławiu) i Damiana Idzikowskiego materiały prasowe
Uwiecznieni na fotografiach lub w dokumentach z czasów II wojny światowej, teraz ożyją na ścianach bałuckich kamienic. W czwartek 8 sierpnia odsłonięte zostaną w Łodzi kolejne malowidła przestawiające młodych mieszkańców dzielnicy - Polaków, Cyganów i Żydów, którą hitlerowcy przekształcili w Litzmannstadt Ghetto, zamieniając ich życie w piekło.

Prezentacja malowideł rozpocznie się o godz. 13 przy ulicy Spacerowej 8. Miejsce jest nieprzypadkowe. Przez pewien czas pod tym adresem mieszkał z rodziną Dawid Sierakowiak, 17-letni autor wydanego kilka miesięcy temu po raz pierwszy w całości po polsku "Dziennika", w którym dzień po dniu opisał życie w getcie (oraz kilka tygodni okupacji, przed przesiedleniem do getta). Stąd także zabrana została jego matka, Sura Ajdel z Churgelów, gdy komisja lekarska z gettową policją wytypowała ją do deportacji (zginęła najpewniej w Chełmie nad Nerem). 8 sierpnia miną 72 lata od głodowej śmierci Dawida w getcie.

Dzieci Bałut - murale pamięci [ZDJĘCIA]

Tegoroczna edycja "Murali pamięci" przyniesie korektę portretu Dawida na kamienicy przy ul. Spacerowej 8. Pierwotny powstał na podstawie fotografii, która była brana za portret autora "Dziennika" (w rzeczywistości był to jego kolega z klasy, bo Sierakowiak zachował się na jednym tylko zdjęciu - grupowym).

Murale upamiętniające Dzieci Bałut [ZDJĘCIA]

Na kamienicy przy ul. Berlińskiego 15 i na domu przy ul. Zielnej 9 znajdziemy dziewczynki z fotografii Włodzimierza Pfeiffera z 1936 roku, zasłużonego łódzkiego księgarza, esperantysty i miłośnika Łodzi. Pod pierwszym adresem ujrzeć będzie można dziewczynkę z pierwszego planu widoku na Plac Jojne Pilicera (gdzie podczas wojny Chaim Rumkowski, przełożony Starszeństwa Żydów, utworzył centralną składnicę warzyw).

Na Bałutach odsłonięto nowe murale pamięci

Na budynku przy ul. Przemysłowej 12 umieszony będzie natomiast mural przywołujący pamięć więźniów obozu dla dzieci polskich, jedynego obozu w III Rzeszy przeznaczonego tylko dla dzieci. Od 2012 roku Stowarzyszenie "Na co dzień i od święta" w ramach "Dzieci Bałut- murale pamięci" zrealizowało dotąd 17 malowideł.

AUTOPROMOCJA:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Nowe murale pamięci zostaną odsłonięte w Łodzi - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki