Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choroby układu krążenia oraz nowotwory najczęstszą przyczyną zgonów w Łodzkiem

Alicja Zboińska
Wśród mężczyzm przeważają nowotwory płuc, jelita grubego oraz prostaty
Wśród mężczyzm przeważają nowotwory płuc, jelita grubego oraz prostaty Janusz Wójtowicz
Aż 43,5 procent wszystkich zgonów w naszym regionie spowodowane jest chorobami układu krążenia. Na drugim miejscu są nowotwory.

Choroby nowotworowe są odpowiedzialne za 23 procent zgonów w naszym regionie. Oznacza to, że tylko te dwie choroby przyczyniają się do 66,5 procent śmierci w województwie łódzkim.

Tylko w Łodzi w ciągu roku zmarło 3.940 osób, które cierpiały na choroby układu krążenia i 2.397, które zachorowały na nowotwór. Te dwie choroby dominują zresztą we wszystkich powiatach woj. łódzkiego. W pow. kutnowskim choroby układu krążenia zabiły w ciągu roku 634 osoby, a nowotworowe kolejnych 338 osób.

- Wśród kobiet dominuj rak piersi, jajnika, szyjki macicy, trzonu macicy - wymienia doktor Urszula Czernek, onkolog ze szpitala im. Kopernika w Łodzi. - Często występują też nowotwory jelita grubego oraz płuc. W przypadku panów przeważają nowotwory płuc, jelita grubego oraz zachorowania na raka prostaty. Problem polega na tym, że wiele osób zbyt późno zgłasza się na badania i zbyt późno rozpoczyna leczenie. Gdyby chorzy zgłaszali się wcześniej, mieliby szansę na pełne wyzdrowienie, a tak często po prostu przedłużamy im życie.

Okazuje się, że mieszkańcy naszego regionu nie tylko dość późno zgłaszają się na leczenie, ale także niezbyt chętnie poddają się badaniom profilaktycznym.

- Dużym problemem nie jest obecnie dostęp do badań, ale raczej kwestia świadomości zdrowotnej mieszkańców - mówi Iwona Iwanicka, p.o. zastępca dyrektora wydziału zdrowia i spraw społecznych łódzkiego magistratu. - W mieście działają ośrodki mammograficzne, cytologiczne, które regularnie zapraszają na badania profilaktyczne. Zgłasza się jednak na nie tylko niewielka część osób, które mają prawo z nich skorzystać.

Przez lata Łódź organizowała wiele programów profilaktycznych, adresowanych do kobiet i do mężczyzn. Wiele z nich zostało następnie przejętych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Magistrat zachęca natomiast do skorzystania z badań: bilans zdrowia dojrzałej kobiety oraz bilans zdrowia dojrzałego mężczyzny. Adresowane są one do pań w wieku 40 - 50 lat oraz panów w wieku 51 - 65 lat.

Programy profilaktyczne proponują też przychodnie zdrowia, które działają na terenie woj. łódzkiego. Miejska Przychodnia Chojny w Łodzi stawia na zajęcia i warsztaty adresowane głównie do seniorów.

- Jesteśmy jedną z placówek o najdłuższych tradycjach, a nasza populacja starzeje się - mówi doktor Maciej Adamiec, dyrektor przychodni. - Zachęcamy naszych podopiecznych do aktywnego stylu życia, organizujemy np. zajęcia z nordic walking lub warsztaty poświęcone zdrowemu odżywianiu się. Współpracujemy także z organizacjami pozarządowymi, a nasze zajęcia są bezpłatne. Dbamy też o profilaktykę alkoholową - to program realizowany z wydziałem zdrowia magistratu. Co roku szczepimy tysiąc osób przeciwko grypie.

To nie koniec. Władze Miejskiej Przychodni Chojny chcą stworzyć kompleks rehabilitacyjno-rekreacyjny, w którym pacjenci będą mogli m.in. gimnastykować się na przyrządach pod okiem pracowników przychodni. Dyrektor Adamiec podkreśla, że jemu i lekarzom zależy na tym, by pacjenci nie tylko mieli ruch, ale także nawiązywali kontakt z innymi ludźmi.

Fakty
Nie tylko choroby układu krążenia i nowotwory:
  • Z zestawienia Urzędu Statystycznego w Łodzi wynika, że mieszkańcy naszego województwa cierpią też na inne schorzenia.
  • Jedną z częściej występujących przyczyn zgonów są choroby układu oddechowego, które w ciągu roku przyczyniły się do śmierci 2.033 osób w naszym województwie.
  • Kolejne miejsce w tym zestawieniu zajęły choroby układu trawiennego. Taka przyczyna zgonu znalazła się w dokumentacji medycznej 1.538 mieszkańców woj. łódzkiego.
  • Kolejnych 551 osób, które mieszkały w naszym regionie, zmarło z powodu chorób układu nerwowego, a 309 na choroby układu moczowo-płciowego.

Zobacz też:

Źródło:x-news.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki