Choroby układu krążenia oraz nowotwory najczęstszą przyczyną...

  Choroby układu krążenia oraz nowotwory najczęstszą przyczyną zgonów w Łodzkiem

  Alicja Zboińska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Wśród mężczyzm przeważają nowotwory płuc, jelita grubego oraz prostaty
  1/2
  przejdź do galerii

  Wśród mężczyzm przeważają nowotwory płuc, jelita grubego oraz prostaty ©Janusz Wójtowicz

  Aż 43,5 procent wszystkich zgonów w naszym regionie spowodowane jest chorobami układu krążenia. Na drugim miejscu są nowotwory.
  Choroby nowotworowe są odpowiedzialne za 23 procent zgonów w naszym regionie. Oznacza to, że tylko te dwie choroby przyczyniają się do 66,5 procent śmierci w województwie łódzkim.

  Tylko w Łodzi w ciągu roku zmarło 3.940 osób, które cierpiały na choroby układu krążenia i 2.397, które zachorowały na nowotwór. Te dwie choroby dominują zresztą we wszystkich powiatach woj. łódzkiego. W pow. kutnowskim choroby układu krążenia zabiły w ciągu roku 634 osoby, a nowotworowe kolejnych 338 osób.

  - Wśród kobiet dominuj rak piersi, jajnika, szyjki macicy, trzonu macicy - wymienia doktor Urszula Czernek, onkolog ze szpitala im. Kopernika w Łodzi. - Często występują też nowotwory jelita grubego oraz płuc. W przypadku panów przeważają nowotwory płuc, jelita grubego oraz zachorowania na raka prostaty. Problem polega na tym, że wiele osób zbyt późno zgłasza się na badania i zbyt późno rozpoczyna leczenie. Gdyby chorzy zgłaszali się wcześniej, mieliby szansę na pełne wyzdrowienie, a tak często po prostu przedłużamy im życie.

  Okazuje się, że mieszkańcy naszego regionu nie tylko dość późno zgłaszają się na leczenie, ale także niezbyt chętnie poddają się badaniom profilaktycznym.

  - Dużym problemem nie jest obecnie dostęp do badań, ale raczej kwestia świadomości zdrowotnej mieszkańców - mówi Iwona Iwanicka, p.o. zastępca dyrektora wydziału zdrowia i spraw społecznych łódzkiego magistratu. - W mieście działają ośrodki mammograficzne, cytologiczne, które regularnie zapraszają na badania profilaktyczne. Zgłasza się jednak na nie tylko niewielka część osób, które mają prawo z nich skorzystać.

  Przez lata Łódź organizowała wiele programów profilaktycznych, adresowanych do kobiet i do mężczyzn. Wiele z nich zostało następnie przejętych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

  Magistrat zachęca natomiast do skorzystania z badań: bilans zdrowia dojrzałej kobiety oraz bilans zdrowia dojrzałego mężczyzny. Adresowane są one do pań w wieku 40 - 50 lat oraz panów w wieku 51 - 65 lat.

  Programy profilaktyczne proponują też przychodnie zdrowia, które działają na terenie woj. łódzkiego. Miejska Przychodnia Chojny w Łodzi stawia na zajęcia i warsztaty adresowane głównie do seniorów.

  - Jesteśmy jedną z placówek o najdłuższych tradycjach, a nasza populacja starzeje się - mówi doktor Maciej Adamiec, dyrektor przychodni. - Zachęcamy naszych podopiecznych do aktywnego stylu życia, organizujemy np. zajęcia z nordic walking lub warsztaty poświęcone zdrowemu odżywianiu się. Współpracujemy także z organizacjami pozarządowymi, a nasze zajęcia są bezpłatne. Dbamy też o profilaktykę alkoholową - to program realizowany z wydziałem zdrowia magistratu. Co roku szczepimy tysiąc osób przeciwko grypie.

  To nie koniec. Władze Miejskiej Przychodni Chojny chcą stworzyć kompleks rehabilitacyjno-rekreacyjny, w którym pacjenci będą mogli m.in. gimnastykować się na przyrządach pod okiem pracowników przychodni. Dyrektor Adamiec podkreśla, że jemu i lekarzom zależy na tym, by pacjenci nie tylko mieli ruch, ale także nawiązywali kontakt z innymi ludźmi.

  Fakty
  Nie tylko choroby układu krążenia i nowotwory:
  • Z zestawienia Urzędu Statystycznego w Łodzi wynika, że mieszkańcy naszego województwa cierpią też na inne schorzenia.
  • Jedną z częściej występujących przyczyn zgonów są choroby układu oddechowego, które w ciągu roku przyczyniły się do śmierci 2.033 osób w naszym województwie.
  • Kolejne miejsce w tym zestawieniu zajęły choroby układu trawiennego. Taka przyczyna zgonu znalazła się w dokumentacji medycznej 1.538 mieszkańców woj. łódzkiego.
  • Kolejnych 551 osób, które mieszkały w naszym regionie, zmarło z powodu chorób układu nerwowego, a 309 na choroby układu moczowo-płciowego.


  Zobacz też:

  Źródło:x-news.pl

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czyste powietrze, czyste środowisko

   Zdrowa żywność (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Regularnie badania profilaktyczne to dobry kierunek ale musztarda po obiedzie. Prawdziwa profilaktyka to zapobieganie chorobom. Dbałość o środowisko jest ważniejsza niż badania profilaktyczne....rozwiń całość

   Regularnie badania profilaktyczne to dobry kierunek ale musztarda po obiedzie. Prawdziwa profilaktyka to zapobieganie chorobom. Dbałość o środowisko jest ważniejsza niż badania profilaktyczne. Wiadomo że wyziewy, spaliny i zanieczyszczona żywność jest powodem chorób i od kontroli tego trzeba zacząć !
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama