Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe badania profilaktyczne w gabinetach POZ w Łódzkiem [LISTA PRZYCHODNI]

aga
Marcin Królak
Choroby układu krążenia, płuc, gruźlica i rak szyjki macicy. Pacjenci z regionu łódzkiego mogą zbadać się w gabinetach POZ i sprawdzić, czy nie chorują na którąś z tych przypadłości. Badania są bezpłatne.

Badania realizowane są w ramach programów pofilaktycznych w przychodniach postawowej opieki zdrowotnej. Pacjenci mogą bezpłatnie zbadać się pod kątem chorób krążenia, chorób płuc, raka szyjki macicy czy gruźlicy.

Profilaktyka chorób układu krążenia
Badania przygotowane są dla osób w wieku 35, 40, 45, 50 i 55 lat, u których występuje ryzyko zachorowania i nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia. Dodatkowo, pacjenci przez ostatnie 5 lat nie korzystali z tych świadczeń.

Jakie badania zostaną wykonane?
Wywiad w kierunku obciążenia chorobami układu krążenia i wypełnienie ankiety, badania biochemiczne krwi (badanie poziomu cholesterolu całkowitego, LDL i HDL, triglicerydów oraz poziomu glukozy), pomiar ciśnienia tętniczego krwi, określenie współczynnika masy ciała BMI, badanie lekarskie i ocenę czynników ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia, kwalifikację do odpowiedniej grupy ryzyka oraz edukację zdrowotną. Badanie wykonuje lekarz, może uczestniczyć w nim także pielęgniarka POZ.

Profilaktyka gruźlicy
Adresatami są osoby dorosłe, które nie miały rozpoznanej gruźlicy. W szczególności osoby, które miały bezpośredni kontakt z chorymi na gruźlicę. A także pacjenci, u których stwierdzono przynajmniej jedną z okoliczności usposabiających: bezrobotny, niepełnosprawny, obciążony długotrwałą chorobą, uzależniony od substancji psychoaktywnych. Badanie wykonuje pielęgniarka POZ.

Jakie badania zostaną wykonane?
Wywiad w kierunku gruźlicy, wypełnienie ankiety oraz edukacja zdrowotna. Świadczenia dostępne są w dniach i godzinach pracy POZ, także w warunkach domowych. Terminy ustalane są indywidualnie.

Program profilaktyki raka szyjki macicy
Program skierowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat, zadeklarowanych do położenj POZ, które w ostatnich 36 miesiącach nie miały wykonywanego badania w programie. Bezpłatnie mogą przebadać się także kobiety obciążone czynnikami ryzyka (zakażone wirusem HIV, przyjmujące leki immunosupresyjne, zakażone HPV-typem wysokiego ryzyka), które w ostatnich 12 miesiącach nie miały takiego badania. Badanie przeprowadza położna POZ.

W przypadku pacjentek leczonych z powodu nowotworu złośliwego szyjki macicy, po zakończeniu kontroli onkologicznej (decyzję podejmuje lekarz prowadzący leczenie onkologiczne), ponownie zostają objęte skryningiem cytologicznym.

Jakie badania zostana wykonane?
Wywiad i wypełnienie ankiety, pobranie materiału z szyjki macicy do przesiewowego badania cytologicznego, wykonanie rozmazu i wysłanie preparatu do badania oraz edukacja w zakresie zapobiegania nowotworom szyjki macicy. Po wykonaniu badania przez pracownię diagnostyczną, wydanie wyniku pacjentce wraz z przekazaniem zaleceń, chora zostanie skierowana do odpowiedniej placówki w ramach Etapu Pogłębionej Diagnostyki Programu.

Wykaz placóweek, w których jest przeporwadzana profilaktyka raka szyjki macicy w ramach programu:

  • Ośrodek Zdrowia w Strykowie, Rembowskiego 44 Zgierz, 693 444 633
  • NZOZ SUL-MED. w Sulejowie, 446 172 440
  • NZOZ Centrum Zdrowia w Tomaszowie Mazowieckim
  • Tomaszów Mazowiecki, 502 513 559

Program profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym przewlekłej obturacyjnej choroby płuc - POChP) – etap podstawowy
Adresatami programu są osoby powyżej 18 roku życia, palące papierosy. W szczególności kobiety i mężczyźni pomiędzy 40 a 65 rokiem życia, którzy nie mieli wykonanych badań spirometrycznych w ramach programu profilaktyki w ciągu ostatnich 36 miesięcy, a także, u których nie zdiagnozowano wcześniej choroby płuc, przewlekłego zapalenia oskrzeli lub rozedmy płuc. Badanie przeprowadza lekarz z możliwością udziału pielęgniarki.

Jakie badania zostaną wykonane?
Wywiad w kierunku oceny poziomu uzależnienia od tytoniu, pomiar masy ciała, wzrostu, ciśnienia tętniczego krwi, badanie lekarskie, edukacja dotycząca skutków zdrowotnych palenia tytoniu (w tym, ryzyka zachorowania na POChP, chorób nowotworowych, chorób układu krążenia), poradantytytoniowa z zaplanowaniem terapii odwykowej dla osób, które wykażą gotowość rzucenia palenia w ciągu najbliższych 30 dni, prowadzenie terapii odwykowej, zgodnie z ustalonym schematem postępowania.

W ramach diagnostyki i profilaktyki - poradnictwo antynikotynowe oraz badanie spirometryczne u osób pomiędzy 40 a 65 rokiem życia. W przypadku niepowodzenia 30-dniowej terapii antynikotynowej, osoby ze średnim i wysokim stopniem motywacji do rzucenia palenia oraz kobiety palące w ciąży, mogą być kierowane do etapu specjalistycznego. Zaś w przypadku wykrycia badaniem spirometrycznym nieprawidłowości pacjenci zostaną skierowani do dalszej diagnostyki i leczenia.

Wykaz placóweek, w których jest przeporwadzana profilaktyka chorób oddtytoniowych w ramach programu w 2015 r.:

  • Ośrodek Zdrowia w Wodzieradach, 43 677 33 11
  • Gminny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Łasku, 43 675 52 38
  • Zespół Ochrony Zdrowia w miejscowości Ujazd, 44 719 21 12
  • Gminny Ośrodek Zdrowia w Kobielach Wielkich, 44 681 44 64
  • NZOZ "MEDICAL-MED" w Brzezinach, 46 875 26 04
  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Vitamed" w Osjakowie, 43 842 33 11
  • Ośrodek Zdrowia Kalinowa, 43 829 33 82
  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej MEDYK w Kutnie, 24 355 84 71

Badania w ramach każdego z programów będa przeporwadzane w dniach i godzinach pracy POZ. Terminy ustalane są indywidualnie. Wszystkie badania są darmowe.

CZYTAJ TAKŻE:

Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki