18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz Muzeum Kinematografii [ZDJĘCIA]

Łukasz Kaczyński
W 116. rocznicę pierwszych pokazów kinematografu braci Lumiere, jubileusz 25-lecia istnienia obchodzi Muzeum Kinematografii w Łodzi, jedyne w Polsce muzeum w całości poświęconego filmowi.
W 116. rocznicę pierwszych pokazów kinematografu braci Lumiere, jubileusz 25-lecia istnienia obchodzi Muzeum Kinematografii w Łodzi, jedyne w Polsce muzeum w całości poświęconego filmowi. Krzysztof Szymczak
W środę, w 116. rocznicę pierwszych pokazów kinematografu braci Lumiere, jubileusz 25-lecia istnienia obchodzi Muzeum Kinematografii w Łodzi, jedyne w Polsce muzeum w całości poświęconego filmowi. Cały ten rok w XIX-wiecznym pałacu Karola Scheiblera, siedzibie instytucji, minął pod znakiem srebrnego jubileuszu, ale jego punkt kulminacyjny jest o tyle wyjątkowy, że w środę mija także piąta rocznica kina Kinematograf, działającego w przypałacowej wozowni.

Z tej okazji w Teatrze Muzycznym odbędzie się specjalny koncert, w którym zabrzmi suita "Silver Time. Impresion", skomponowana na tę okazję przez Andrzeja Krauze.

- Pomysł autorskiej suity wyszedł dwa lata temu od pani Elżbiety Czarneckiej, której bardzo zależało, by muzeum miało swą specjalną jubileuszową kompozycję - mówi Andrzej Krauze. - Prace zacząłem od obejrzenia 25. filmów fabularnych, które były kręcone między innymi we wnętrzach muzeum. Wielokrotnie zwiedziłem jego siedzibę, przeczytałem poświęcone mu publikacje, obejrzałem materiały fotograficzne i... zacząłem pisać.

Krauze jest autorem muzyki między innymi do spektakli Teatru TV, filmu "Taxi A", serialu "Fałszerze - Powrót Sfory" czy 60. odcinków cyklu animowanego dla dzieci "Kasztaniaki". Za muzykę do dokumentu o prymasie Stefanie Wyszyńskim "Non Possumus" otrzymał Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmów Katolickich w 2004 roku. Jest też autorem multimedialnego projektu muzycznego "Dzieci z łódzkiego getta" i oratorium "Sprawiedliwi Tej Ziemi".

- Suita ma 12 części i mam nadzieję, iż energią i emocją oddaje to, co możemy odczuć i zobaczyć zwiedzając muzeum, słuchając jego historii. Inspiracją było dla mnie też kino współczesne, mówiące o zupełnie innych już problemach i relacjach międzyludzkich - mówi kompozytor. - Ze względu na atmosferę filmu, która od lat wypełnia mury pałacu włączyłem do suity obraz. Na koncercie będzie on wyświetlany w formie impresji realizowanej do muzyki w czasie realnym przez Macieja Walczaka. Na koniec przygotowałem niespodziankę, podkreślającą charakter uroczystości i ściśle z nią związaną.

Kompozycję wykona Orkiestra Polish Camerata z udziałem 25 instrumentów.

- Nie zakładałem z góry takiej liczby, zbiegło się to z jubileuszem - wyjaśnia Krauze. - Początkowo myślałem o innym instrumentarium, ostatecznie zdecydowałem się na Polish Cameratę poszerzoną o kilka instrumentów solowych i na taki skład napisałem instrumentację. Orkiestrę tworzą znakomici muzycy i jestem przekonany, że "Silver Time. Impresion" będzie wykonana na wysokim poziomie. W orkiestrze zagrają rozszerzony kwintet smyczkowy, flet, obój, klarnet, waltornia, instrumenty perkusyjne, fortepian, akordeon i muzyczna niespodzianka.

- Cieszy nas, iż mogliśmy pozwolić sobie, by kompozytor o znanym nazwisku przygotował suitę dedykowaną muzeum. To trwała wartość, która już pozostanie - mówi dyrektor placówki Mieczysław Kuźmicki.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19 i na żywo będzie je można obejrzeć na stronie internetowej muzeum.

Dawny pałac "królów bawełny", Scheiblerów, nie tylko jest siedzibą muzeum, ale już od 1963 roku gości ekipy filmowe. Pierwszy był Konrad Nałęcki z "Mansardą". W "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy pałac był rezydencją Müllera, na dobre odkryty został dla filmu w 1967 roku dzięki dokumentowi "Pałace Ziemi Obiecanej" Leszka Skrzydły. W "Vabanku" Juliusza Machulskiego "wystąpił" m.in. zabytkowy fotoplastikon. Niedawno Paweł Wendorff kręcił tu swój doceniony na zagranicznych festiwalach film "Nie ten człowiek".

Losy pałacu Scheiblera przypomina jubileuszowa publikacja "Filmowy pałac ziemi obiecanej", którą wydało Stowarzyszenie Miłośników off Kultury SMoK i Muzeum Kinematografii przy finansowej pomocy Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Muzeum rozpoczęło działalność w 1976 roku jako Dział Kultury Filmowej i Teatralnej Muzeum Historii Miasta Łodzi. W 1986 roku jako samodzielna placówka otrzymało siedzibę w pałacu Scheiblera.

Wydarzenie można obejrzeć na żywo przez stronę internetową Dziennika Łódzkiego.

CZYTAJ TAKŻE:**25 LAT MUZEUM KINEMATOGRAFII**

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki