Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mocny początek łódzkiej filharmonii

Dariusz Pawłowski
Od czasów roztańczonego i rozśpiewanego cesarskiego Wiednia, Nowy Rok w salach koncertowych całej Europy witany jest w rytmie słynnych kompozycji dynastii Straussów. 5 stycznia w tej tradycji będą mogli uczestniczyć wielbiciele muzyki z Łodzi, bowiem w filharmonii o godz. 20 wystąpi Strauss Festival Orchestra.

Dźwięki "Walca cesarskiego" przeniosą nas do sal balowych Wiednia okresu cesarza Franciszka Józefa i cesarzowej Elżbiety "Sisi". "Opowieści Lasku Wiedeńskiego" wprowadzą publiczność w beztroski klimat zabaw i flirtów dam dworu i eleganckich oficerów. "Marsz Radetzky'ego" obudzi ducha zwycięstwa, a liczne polki porwą do tańca. W XXI wieku to właśnie Straussowskie melodie przywołują atmosferę wiedeńskiego dworu z całą jego elegancją, specyficznym humorem i dozą delikatnej frywolności.

Taneczna muzyka wiedeńska z upływem lat opuściła sale balowe i triumfalnie wkroczyła do sal filharmonicznych. Dla wielu współczesnych melomanów nie do pomyślenia byłoby rozpoczęcie roku bez Noworocznego Koncertu Filharmoników Wiedeńskich. Jak każe tradycja, 1 stycznia ze Złotej Sali Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego transmitowany jest on przez kilkadziesiąt stacji telewizyjnych i radiowych na całym świecie. Milionom słuchaczy noworoczne życzenia nierozerwalnie kojarzą się z dźwiękami walców: "Nad pięknym modrym Dunajem", "Wiedeńska krew", czy "Wino, kobieta i śpiew".

Prawie stuosobowy zespół Strauss Festival Orchestra poprowadzi dyrygent Aleksiej Shakura, absolwent Konserwatorium im. Rachmaninowa w Rostowie. Solistką wieczoru będzie Natalia Dmitriewskaja, utalentowana rosyjska śpiewaczka młodego pokolenia, laureatka Pierwszego Międzynarodowego Konkursu Śpiewaków Operowych Galiny Wiszniewskiej w 2006 roku.

7 stycznia o godz. 19 w Filharmonii Łódzkiej usłyszymy wielkie dzieło - Carmina Burana.

Carmin Burana to dwunastowieczny kodeks, zawierający różnorodne w charakterze pieśni wagantów i mnichów. Zbiór został w XIX wieku odnaleziony w benedyktyńskim opactwie w Beuren koło Monachium. Sto lat później Carl Orff skomponował na jego podstawie swoją słynną kantatę, która stała się prawdziwym przebojem sal koncertowych i... filmów reklamowych (pieśń O Fortuna).

Dziełem Orffa łódzka filharmonia rozpocznie działalność w 2012 roku. Na scenie zobaczymy i usłyszymy solistów, orkiestrę w zwiększonym składzie i dwa chóry - Chór Filharmonii Łódzkiej połączony z Chórem Dziecięcym Zespołu Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi. W sumie około 200 osób, którymi pokieruje Massimiliano Caldi, włoski dyrygent związany ze Śląską Orkiestrą Kameralną i Filharmonią Śląską. Partie solowe wykonają: Lisette Bolle (sopran), Stanisław Kierner (baryton), Mark Milhofer (tenor).

22 stycznia w FŁ wystąpi francuski kontratenor Philippe Jaroussky z zespołem muzyki dawnej L'Arpeggiata.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki