Menu Region

List TOnZ w sprawie placu Wolności

List TOnZ w sprawie placu Wolności

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Łódzki

(Ad.)

34Komentarze Prześlij Drukuj
List TOnZ w sprawie placu Wolności

List w sprawie przesunięcia pomnika Kościuszki i przebudowy placu Wolności wystosował łódzki oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. (© wizualizacja - materiały prasowe)

List w sprawie koncepcji przebudowy placu Wolności przedstawił w środę łódzki oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Podczas sesji Rady Miejskiej list przekazany został Markowi Janiakowi, architektowi miasta, Hannie Zdanowskiej, prezydent Łodzi, przewodniczącemu Rady Miejskiej i radnym z Komisji Planu Przestrzennego, Urbanistyki i Architektury.
Sz. P. Marek Janiak
Dyrektor
Biuro Architekta MiastaSzanowny Panie Dyrektorze,

W nawiązaniu do przedstawionej propozycji przebudowy pl. Wolności Zarząd łódzkiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami pragnie wyrazić swoją opinię.

Plac Wolności bezdyskusyjnie potrzebuje zmian - od dawna to miejsce symbolizujące początek nowej ery Łodzi przemysłowej, dawny Rynek Nowego Miasta, traktowane jest po macoszemu.
Ranga historycznego placu ulega coraz większej degradacji, czego wyrazem jest ulokowanie niepasującej zabudowy czy niedawne tandetne termomodernizacje i samowola w doborze kolorystyki elewacji.

Największym problemem Placu jest jego obecna rzeczywista funkcja - ronda połączonego z parkingiem samochodowym, o absurdalnie szerokich pasach ruchu, co czyni go zupełnie nieprzyjazną przestrzenią publiczną. Przedstawiony przez Państwa projekt przebudowy odpowiada na te bolączki, jednak zaprezentowane zmiany naszym zdaniem idą zbyt daleko.

Unikalną cechą Placu jest jego symetryczny ośmioboczny kształt, wytyczony w 1823 roku. Propozycja przesunięcia pomnika Kościuszki tę symetrię zaburza. Uzasadnienie takiej deformacji placu koniecznością uwolnienia przestrzeni do organizacji imprez miejskich kilka razy w roku wydaje się niewystarczające, szczególnie w kontekście niedostatecznego wykorzystania w tym celu płyty rynku Starego Miasta. Zupełnie nietrafionym jest tłumaczenie o podkreśleniu ul. Piotrkowskiej - obecna lokalizacja pomnika już doskonale podkreśla oś głównego łódzkiego traktu i w żadnym wypadku nie czyni ciągu Pomorska-Legionów wobec niego równorzędnym (żaden łodzianin nigdy by tak nie stwierdził), zaś usunięcie pomnika z ich osi likwiduje charakterystyczną dominantę doskonale zamykającą perspektywy obu tych ulic.

Bardzo pożądaną zmianą jest wyprowadzenie komunikacji samochodowej na północną stronę placu i to projekt przewiduje, warto jednak zastanowić się nad kwestią pozostawienia pętli tramwajowej wokół placu z racji na wydolność układu tramwajowego.

Wprowadzenie nowych elementów na placu w postaci kolumnady traktujemy raczej jako żart lub kartę przetargową z góry przeznaczoną do odrzucenia, by pokazać chęć kompromisu. Cały układ kolumn wraz z cokołem pomnika dodatkowo zamyka plac od północy, potęgując wrażenie odcięcia otoczenia Piotrkowskiej od Starego Miasta i Bałut, wystarczająco już oddzielonych Parkiem Śledzia. Plac Wolności i ulica Nowomiejska powinna w przyszłości stać się naturalnym łącznikiem pomiędzy Piotrkowską a Manufakturą i Starym Rynkiem, a uporządkowany i dobrze zagospodarowany Park Staromiejski mógłby przy tej opcji stać się dodatkowym atutem.

“Nie jesteś pierwszy. Nie projektuj od nowa - kontynuuj.
Nie niszcz - wykorzystaj [...]
Działaj nie "na największe dobro", a "na jak najmniejsze zło"."


To słowa z manifestu grupy Urząd ® Miasta, którego był Pan jednym z twórców przy okazji znakomitej akcji odsłonięcia Pomnika Kamienicy. Zachęcamy do ich zastosowania.

Z poważaniem,
Zarząd

Z pozdrowieniami,
Adam Brajter
Zastępca prezesa
Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oddział w Łodzi


CZYTAJ WIĘCEJ:
JANIAK CHCE PRZESUNĄĆ POMNIK KOŚCIUSZKI
CO ZASTĄPI KOŚCIUSZKĘ NA PLACU WOLNOŚCI
PLAN PRZEBUDOWY PLACU WOLNOŚCI Z 2007 ROKU
ROZMOWA Z MARKIEM JANIAKIEM: BEZ HISTORYCZNEGO CENTRUM ŁÓDŹ UMRZE
RADNI DYSKUTOWALI NA TEMAT NOWEGO PLACU WOLNOŚCI
PRZESUNIĘCIE POMNIKA KOŚCIUSZKI. WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ
HITLERWOCY ZBURZYLI POMNIK KOŚCIUSZKI [ZDJĘCIA]


Zapisz się do newslettera
34

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

bez tytułu

+11 / -16

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

balusia (gość)  •

w całej rozciągłości popieram stanowisko TONZ. Podoba mi się też propozycja np. targu staroci na Starym Rynku np. co tydzien. w razie gorszej pogody są do zagospodarowania arkady.

odpowiedzi (0)

skomentuj

MAJĄ RACJĘ

+14 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ŁODZIAK (gość)  •

Popieram w całej rozciągłości i CAŁKOWICIE !!! i tunel powinien przebiegać tak zeby stacja kolejowa była przy skrzyżowaniu Zachodnia-LLimanowskiego

odpowiedzi (0)

skomentuj

Plac Wolności- Nowy Rynek

+39 / -29

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ostra1941@wp.pl (gość)  •

Zapomniałem!!
Dla miłośników historii Łodzi proponuje zmiane nazwy placu na NOWY RYNEK, jest to nazwa historyczna.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Plac Wolności-Nowy Rynek

+24 / -29

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ostra1941@wp.pl (gość)  •

Szanowni Łodzianie!!!!!
Krytykować to umiecie. Krytyka to nasza specjalność .Spróbujcie sami zagospodarować plac i okolice. POPIERAM PANA MARKA JANIAKA!!!
A teraz do dzieła!!!
Pytanie: czy przez PL muszą jeżdzić tramwaje??
Przez PL jeżdzi pięć lini:4,7,15,43,46
Oto moja propozycja:linia4 może jechać Kilińskiego, skręca w Północną a póżniej w Zachodnią,linia7 Kilińskiego, Północna Zachodnia,Legionów,linia15 Pomorska, Kilińskiego, Północna,Zachodnia,Legionów,linia43 podobnie jak linia 15,linia46 Legionów, Zachodnia i dalej do Ozorkowa. Mamy wolne odcinki ul. ul.Legionów międz PL a Zachodnią, Nowomiejską między PL a Północną, Pomorską między PL a Wschodnią.Wszystkie te skrzyżowania mają rozjazdy. Nie potrzeba żadnych inwestycji. Przydałby się tylko przystanek na ulicy Północnej między Solną a Wschodnią.
Pytanie następne??? Czy na PL musi być krańcówka dla pięciu lini autobusowych:Z2,LA, 59,78 i 46 bus??
Wszystkie te atobusy jadą ul. Zachodnią do Legionów
Propozycja! Krańcówke autobusów zlokalizować na placu przy ul.ul. Zachodnia, Ogrodowa. Wjazd od ul. Zachodniej, wyjazd od ul. Ogrodowej.
Taksówki:postoje na ul. Legionów 5lub6 stanowisk, ul.Nowomiejska, do ustalenia. Pomorska do ustalenia.
Propozycja: chodnik zachodniej pierzeji poszerzyć tworząc deptak.
I teraz tuptamy!! zaczynamy od Al. Piułsudzkiego Piotrkowską do PL, Nowomiejską( deptakiem) do parku a stamtąd wybór Manufaktura czy Stary Rynek. Kto woli to odwrotnie.
PL mamy czysty, możemy pomnik przesuwać jak chcemy. Najlepiej zrobić go na kółkach.
Zagospodarowanie pozostawiam Łodzianą.
Co do Starego Rynku proponuje co sobote w ładne dni " pchli targ". To dopiero bdzie ruch!!
Na pytania chętnie odpowiadam.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Czy zmieniać

+17 / -21

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

chojniak (gość)  •

Panie Janiak,jeśli pan chce zostawić PO sobie dzieło wiekoPOmne jest okazja.POstaw pan potarganej Hani pomnik.Miejsce wybiorą łodzianie w drodze konkursu.Nagroda murowana.Kościuszkę ,zanim go ruszycie,zastanowić się głęboko.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Dla was każdy jest durny

+28 / -21

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Zocha (gość)  •

Kazdy kto ma własne sensowne zdanie, szanuje dorobek poprzedników, klsykę, harmonie i potrafi wykreowac istotna treśc, ale bez zniszczeń jest dla garstki janiaka i walczaka - durniem.

Arogancja i pseudoawangarda z gołymi cycami i penisami na zdjeciach, to wasza twórczośc, mozliwości i cecha.
Pomnik pozostanie tam gdzie był, a was sie przesunie,

odpowiedzi (0)

skomentuj

Tadzio w bok

+23 / -16

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ja (gość)  •

Jako zart traktuje wasza durna opinie - dinozaury

odpowiedzi (0)

skomentuj

Kosciuszko

+30 / -19

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ja (gość)  •

Kosciuszko to nie Akropol albo Kolos3eum, niech sie troche przesunie i zrobi miejsce dla ludzi. A ta durna organizacja TOnZ niech cos zaproponuje a nie krytykuje. Problem z Placem Wolnosci jest bo sluzy tylko za krancowke dla tramwajow.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Dobry pomysl

+25 / -20

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Lodzermensh (gość)  •

Plac Wolnosci jest denny i sluzy tylko jako pentla tramwajowa. Przesuniecie pomnika to wspanialy pomysl. Stozy sie miejsce na imprezy i przy okazji wiecej ludzi obejzy pomnik Kosciuszki. Mieszkam w Lodzi 50 lat a obszedlem pomnik wokolo raz z wyciescxzka szkolna taj jest on odizolowany i nieprzychylny zwiedzaniu. Zrobic cos z tym placem

odpowiedzi (0)

skomentuj

spadaj z tym swoim Janiakiem

+19 / -17

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

spadać! (gość)  •

nikt nie ma prawa niszczyc świetych miejsc o klasycznej kompozycji i dobrej historii..
Awangardę pomyleńców róbcie sobie przed szeregówka Janiaka, a nie w przestrzeni publicznej!!!
Spadać rozpitej dzieciarni z Łodzi Kaliskiej!

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 »