Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź chce pozbyć się osób, które żyją z zasiłków na koszt podatników

Marcin Bereszczyński
archiwum Polska Press
Łódź ma być pierwszym miastem w Polsce z programem integrującym wszystkie usługi związane z pomocą społeczną. Wdrażanie zacznie się w 2016 r.

Program Inteligentna Polityka Społeczna ma usprawnić dystrybucję funduszy dla klientów pomocy społecznej. Ma to ograniczyć liczbę osób korzystających z przeróżnych zasiłków, ale nie podejmujących pracy. Z drugiej strony system ma zapewnić dostęp do świadczeń dla osób, które nie wiedzą, że pomoc im się należy.

- Chcemy zbudować system szczelny i skuteczny - mówi Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi. - Są osoby, które po zsumowaniu zasiłków z różnych źródeł mają po kilka tysięcy złotych. Nic dziwnego, że nie chcą pracować i żyją na koszt podatników. W tym programie nie chodzi o szukanie oszczędności w pomocy społecznej, tylko o efektywną dystrybucję miejskich funduszy.

Program polityki społecznej Łódź 2020+ ma poprawić jakość życia łodzian

Program ma być wdrażany od przyszłego roku. W tym roku ma powstać jego studium wykonalności. Miasto wyda na studium 725 tys. zł. Wykona je firma KPMG. Koszt programu Inteligentna Polityka Społeczna zostanie określony dopiero po zakończeniu prac nad studium. Trela szacuje koszt programu na kilka milionów złotych.

Do pracy nad studium wykonalności zaangażowano wszystkie jednostki miejskie, które zajmują się szeroko pojętą polityką społeczną. Nie tylko MOPS i PUP, ale również wydziały edukacji, zdrowia, budynków i lokali oraz biuro strategii miasta. Utworzono komitet sterujący, który ma połączyć wszystkie usługi związane z pomocą społeczną w pełen pakiet świadczeń i informacji o nich. Powstanie baza klientów pomocy społecznej, w której znajdą się dane, z jakiej pomocy dotychczas korzystał i na jaką może jeszcze liczyć.

Eksperci IBM mówią jak usprawnić pracę MOPS, ale miasta na to nie stać

- Łódź jako pierwsza chce kompleksowo rozwiązać problem polityki społecznej - mówi Mirosław Proppé z KPMG. - Przykładowo, do PUP zgłasza się mężczyzna, który nie może podjąć pracy, bo zajmuje się chorym ojcem. W tej sytuacji MOPS zapewni opiekę dla ojca, aby mężczyzna mógł podjąć pracę. Inny przykład, szkoła ma problem z uczniem. Okazuje się, że jest to spowodowane kłopotami rodzica, a jego problemy są związane z drugim rodzicem. Placówki działające osobno nie rozwiążą problemów tej rodziny. Wspólne działanie miejskich jednostek będzie skuteczniejsze.

W żadnym polskim mieście nie funkcjonuje taki model polityki społecznej, ale dobrze sprawdza się w Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwajcarii, Kanadzie i USA. Podstawą wdrażania programu był raport IBM. W 2012 roku Łódź wygrała konkurs na grant w programie Smarter Cities Challenge. Rok później do Łodzi przyjechali specjaliści, którzy opracowali raport jak skutecznie zarządzać aktywizacją społeczną i zawodową.

IBM pomoże usprawnić pracę łódzkiego MOPS

AUTOPROMOCJA:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Łódź chce pozbyć się osób, które żyją z zasiłków na koszt podatników - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki