18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piotrkowska 86: wrócą metalowe, historyczne napisy [ZDJĘCIA]

Wiesław Pierzchała
Napisy "Petersilge" tak jak dawniej będą podtrzymywane na frontonie przez smoki.
Napisy "Petersilge" tak jak dawniej będą podtrzymywane na frontonie przez smoki. Grzegorz Gałasiński
Dwa metalowe napisy "Petersilge" - jeden po łacinie, a drugi rosyjską cyrylicą - zdobiły dawniej fronton zabytkowej, efektownie odnowionej kamienicy"Pod Gutenbergiem" przy ul. Piotrkowskiej 86.

To najpiękniejsza łódzka kamienica, która należała do znanego drukarza i wydawcy gazet Jana Petersilgego. Zapadła decyzja, że oba napisy znów pojawią się na elewacji.

- Pierwotnie, co widać na starych fotografiach, oba napisy "Petersilge" były podtrzymywane przez fantastyczne stworzenia zwane popularnie smokami, które zostały już odtworzone i umieszczone na frontonie kamienicy - mówi Ewa Szelągowska starszy specjalista z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi. - I tak samo będzie teraz. Postanowiliśmy odtworzyć napisy, łaciński i rosyjski, gdyż Jan Petersilge, jako twórca prasy lokalnej, jest zasłużoną postacią w dziejach Łodzi.

Obecnie trwają prace projektowe, po czym gotowe projekty trafią do pracowni, która wykona napisy. Na frontonie pojawią się w tym roku. Na tym prace przy pięknej kamienicy nie zakończą się, bowiem w planach jest też odnowienie bramy, oficyn w podwórku (elewacje i stolarka okienna) oraz położenie tam nowej nawierzchni z płyt i kostki brukowej.

- Podczas prac w sieni przejezdnej odkryto fragmenty polichromii, którą chcemy odkryć do końca i uzupełnić o brakujące elementy, tak że malowidła będą na całym suficie - dodaje Ewa Szelągowska.

To nie jedyne polichromie, które zdobiły kamienicę Petersilgego. Wcześniej na elewacji, między trzecim a czwartym piętrem, odkryto efektowne malowidła, na których widać m.in. dynie, słoneczniki i winogrona. Wcześniej były niewidoczne, bowiem przykryto je tynkami podczas poprzednich, nieudolnych remontów. Zostały one pieczołowicie odrestaurowane i teraz można je podziwiać w pełnej krasie.

Kamienica przy ul. Piotrkowskiej 86 powstała w 1897 roku. Pod projektem podpisał się architekt Kazimierz Sokołowski. Jest to typowy eklektyk z akcentami neobaroku i neogotyku.

Pierwszym właścicielem był Jan Petersilge. Dlatego w oficynach znajdowała się drukarnia, zaś kamienica była siedzibą gazety "Lodzer Zeitung". Nazwa budynku wzięła się stąd, gdyż w niszy na trzecim piętrze umieszczono rzeźbę wynalazcy druku Jana Gutenberga, nad którym umieszczono stylową konchę i napis Anno 1440, czyli Roku 1440. Dwuletni remont kapitalny elewacji kamienicy, która należy do gminy Łódź, został ukończony w minionym roku i pochłonął 887 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki