Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci Politechniki Łódzkiej budują marsjański łazik [WIDEO]

Maciej Kałach
Przy łaziku w studenckie wakacje ciężko pracują Mateusz Kujawiński oraz Tomasz Kubiak
Przy łaziku w studenckie wakacje ciężko pracują Mateusz Kujawiński oraz Tomasz Kubiak Krzysztof Szymczak
Marsjański łazik z Łodzi samodzielnie pobiera próbki gruntu i dociera do wyznaczonego celu. Za miesiąc sprawdzi się na torze koło Chęcin.

Studenci Politechniki Łódzkiej po raz pierwszy wystąpią w Europejskich Zawodach Łazików Marsjańskich, które w tym roku odbędą się w Podzamczu koło Chęcin. Siedmioosobowy zespół PŁ Raptors jest jedną z 33 drużyn, zakwalifikowanych do rywalizacji European Rover Challenge, zaplanowanej na 5 i 6 września. Obok zespołów z Polski i z Europy z łazikami w Góry Świętokrzyskie przyjadą także Hindusi i Amerykanie.

- Na torze, jak na Marsie, nawet kamienie mają być czerwone - opowiada Mateusz Kujawiński, student automatyki i robotyki z drużyny PŁ Raptors.

Park of the box. Studenci Politechniki Łódzkiej stworzą system ułatwiający parkowanie

Na pofałdowanym "marsjańskim" terenie łazik ma wykonać pięć zadań, m.in. pobrać próbkę gruntu i wykonać przejazd autonomiczny, czyli pokonać trasę na podstawie podanych urządzeniu danych nawigacyjnych.

Co da drużynie dobry występ na European Rover Challenge? Przede wszystkim możliwość dalszego rozwoju projektu.

- Konstrukcje używane przez służby, np. ochraniające lotniska i wynoszące ładunki wybuchowe, kosztują kilkaset tysięcy złotych. My zrobiliśmy to dużo taniej i - jeśli nasz łazik odniesie sukces na zawodach - liczymy na zainteresowanie tych służb - mówi Mateusz Kujawiński.

Solarny bolid studentów Politechniki Łódzkiej na Piotrkowskiej [ZDJĘCIA, FILM]

Budżet PŁ Raptors to 30 tys. zł od uczelni i z naukowych grantów, na drugie tyle można szacować wsparcie od sponsorów - podzespoły i inną pomoc techniczną. Postępy prac zespołu można śledzić na profilu drużyny na Facebooku.

- Na ten moment mamy wykonane prawie wszystkie elementy łazika, czyli: korpus, zawieszenie, układ komunikacji, układ napędowy, sterowniki silników, komputer pokładowy, stację bazową, kamery itd. - mówi Mateusz Kujawiński.

Jak dodaje Tomasz Kubiak, student Wydziału Mechanicznego, łazik ma już za sobą pierwsze testy w terenie, tzn. w kampusie Politechniki Łódzkiej.

Politechnika Łódzka chce wysłać w kosmos polskiego satelitę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki