Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co drugi student z województwa łódzkiego zamierza odebrać dyplom i wyjechać [INFOGRAFIKA]

Agnieszka Jasińska
Młodzi ludzie z województwa łódzkiego uważają, że za granicą czekają na nich lepsze perspektywy zawodowe i wyższe zarobki. Nie widzą przyszłości w kraju.

46 proc. studentów chce wyemigrować z Polski. Młodzi ludzie zamierzają odebrać dyplomy i szukać szczęścia za granicą. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami.

Młodzi ludzie uważają, że za granicą czekają na nich lepsze perspektywy zawodowe. Są zdania, że jeśli wyemigrują, to łatwiej im będzie znaleźć zatrudnienie. Są przekonani, że za granicą zarobki są wyższe niż w Polsce.

Kolejnym ważnym powodem - jak wynika z badania - jest chęć poszerzenia horyzontów, rozwoju zawodowego, edukacyjnego lub osobistego.

Młodzi ludzie chcą emigrować, bo obawiają się kłopotów ze znalezieniem w Polsce pracy w zawodzie bądź związanej z kierunkiem studiów. Jako powód do wyjazdu podają także złą sytuację na polskim rynku pracy, w tym brak miejsc pracy bądź wysokie podatki i utrudnienia dla działalności młodych przedsiębiorców.

Studenci myślą o emigracji również w kontekście poznania innej kultury, odmiennego stylu pracy, nowych miejsc i poprawienia umiejętności językowych. Takie powody wymienia np. Kamila, studentka anglistyki Uniwersyetu Łódzkiego.

- Zamierzam wyjechać na co najmniej na dwa lata. Kontakt z językiem na uczelni to zdecydowanie za mało - mówi łódzka studentka.- Poza tym za granicą zarobki są wyższe. Łatwiej mi będzie kupić własne mieszkanie.

Emigracja to dla młodych ludzi także możliwość zdobycia doświadczenia i umiejętności niedostępnych w kraju, np. ze względu na specyfikę zawodu bardziej rozwiniętego za granicą. Do tego studenci uważają, że za granicą pracownik jest lepiej traktowany i stwarzane mu są lepsze warunki pracy.

Znalezienie pracy za granicą nie zawsze jest trudne. Firmy same szukają zdolnych studentów i wysyłają ich na praktyki. Np. w maju GFT, firma tworząca oprogramowanie dla banków, z polską siedzibą w Łodzi, zaproponowała 15 absolwentom studiów staż w Hiszpanii. Przez pół roku początkującym programistom zapewnia utrzymanie, mieszkanie i pensję (równowartość 2 tys. zł).

Zanim wyjedziesz

Wszyscy, którzy chcą wyjechać do pracy za granicę za pośrednictwem agencji tymczasowej, muszą pamiętać o kilku sprawach:
- Przed wyjazdem należy sprawdzić, czy agencja figuruje w rejestrze, który prowadzi marszałek województwa. Jeśli agencja się w nim nie znajduje, to może to oznaczać, że działa nielegalnie. A to z kolei znaczy, że w razie kłopotów może nie udać się wyegzekwować roszczeń
- Konieczne jest zawarcie pisemnej umowy, w której mają zostać zapisane kwoty rzeczywiście poniesionych przez agencję kosztów związanych ze skierowaniem do pracy za granicą. Chodzi o: dojazd i powrót, wydanie wizy, badania lekarskie oraz tłumaczenia dokumentów. Agencja nie może pobierać od kandydata innych opłat niż wymienione wyżej koszty. Informacja o kosztach musi być przekazana pisemnie przed skierowaniem do pracy.
- Jeśli mamy wątpliwości albo zastrzeżenia co do działalności danej agencji, powinniśmy złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy. PIP może kontrolować m.in. obowiązek wpisania agencji do rejestru. JAS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Co drugi student z województwa łódzkiego zamierza odebrać dyplom i wyjechać [INFOGRAFIKA] - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki