Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PORADNIK: Kto musi się poddać badaniom kontrolnym? Badania kontrolne, kto je musi wykonać? Dla kogo badania kontrolne? 24.02.2021

Dorota Domienik
123rf
PORADNIK: Kto musi się poddać badaniom kontrolnym? Badania kontrolne, kto je musi wykonać? Dla kogo badania kontrolne? Badaniom lekarskim muszą się poddać osoby przyjęte do firmy oraz pracownicy przenoszeni na stanowiska, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub uciążliwe warunki.

PORADNIK: Kto musi się poddać badaniom kontrolnym? Badania kontrolne, kto je musi wykonać? Dla kogo badania kontrolne?

W zależności od rodzaju pracy (zawodu, obowiązków) pracownicy są poddawani badaniom okresowym:* co 2 lata - narażeni na wdychanie szkodliwych pyłów lub oparów,

  • co 3 lata - pracujący w gorącym mikroklimacie (po 45. roku życia badania takie muszą być wykonywane co 2 lata),
  • co 4 lata - pracownicy stale korzystający z komputera,
  • co 5 lat - pracownicy biura niekorzystający z komputerów.

O poddanie się kontroli lekarskiej, może poprosić podwładnego pracodawca, jeśli przez co najmniej 30 dni przebywał on na zwolnieniu lekarskim.

Poddawanie się badaniom i przestrzeganie zaleceń lekarza należy do obowiązków pracownika. Odmowa jest równoznaczna z naruszeniem przepisów BHP, pracodawca może więc zastosować karę porządkową.

W miarę możliwości, badania powinny być przeprowadzane w godzinach pracy. Za poświęcony na ten cel czas pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia. W sytuacji, gdy musi je wykonać w innej miejscowości, firma powinna zwrócić mu koszty podróży według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych. Badania są również wykonywane na koszt pracodawcy.

Pracodawca, jest zobowiązany wydać pracownikowi skierowanie, na którym znajduje się określenie rodzaju badania profilaktycznego, stanowiska, na którym pracownik jest lub ma być zatrudniony oraz informację o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych, a także aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.

Orzeczenie lekarskie powinno zawierać ocenę zagrożeń dla zdrowia i życia pracownika, które mogą wystąpić na przewidzianym stanowisku pracy.

Aby przystąpić do pracy na danym stanowisku, pracownicy muszą zostać przeszkoleni w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. Oprócz ogólnego instruktażu pozwalającego pracownikowi zapoznać się z podstawowymi przepisami zawartymi w kodeksie pracy, niektóre stanowiska wymagają przeszkolenia w ściśle określonym kierunku. Dotyczy to przede wszystkim pracowników narażonych w pracy na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe czy niebezpieczne. Zanim pracownik zostanie dopuszczony do wykonywania obowiązków, instruktaż stanowiskowy powinien zakończyć się sprawdzianem wiedzy.

Potwierdzenie na piśmie przebytego szkolenia to integralna cześć akt osobowych pracownika. Szkolenia, podobnie, jak badania lekarskie prowadzone są na koszt pracodawcy.

W sytuacji, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom BHP lub wykonywana praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania obowiązków i usunąć z miejsca zagrożenia, jednocześnie jak najszybciej zawiadamiając o tym przełożonego. Zachowuje przy tym prawo do wynagrodzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki