Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukces w szpitalu WAM. Lekarze dali pacjentce nową twarz

Joanna Barczykowska
Prof. Marek Kozakiewicz przeprowadził operację w klinice chirurgii szczękowo-twarzowej
Prof. Marek Kozakiewicz przeprowadził operację w klinice chirurgii szczękowo-twarzowej Jakub Pokora
Dostała nowe życie i drugą twarz. Innowacyjny zabieg rekonstrukcji twarzy, który wykonali lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala im. WAM pozwoli wrócić do normalnego życia 60-letniej pani Krystynie z Łodzi.

Kobieta zachorowała na nowotwór trzy lata temu. Badania nie pozostawiły wątpliwości - rak jest złośliwy. Wtedy lekarze usunęli jej powiekę, bo tam zlokalizowany był nowotwór. Niestety rak zaatakował ponownie. Zajął skórę twarzy, szczękę i kość jarzmową, jamę nosową oraz przestrzeń podskroniową. Pani Krystyna miała wybór - albo życie, albo zachowana twarz. Wybrała życie.

Chirurdzy onkologiczni usunęli nowotwór wraz z marginesem zdrowych tkanek. - Musieliśmy być pewni, że wycięliśmy cały guz. Niestety po usunięciu nowotworu powstał w twarzy bardzo duży ubytek. Nowotwory złośliwe w obrębie twarzy bardzo szpecą pacjentów. Ich jakość życia po takiej operacji jest bardzo słaba - mówi prof. Marcin Kozakiewicz z kliniki chirurgii szczękowo-twarzowej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. WAM. - Do tej pory wypełnialiśmy ubytki skórą z tzw. sąsiedztwa. Nacinaliśmy policzek i naciągaliśmy skórę, żeby zakryć ubytek. Tak można postąpić tylko wtedy, gdy ubytek jest nieduży np. o powierzchni dwóch cm kw.

W przypadku pani Krystyny jedynym ratunkiem była rekonstrukcja twarzy. Chirurdzy ze szpitala im. WAM zdecydowali się na taką operację, jako pierwsi w regionie. To nie był prosty zabieg. Umożliwił go jednak specjalistyczny sprzęt.

- W naszym szpitalu w klinice neurochirurgii został zakupiony najnowocześniejszy mikroskop operacyjny. Neurochirurdzy wykorzystują go do zespolenia nerwów. My postanowiliśmy wykorzystać go do połączenia naczyń krwionośnych przeszczepionego płata skóry z tymi, które pacjent ma w skórze twarzy - mówi prof. Kozakiewicz.

Lekarze ze szpitala im. WAM pobrali płat skóry z powierzchni uda pani Krystyny wraz z naczyniami, które zaopatrywały tą część ciała w krew. - Potem odszukaliśmy tętnicę i żyłę twarzową. Dokonaliśmy zespolenia naczyń płata z naczyniami twarzowymi. Było to możliwe dzięki mikroskopowi, ponieważ zespalane naczynia mają średnicę ok. 1 milimetra, a nitka jaką się je zespala jest cieńsza niż włos. Dzięki skórze z uda odtworzyliśmy ścianę jamy nosowej i ciągłość skóry twarzy. Oczywiście na twarzy pacjentki zostaną blizny, ale staraliśmy się maksymalnie odtworzyć kształt twarzy sprzed operacji. Dzięki temu będzie mogła normalnie żyć - mówi prof. Kozakiewicz.

Operacja była bardzo skomplikowana dlatego uczestniczyli w niej nie tylko chirurdzy szczękowi, ale także neurochirurdzy i specjaliści z kliniki anatomii patologicznej. To pierwszy tego typu zabieg w naszym regionie, ale na pewno nie ostatni. - Potrzeby są coraz większe. Do naszej kliniki każdego miesiąca trafiają pacjentów z nowotworem twarzy. Staramy się nie tylko ratować im życie, ale także minimalizować cierpienia związane z pogorszeniem wyglądu - mówi prof. Kozakiewicz.

CZYTAJ TEŻ: Szpital Kopernika wstrzymał operacje

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki