Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PORADNIK: Jak walczyć z czadem. Jak wykrywać czad w domu i mieszkaniu? Nieszczelna instalacja? Jak to zdiagnozować? 24.02.2021

Przemysław Knura
Przemysław Knura, Senior Product Manager w firmie D+H Polska, specjalista w zakresie systemów sygnalizacji pożarowej
Przemysław Knura, Senior Product Manager w firmie D+H Polska, specjalista w zakresie systemów sygnalizacji pożarowej Archiwum
PORADNIK: Jak walczyć z czadem. Jak wykrywać czad w domu i mieszkaniu? Nieszczelna instalacja? Jak to zdiagnozować?

Poradnik: jak walczyć z czadem. Jak wykrywać czad w domu i mieszkaniu? Nieszczelna instalacja? Jak to zdiagnozować?

Czad jest substancją niezwykle trującą. Nie możemy jej poczuć ani zobaczyć, dlatego jest tak groźny dla naszego zdrowia i życia. Tlenek węgla wytwarzany jest w wyniku niepełnego spalania różnego rodzaju paliw, nie tylko podczas pożaru, ale także przy awariach instalacji.

Dlatego bardzo ważne jest, aby prawidłowo dbać o urządzenia elektryczne, takie jak piecyki i kuchenki. Powinny być utrzymywane w nienagannej czystości oraz użytkowane zgodnie z ich przeznaczeniem. Sprzęty ten powinien być instalowany wyłącznie przez odpowiednio wyszkolonych specjalistów - nigdy nie próbujmy tego robić na własną rękę.

Gdy sami zauważymy jakąś usterkę, pod żadnym pozorem nie starajmy się jej naprawić, pozostawmy to uprawnionym ekspertom. Dla poprawy własnego bezpieczeństwa warto regularnie kontrolować stan techniczny tych urządzeń. Podobnie w przypadku przewodów kominowych, których nieszczelność, wady konstrukcyjne oraz brak drożności wynikający z zaniechania odpowiedniej pielęgnacji, mogą doprowadzić do rozprzestrzenienia się tlenku węgla.

Jeśli zajdzie taka potrzeba, należy wzywać kominiarzy częściej niż przewidują to przepisy. Warto także, na wszelki wypadek, zamontować specjalne czujniki, które w odpowiednim momencie poinformują nas o zaistniałym zagrożeniu.

Zwróćmy też uwagę na odpowiedni przepływ powietrza w domu. Pod żadnym pozorem nie można zaklejać lub zasłaniać kratek wentylacyjnych oraz domowymi sposobami uszczelniać okien. Dzięki odpowiedniej cyrkulacji, nawet w razie powstania czadu, może on wydostać się na zewnątrz budynku. Dodatkowo otwory te zapewnią nam stały dopływ tlenu, tak potrzebnego w przypadku zaczadzeń.

Starajmy się również intensywnie wietrzyć całe mieszkanie, szczególnie w okresie grzewczym. Wystarczy na moment szeroko pootwierać okna, dzięki czemu do środka napłynie świeże powietrze. Gdy posiadamy okna nowej generacji, które cechuje duża hermetyczność, warto ustawić je w pozycji tworzącej mikroszczelinę lub zamontować specjalne nawiewniki, umożliwiające stały dopływ powietrza. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub podejrzeń warto wezwać straż pożarną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki