Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UŁ chce przyznać tytuł doktora hc izraelskiemu pisarzowi

ab
Amos Oz
Amos Oz DziennikŁódzki/archiwum
Senat Uniwersytetu Łódzkiego zdecydował o rozpoczęciu procesu przyznania tytułu doktora honoris causa izraelskiemu pisarzowi Amosowi Ozowi. O przyznanie tytułu wnioskuje Rada Wydziału Filologicznego UŁ.

Prof. Piotr Stalmaszczyk, dziekan Wydziału Filologicznego UŁ był jednym z siedmiu profesorów, którzy wystąpili z taką inicjatywą.

- Dla mnie jest to pisarz, który przywraca wiarę w prawdziwą literaturę. W jego powieściach każdy znajdzie coś o sobie. Oz pisze o miłości, młodości, śmierci... Osadza swych bohaterów w konkretnych miejscach i sytuacjach, a jednocześnie jego twórczość ma wymiar uniwersalny. I choć często tłem jego powieści jest konflikt izraelsko-palestyński, to Oz nie staje po żadnej ze stron, jest etycznym obserwatorem życia, prowokującym czytelników, do własnego osądu - argumentuje Stelmaszczyk.

- Uniwersytet Łódzki występuje z inicjatywą uhonorowania go doktoratem honoris causa za jego mistrzowską literaturę, ale i z
uznania dla przeszłej i współczesnej kultury żydowskiej, która w naszym wielokulturowym mieście zawsze zajmuje ważne miejsce - dodaje prof. Grzegorz Gazda, dyrektor Instytutu Kultury Współczesnej UŁ.

Senat UŁ podjął już uchwałę dotycząca wyznaczenia recenzentów i promotora postępowania. Recenzentami będą: prof. Monika Adamczyk-Garbowska UMCS, Lublin), prof. Przemysław Czapliński (UAM, Poznań) i prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska (UŁ) a promotorem prof. Grzegorz Gazda.

Amos Oz (wł. Amos Klausner) urodził się 4 maja 1939 r. w Jerozolimie. Jego dziadek Josef Gedali Klausner, wybitny uczony, urodził się w Olkiennikach pod Wilnem. A jego ojciec studiował w Wilnie. Oz pracował studiował literaturę i filozofię na Uniwersytecie Jerozolimskim. Walczył w tzw. wojnie sześciodniowej (1967) i Jom Kipur (1973).

Oz zadebiutował w połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody im. Goethego, Heinego, Primo Leviego, Medicis. Obecnie mieszka w Aradzie, oprócz pisarstwa zajmuje się też nauczaniem akademickim.

Oz napisał m.in.: "Nie można sobie wyobrazić historii stosunków polsko-żydowskich, nie uwzględniając historii Łodzi."

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki